علم ورزش | چرا ویژگی های فردی در انتخاب مناسب تکنیک وزنه برداری اهمیت دارد؟

علم ورزش | چرا ویژگی های فردی در انتخاب مناسب تکنیک وزنه  برداری اهمیت دارد؟

سیب موز: علم ورزش | چرا ویژگی های فردی در انتخاب مناسب تکنیک وزنه برداری اهمیت دارد؟

سیب موز: یک برنامه کامل و جامع، بهترین تکنیک وزنه برداری، یا به عبارتی بهترین در هر چیزی، انتخابی است که به طور خاص مناسب شما باشد. شما منحصربفرد هستید با این که مانند بقیه انسان ها آفریده شده اید و تابع قوانین یکسانی در فیزیک طبیعت هستید اما منحصر بفردید.

" );

w.anetworkParams[ ad.id ] = ad;

d.write( "

به گزارش سیب موز:

خیلی از ما در تله ترس از تفاوت های فردی مان گرفتار شده و پشت تمایزها و تفاوت های خیالی پنهان می شویم تا از تغییر و اصلاح نقاط ضعف و عیب ها در عملکردمان شانه خالی کنیم. این موانع به شکل بهانه هایی مانند "برایم خیلی سخت است" یا "بدنم برای چنین حرکتی ساخته نشده" خود را نشان می دهند.

در هر صورت، مهم است که بدانیم هنگام بلندکردن وزنه چه وضعیتی داشته باشیم، چه زمانی در تمرینات تغییر ایجاد کنیم و چه وقت ژن های مان را بابت ضعفی که داریم مقصر بدانیم. وقتی تفاوت های فردی را مدنظر قرار دهیم، می توانیم متعاقباً تکنیک مناسب را پیدا کنیم و خود را در بهترین مسیر رسیدن به اهداف عملی مان قرار دهیم.

هیچ 2 وزنه برداری شبیه هم نیستند

انواع پرس، پرت کردن ها و اسکوات ها عمومی و جامع بوده و الگوهای حرکتی می باشند که بیشتر ورزشکاران سعی می کنند به یک شیوه انجام دهند. در هر بلند کردنی، نقاط مشترکی از نظر عملکرد وجود دارد اما هر ورزشکاری می تواند در دل این دستور العمل ها فضای کوچکی برای تغییرات جزئی ایجاد کند.

2 نفر می توانند در بلند کردن یک وزن، کاملا ًمتفاوت به نظر برسند اما تکنیک هر دوی آن ها درست هم باشد. بنابراین اگر تکنیک شما نسبت به یک نفر دیگر متفاوت به نظر می رسد، از کجا بفهمید که تکنیک شما اشتباه است یا این که فقط تفاوت دارید؟

نگاهی دقیق تر می اندازیم به 5 عاملی که نقشی اساسی در نحوه حرکت شما دارند:

طول دست ها و پاها (اندام های جنبشی)

اندازه و سایز قسمت های مختلف بدن، مسلماً تأثیر زیادی روی ظاهر اجرای وزنه برداری دارد. وضعیت بدنی و تناسبات جسمی تان را ارزیابی کنید. اگر بازوهای کوتاهی دارید یا استخوان ران تان کشیده است، وضعیت بدنی تان در حرکت ددلیفت، تا حدودی افقی خواهد بود. اما اگر شانه های تان جلوتر از میله قرار می گیرند، یا میله بالاتر از ساق پای تان است و کمرتان صاف است، احتمالاً وضعیت ایستادن تان چندان موزون و عمود نیست، اما تکنیک تان درست است.

وقتی سعی می کنید از دیگروزنه بردارها تقلید کنید بدون این که  اصلاح یا تغییری ایجاد کنید، تقریباً همیشه دچار اشتباه خواهید شد. اگر تعادل و توازن مناسبی ندارید اما فکر می کنید، تأثیر خاصی روی وزنه برداری تان ندارد، بهتر است این عدم توازن و تعادل را تا حد ممکن بزرگنمایی کنید! اگر ساعدتان 2 برابر بخش بالایی بازوی تان درازا داشته باشد، هنگام بالا بردن میله، فکر می کنید چه تأثیری روی ظاهرتان خواهد گذاشت؟

ساختار استخوانی

اسکلت شما یک فاکتور محدود کننده در شیوه اجرای تان است. بعضی از افراد ساختار استخوان لگن و ران شان نرمال است یا بخش بیرونی استخوان کتف شان صاف است، که موجب می شود به طور طبیعی اسکوات و پرس، راحت تر انجام شود. اگر بدن تان جوری ساخته شده که طیف حرکتی چندانی ندارید، به خودتان فشار وارد نکنید که حتماً اسکوات را تا آخرین حدش پایین بروید.

سابقه آسیب و محدودیت ها

گاهی می توانید با وجود آسیب به فعالیت تان ادامه دهید و گاهی هم نه. بسیاری از آسیب ها با به کاربردن یک تکنیک فرعی یا انتخاب شیوه ای بسیار مشابه، بازهم به شما امکان تمرین بدون ایجاد تغییرات اساسی را می دهند. هر وقت دچار آسیب شدید، طیف حرکتی را که موجب دردتان شده مورد بررسی قرار دهید و حرکات متنوعی را پیدا کنید که به شما اجازه ادامه فعالیت و تمرین بدون آسیب بیشتر را بدهند.

توده بدنی و چربی بدن

وزنه بردارهایی که توده بدنی بالایی دارند (عضله یا چربی) زیر میله، ظاهر متفاوتی نسبت به آن هایی دارند که وزن شان کمتر است. شکم بزرگ یا چربی زیاد که در پاها و باسن پخش شده، طرز راه رفتن را تغییر داده و باعث ناجوری در راه رفتن می شود، مخصوصاً برای گرم کردن وزن پایین و وزنه بردارهای تازه کار و مبتدی.

اهداف رقابتی

اگر به منظور استقامت عمومی، سلامتی و ویژگی های ورزشکارانه تمرین می کنید، باید به طور کلی تکنیکی را انتخاب کنید که بدون خطر به شما اجازه بلند کردن سنگین ترین وزن ها را در بیشترین طیف حرکتی بدهد. اگر وزنه برداری، ورزش مورد علاقه تان است، باید روی یکی از این اهداف بیشتر متمرکز شوید. مثلاً پرس نیمکت با دست های خیلی باز، تأثیر کمتری در تمرین داشته و بیشتر این احتمال وجود دارد که یکی از عضلات سینه تان آسیب جدی ببیند و حتی پاره شود.

ظاهر متفاوت داشتن معنی اش این نیست که شما خاص هستید

یکی از بزرگ ترین اشتباهاتی که یک ورزشکار می تواند مرتکب شود، دست کم گرفتن شرایط فردی اش است. اگر در قسمت شانه های تان محدودیت هایی دارید و نمی توانید low-bar back squat یا حرکت یک ضرب را انجام دهید، به جای آن high-bar squats و Russian swings را انجام دهید.

علم ورزش | چرا ویژگی های فردی در انتخاب مناسب تکنیک وزنه  برداری اهمیت دارد؟ 2

با همه این حرف ها، نباید به راحتی تسلیم شوید و صرف این که فکر می کنید برای تان مناسب نیست، تمرینات را تغییر دهید، وقت صرف کنید و بررسی کنید که چرا حرکت شما متفاوت است. اگر خاص و متفاوت نباشید و دلیل این تفاوت تان فقط اجرای نادرست یا فرم اشتباه باشد چطور؟ پیش از این که حرکتی را کلاً کنار بگذارید، ایراد را پیدا کنید و سعی کنید اصلاحش کنید، در این پروسه، وزنه بردار بهتری خواهید شد.

تفاوت های فردی در تکنیک، می تواند سخت و چالش برانگیز باشد. از آنجایی که هیچ دونفری شبیه هم نیستند، بهترین عملکرد شما از از تغییرات جزئی فرم، متناسب با ویژگی های فردی تان حاصل می شود. اما در واقعیت، آنقدرها هم خاص نیستید!

اگر می خواهید درنوع خودتان بهترین باشید، راحت ها را رها کنید. از یک مربی با تجربه راهنمایی بگیرید. تفاوت‎های شما، ممکن است مانعی برسرراه اهداف تان باشند یا اصلاً ممکن است شما را بیشتر در مسیر موفقیت هدایت کنند، پس با کمک یک مربی خوب و حرفه ای می توانید به درک بهتری از این موضوع برسید.

تهیه و ترجمه: elmevarzesh.com