علم ورزش | چگونه تمرینات سخت و خوبی داشته باشید ولی دچار آسیب ورزشی نشوید؟

علم ورزش | چگونه تمرینات سخت و خوبی داشته باشید ولی دچار آسیب ورزشی نشوید؟

سیب موز: علم ورزش | چگونه تمرینات سخت و خوبی داشته باشید ولی دچار آسیب ورزشی نشوید؟

سیب موز: ورزش خوب است و ورزش سخت بهتر! اما ورزش مداوم کلید موفقیت برای دستیابی به تغییرات پایدار، حفظ سلامت و عملکرد بدن است. متأسفانه کار، خانواده، تفریحات و بسیاری مسائل دیگر ممکن است در برنامه ورزشی شما اختلال ایجاد کند. اما مهم ترین دلیل این وقفه بروز آسیب های ورزشی است. وقتی از آسیب ها می گوییم منظور درد مفاصل و گرفتگی عضلات نیست، بلکه منظور ما آسیب های مربوط به لیگامنت ها، تاندون ها و عضلات است که برای درمان نیاز به استراحت دارند.

" );

w.anetworkParams[ ad.id ] = ad;

d.write( "

به گزارش سیب موز:

در دوره های تمرینی که ورزشکاران تمرینات شدیدی دارند، امکان بروز آسیب نیز بیشتر می شود! و مشکل اینجاست که در طول دوره ی درمان شما با مشکلات دیگری مثل ذخیره چربی و کم شدن حجم عضله روبرو خواهید شد. هر چه آسیب بیشتر باشد، زمان بیشتری برای درمان نیاز دارد و هر چه این زمان بیشتر باشد شروع دوباره تمرین برای شما سخت تر خواهد شد.

خبر خوب اینکه با انجام تعدادی از تمرینات قبل و بعد از ورزش می توانید از بروز این قبیل آسیب ها جلوگیری کنید. بعضی از این تمرینات به راحتی باعث عملکرد بهتر در طول ورزش خواهد شد و آسیب پذیری را به مراتب کمتر می کند. در این مطلب با مجله علم ورزش همراه باشید تا شما را با این تمرینات آشنا کنیم.

1- قبل از ورزش حرکات کششی انجام ندهید

حرکات کششی خوب است اما نه به صورتی که به ما آموزش داده شده است، در حقیقت کشش های استاتیک و زمان های طولانی کشش هنگام گرم کردن نه تنها باعث بهبود عملکرد نمی شوند، بلکه محافظتی هم از عضلات و تاندون ها نخواهند کرد. تحقیقات نشان داده اند که کشش های استاتیک قدرت بدنی را برای طول تمرین کاهش می دهند، زیرا به جای بالا بردن جریان خون در جهت افزایش دمای عمومی بدن، سرعت گردش خون را پایین می آورند!

حرکت بهتر انجام کشش های پویا و داینامیک است. می توانید گروهی از تمرینات پویا را در نظر بگیرید و علاوه بر ایجاد کشش، دمای هسته ی مرکزی بدن را نیز افزایش دهید و مفاصل و عضلات را برای ورزش اصلی تان آماده کنید. دامنه حرکات کششی بسیار متفاوت است اما هدف اصلی از انجام آن ها گسترش انعطاف پذیری بدن است. به عنوان مثال قبل از شروع اسکوات هر کدام از حرکات زیر را به مدت 15-20 ثانیه انجام دهید.

دویدن درجا

پروانه

زانو بلند

اسکوات پرشی

اگر این نوع تمرینات را درست انجام دهید، باید ضربان قلبتان بالا برود و عرق کنید. این نوع تمرین باعث بالا رفتن توان و انعطاف پذیری می شود که مهم ترین فاکتورها برای کم کردن ریسک آسیب پذیری می باشند. به خاطر داشته باشید ابتدا دویدن، حرکات عمومی گردن کردن و مواردی از این قبیل را انجام دهید سپس سراغ کشش داینامینک و نمونه های مطرح شده بروید.

مطلب مرتبط: 6 اشتباهی که در انجام حرکات کششی مرتکب می شوید

2- هر گروه عضلات را به طور اختصاصی گرم کنید

بعد از اتمام گرم کردن داینامیک حالا نوبت گرم کردن اختصاصی است. از مثال اسکوات دوباره استفاده می کنیم اما این بار به صورتی دیگر. گرم کردن اختصاصی یعنی قبل از شروع ست های اصلی تمرین همان حرکت را با وزنه بسیار سبک با تعداد بالا انجام دهید.

حتی در دیگر رشته های ورزشی می توانید حرکات را به آرامی انجام دهید مانند دریبل بسکتبال؛ این کار باعث می شود جریان خون در بافت آن گروه عضلات افزایش یابد و از همه مهمتر عضله خودش را با حرکات سنگین تر تطبیق می دهد و باعث عملکرد بهتر و در نتیجه آسیب پذیری کمتر به عضله خواهد شد چرا که شما پله پله عضله را آماده کرده اید.

3- انجام حرکات کششی بعد از تمرین

همانطور که گفته شد کشش عضلات بسیار مهم است. اما باید بدانیم زمان کشش های بعد از تمرین چقدر است. بعد از اتمام تمرین زمان آن است که کشش ایستا انجام دهیم .عضلات گرم انعطاف بیشتری برای کشش دارند، پس می توانید بنشینید و گروه عضلات تمرینی را کشش دهید. زمان کشش بعد از تمرین باید بین 20 تا30  ثانیه باشد.

چرا که هدف ما کم کردن سرعت جریان خون و پایین آوردن ضربان قلب است. همراه با این حرکات دم و بازدم انجام دهید تا اکسیژن به بافت عضلات برسد. این عمل باعث ریکاوری سریع تر و کم شدن دردهای عضلانی در روز بعد خواهد شد.

مطلب مرتبط: با این 6 تمرین بدن تان را قبل از ورزش در برابر آسیب ایمن کنید – تصویری

4- ماساژ بگیرید

شاید شنیده باشید که بسیاری از ورزشکاران جهانی ماساژ را یکی از رموز موفقیت شان می دانند. اشتباه نمی کنند. تحقیقات نشان داده اند ماساژ باعث افزایش سرعت جریان خون در نسوج شده و بافت های عضلانی را ترمیم می کند. استفاده از رول های ماساژ که اخیراً در بازار یافت می شوند، گزینه بسیار خوبی است. ممکن است اوایل احساس درد کنید اما در عوض نیازی به ماساژور و دستان قدرتمنداش نخواهید داشت.

5- استراحت کنید

بدون شک اگر در حال خواندن این مطلب هستید، حتماً تجربه شروع یک روز تمرینی همراه با دردهای سرشانه، شکم و زانو را داشته اید. اشتیاق ما برای ورزش گاهی باعث می شود خودمان را گول بزنیم و به هر ترتیبی شده تمرین مان را ادامه دهیم. اما باید به حرف بدن تان گوش دهید و اگر نیاز به استراحت دارد به آن عمل کنید.

ریتم ورزش شما نباید به گونه ای باشد که روز بعد دل تان نخواهد از جای تان بلند شوید . 24 تا 48 ساعت برای ریکاوری بدن بعد از تمرین لازم است. به خصوص اگر تازه کار هستید به بدنتان اجازه دهید خودش را تطبیق دهد. استراحت و خواب کافی تأثیر چشمگیری در عملکرد شما خواهد گذاشت چه بسا به عضله سازی و بدن خوش فرم تر نیز کمک می کند.

نکته پایانی و مهم!

ما هر روز با سوالات کاربرانی مواجه هستیم که دچار آسیب ورزشی شده اند، بدون توجه به آن فعالیت را ادامه داده اند! پس از آن نیز حتی اصول غلطی برای درمان آسیب در نظر گرفته و فکر کرده اند با استراحت می توانند آسیب را درمان کنند. در نتیجه به مرور نه تنها آسیب درمان نمی شود بلکه به یک آسیب مزمن تبدیل شده و باعث دور گرفتن اجباری از ورزش می شود.

دوستان عزیز اگر شما هم می خواهید جزو این دسته از کاربران باشید که هر روز با سوالات آن ها در خصوص آسیب مواجه می شویم، حتماً این نکات را رعایت کنید و هر وقت فرصت داشتید مطالب بخش آسیب شناسی ورزشی را مطالعه کنید. چرا که ورزش فقط سخت تمرین کردن و تغذیه خوب نیست، یک اشتباه کوچک می تواند باعث تباه شدن تلاش های شما شود.

تهیه و ترجمه: elmevarzesh.com