تردمیل+روش استفاده

تردمیل+روش استفاده

سیب موز: تردمیل+روش استفاده

تردمیل یکی از وسایل پیاده روی و دو ثابت است که می توان با استفاده از این وسیله در خانه فعالیت بدنی خوبی را انجام داد. اگر شما روش استفاده از تردمیل را بلد نباشید ممکن است دچار زانو درد و آسیب های دیگر شوید . پس اگر قصد دارید با تردمیل وزن کم کنید بهتر است این مطلب سماتک را دنبال کنید.

به گزارش سیب موز: دستگاه تردمیل

تردمیل یک وسیله ورزشی است که به نامهای دو برقی، دو درجا یا دو ثابت هم شهرت یافته است، تردمیل وسیله ای است که امکان دویدن را در فضای بسته فراهم می نماید.

دستگاه تردمیل که اکثراً موتوردار است، شامل تسمه پهنی است که با چرخش به دور غلطکها بر روی صفحه اصلی امکان راه رفتن و دویدن با سرعت های موردنظر را ایجاد می نماید. تردمیل در حقیقت شرایط انجام ورزش دو، مادر ورزشها، را در خانه و فضاهای بسته فراهم می نماید. تردمیل می تواند جهت تمرینات قهرمانی باشگاهی، حرفه ای و خانگی استفاده گردد.

اکثر تردمیل ها دارای سیستم نمایشگر دیجیتالی هستند

قدرت موتور، کمترین و بیشترین سرعت، مدت کارکرد، شیب برقی و دستی و حداکثر وزن قابل تحمل شرایط و نوع تردمیل را تعیین می نماید. اکثر تردمیل ها دارای سیستم نمایشگر دیجیتالی هستند که ضربان قلب، مسافت، کالری، سرعت و زمان را نمایش می دهد.

تست ورزش تردمیل پیشرفته ای است که طبق برنامه های تعیین شده ورزش می دهد و با الکتروکاردیوگراف کامپیوتری شرایط سلامت قلب و عروق را بررسی می نماید.

تردمیل در بیشتر باشگاه های ورزشی، که در کنار سایر دستگاه های ورزشی می باشد. تردمیل یک تسمه دارد که چرخش آن باعث به حرکت درآمدن صفحه این دستگاه می شود. به این ترتیب، شما می توانید روی آن راه بروید یا حتی بدوید. تردمیل یکی از بهترین و پر کاربرد ترین وسایل ورزشی برای کاهش وزن می باشد.

اصول صحیح ورزش کردن با تردمیل

تردمیل+روش استفاده 2

تردمیل به حفظ وزن ایده آل بدن کمک بسیاری می کند

1. حتما دفترچه راهنمای دستگاه تردمیل را بخوانید تا با صفحه کنترل آن آشنا شوید

صفحه کنترل تردمیل شامل دکمه استارت و استاپ، دکمه های مخصوص انتخاب برنامه، دکمه های مخصوص سرعت و شیب و همچنین دکمه مخصوص تنظیم وزن می شود.

2. در ابتدای استفاده از تردمیل از سرعت های کم و تقریبا مثل پیاده روی استفاده کنید.

برای شروع کار با تردمیل سرعت تان را بین 5-3  تنظیم کنید. سرتان را بالا بگیرید و درست وسط نوار تردمیل راه بروید.

3. بدون کفش روی تردمیل نروید

خیلی ها تردمیل دارند، ولی نمی دانند چطور باید از دستگاه ورزشی تردمیل استفاده کنند. برای همین مدتی پس از استفاده از آن با مشکلات و عوارض متعددی روبه رو می شوند و تردمیل را عامل اصلی این همه مشکل و دردسر می دانند. در حالی که متخصصان می گویند هنگام استفاده از تردمیل هم باید نکاتی را در نظر داشت و اصولی را رعایت کرد.

وقتی می خواهید از تردمیل استفاده کنید حتما باید نکات مربوط به درست دویدن و پیاده روی را در نظر داشته باشید و به آنها عمل کنید. به عنوان مثال برخی افراد بدون پوشیدن کفش روی تردمیل می روند و مشغول دویدن می شوند، در حالی که این کار بسیار اشتباه است و می تواند موجب بروز صدمات و آسیب های جدی به فرد شود. بنابراین هنگام استفاده از تردمیل باید حتما از کفش ورزشی مناسب استفاده کرد.

اگر می خواهید از شیب دستگاه تردمیل استفاده کنید، ابتدا باید مطمئن شوید راه رفتن روی سطح شیب دار مشکلی برای سلامت شما ایجاد نمی کند. سرعت تردمیل نیز باید طوری تنظیم شود که به کمک آن به شدت مناسب ضربان قلب رسید و نه بیش از آن.

در صورتی که فرد بیماری خاصی داشته باشد یا در روزهای اول پس از استفاده از دستگاه تردمیل با شرایط خاصی روبه رو شود، حتما باید به پزشک متخصص مراجعه کرد. فردی که از سلامت جسمانی کامل برخوردار است بهتر است که در طول روز نیم ساعت و با شیب صفر درجه از تردمیل استفاده کند و ابتدا حتما یک پیاده روی آرام با سرعت پایین جهت گرم کردن بدن بروی دستگاه تردمیل داشته باشد.

تردمیل ظرفیت و گنجایش وزنی خاص خود را دارد، بنابراین وزن فرد استفاده کننده از تردمیل باید به اندازه ظرفیت دستگاه تردمیل باشد.

4. همه می توانند از تردمیل استفاده کنند، اگر…

بعضی ها تصور می کنند چون پاها یا زانوهایشان درد می کند، نباید روی تردمیل بروند. گروهی هم از ترس این که مبادا تردمیل عاملی برای بروز بیماری های مختلف باشد، سراغ آن نمی روند، در حالی که این روزها در بیشتر باشگاه ها می توان دستگاه تردمیل را دید و به کمک آنها مشغول ورزش شد.

به طور کلی شرایط خاصی وجود ندارد که مانع استفاده از تردمیل شود، همان طور که همه افراد باید پیاده روی کنند، همه هم می توانند از تردمیل استفاده کرده و به کمک آن فعالیتشان را افزایش دهند. ولی نکته مهم این است که در شرایط خاص باید به فکر تمهیدات ویژه بود تا به کمک آنها بتوان از تردمیل درست استفاده کرد؛ به عنوان مثال فردی که تعادل خوبی ندارد باید از تردمیلی استفاده کند که در دو طرف آن دسته هایی وجود داشته باشد تا به کمک آنها بتواند روی تردمیل راه برود و تعادلش را حفظ کند. همچنین فردی که زانو درد دارد پیش از رفتن روی تردمیل باید با تقویت عضلات چهارسر ران، از بروز مشکل بیشتر پیشگیری کند.

5. روی تردمیل روزی چند بار بدویم؟

چون دستگاه تردمیل در باشگاه ها یا خانه ها قرار دارد و همیشه در دسترس است و هر ساعتی از روز می توان از آن استفاده کرد، شاید این پرسش برای ما پیش بیاید که چند مرتبه در روز می توان روی تردمیل رفت و چند دقیقه می توان مشغول ورزش شد؟

به طور کلی توصیه می شود برای حفظ سلامت، پنج روز در هفته و هر بار حداقل 30 دقیقه ورزش های هوازی انجام دهید. بنابراین اگر کسی ورزشکار حرفه ای نباشد و بیش از حد در روز ورزش کند، نه تنها کاری به نفع سلامتش نکرده، بلکه احتمال بروز آسیب ها را نیز افزایش داده است. استفاده از تردمیل هم محدودیت هایی دارد و استفاده بیشتر از تردمیل به معنای فواید بیشتر نیست.

توصیه می شود با توجه به هدفی که دارید، مدت و شدت ورزش را تعیین و طبق آن از تردمیل استفاده کنید.

6. پیش از این که روی تردمیل بروید

بعضی ها فکر می کنند چون تردمیل گوشه اتاق شان قرار گرفته، می توانند به محض این که اراده کردند، روی آن بروند و مشغول ورزش شوند، غافل از این که ورزش کردن با تردمیل، آمادگی می خواهد و پیش از آن باید بدنتان را حسابی گرم و آماده کنید.

قبل از استفاده از تردمیل مانند سایر ورزش ها حتما باید بدن را گرم کنید. افرادی که از تردمیل در خانه های خود به منظور دست یابی به سلامتی استفاده می کنند ابتدا برای شروع باید دستگاه را در شیب صفر درجه قرار دهند. پس از استفاده از تردمیل نیز باید پیاده روی آرام بروی دستگاه داشته و سپس دستگاه را به طور کامل قطع کنند.

7. خستگی، نشانه خوب بودن ورزش نیست

خیلی ها تصور می کنند هر چه ورزش با تردمیل سنگین تر و خسته کننده تر باشد، بهتر و مفیدتر و تاثیرش هم بیشتر است. در حالیکه این طرز تفکر اشتباه است. خستگی ناشی از ورزش و کار با تردمیل باید طی مدت 8 تا 12 ساعت برطرف شود، ولی چنانچه این حالت ادامه داشته و پس از 24 ساعت فرد باز هم احساس خستگی کند، مشخص می شود شدت ورزش مناسب نبوده و چنین روشی می تواند در طول زمان موجب بروز آسیب های مزمن شود.

دردهای موضعی که هنگام ورزش با تردمیل ایجاد می شود، ممکن است ناشی از مشکلاتی باشد که در گذشته وجود داشته و بخوبی درمان نشده یا این که نشان دهنده شرایط نامناسب ورزش کردن با تردمیل باشد. بنابراین در صورت روبه رو شدن با چنین شرایطی حتماً باید با پزشک مشورت و مشکل را برطرف کنید.

8. بهترین روش تعیین کنترل سرعت تردمیل، استفاده از تست تنفس است

سرعت دستگاه تردمیل باید به گونه ای تنظیم شود که نشان دهنده محدوده ضربان قلب باشد. در صورتی که محدوده ضربان قلب مشخص نشده باشد بهترین روش تعیین کنترل سرعت تردمیل، استفاده از تست تنفس است، یعنی با دویدن بروی دستگاه و همراه با آن گفتن سه کلمه و کشیدن یک نفس عمیق است.

فواید استفاده صحیح از تردمیل

تردمیل+روش استفاده 3

قبل از استفاده از تردمیل مانند سایر ورزش ها حتما باید بدن را گرم کنید

کار با تردمیل هم باعث سوختن چربی و هم ساختن عضله می شود. می توان با برنامه های تمرینی متنوع و منظم 3 ماهه روی تردمیل تمرین کرد و خسته نشد و با عضله سازی از تناسب اندام خوبی بهره مند شد. کار کردن درست و منظم با تردمیل باعث:

• کار کردن درست با تردمیل باعث تقویت عضلات داخل و خارج ران و باسن می شود.

• کار کردن منظم با تردمیل به کاهش وزن کمک می کند.

• تردمیل باعث بالا بردن انرژی بدن می شود.

• کار با تردمیل به بدنسازی و تناسب اندام کمک می کند.

• تردمیل سبب بهبود فعالیت ورزشی می شود

• بهبود مقاومت بدن و قدرت قلب و عروق نتیجه کار با تردمیل است.

• تردمیل به حفظ وزن ایده آل بدن کمک بسیاری می کند.

• تصحیح برنامه خواب و کاهش استرس نتیجه کار منظم با تردمیل است.

• و در نتیجه تردمیل باعث شادابی و سلامت جسمی و همچنین روحی و روانی خواهد شد.

چه کسانی نمی توانند از تردمیل استفاده کنند؟

تردمیل+روش استفاده 4

اکثر تردمیل ها دارای سیستم نمایشگر دیجیتالی هستند که ضربان قلب را نشان می دهد

افرادی که مبتلا به زانو درد هستند نباید از تردمیل استفاده کنند و بهتر است که از دوچرخه های ثابت جهت ورزش استفاده کنند. افراد باید قبل از ورزش با تردمیل از لحاظ جسمانی ارزیابی شوند تا علایمی همچون ابتلا به سرگیجه، تپش قلب، افت فشار خون و بیماری های قلبی و ریوی در آنان مورد بررسی قرار گیرد.

پزشکان توصیه می کنند افراد مصرف مایعات را قبل و بعد از استفاده از تردمیل فراموش نکنند. فردی که کاملا سالم است اگر در حین استفاده از تردمیل دچار افت فشار خون شود باید ورزش را قطع کرده و سپس به پزشک مراجعه کند که البته تغذیه نامناسب یکی از شایع ترین علت این مشکل است.

ladieez.com

alborz.irib.ir