فدراسیون مراقب نباشد فوتبال مان تعلیق می شود

سیب موز: سه شنبه, 10 اسفند 1395 | 16:38

فدراسیون مراقب نباشد فوتبال مان تعلیق می شود

فدراسیون-مراقب-نباشد-فوتبال-مان-تعلیق-می-شود

سیب موز: فدراسیون مراقب نباشد فوتبال مان تعلیق می شود دکتر محمد خبیری نایب رییس سابق فدراسیون فوتبال در رابطه با اوضاع فعلی فوتبال و اختلافات پیش آمده بین کی روش و برانکو اظهار کرد: من سعی می کنم زیاد در این زمینه ورود پیدا نکنم. زیرا این مساله جنبه های غیر اخلاقی را در جامعه ترویج می دهد و هر کسی در هر سازمانی این اجازه را به خود می دهد که در این باره دخالت کند. ما بر اساس قرارداد، موظف به رعایت یکسری اصول هستیم که متاسفانه اینها را کنار گذاشته ایم و هر فردی براساس ظن و معیار خود راجع به این مساله قضاوت و آن را تایید یا تکذیب می کند. به ویژه رسانه ها که در این خصوص، زیر اوجاق بی اخلاقی هیزم خشک می ریزند و از کوچک ترین موضوعی که طرفین مطرح می کنند، مساله را بزرگ و به آن دامن می زنند.

وی گفت : متاسفانه ما بدون آگاهی از مسائل حقوقی و قانونی وارد یکسری بحث های انحرافی شدیم و رسانه ها به شدت و مسئولان از سطح تا ذیل در آن ورود پیدا کردند. البته این مساله قابل مدیریت است تا بتوان هر چه سریع تر آن را برطرف کرد. به شرط آن که از دایره خودش یعنی فدراسیون فوتبال و کمیته فنی و بر اساس قراردادهای مکتوب این مساله حل و فصل شود، نه با دخالت دیگران.

به گزارش سیب موز: این استاد دانشگاه اظهار کرد: در زمان ویرا نیز ما چنین وضعیتی را در فوتبال داشتیم و در همان زمان نیز چند رسانه رسمی موضوع را به حاشیه کشیدند، اما با کمک کمیته فنی فدراسیون فوتبال قضیه سریع مدیریت شد. مدیریت آن زمان فدراسیون فوتبال با صفایی فراهانی بود و من نیز با فدراسیون همکاری می کردم.

خبیری ادامه داد: در آن زمان نیز چنین بحث هایی وجود داشت و ما مجبور شدیم به خاطر اطلاعات محدودی که نسبت به آیین نامه و مقررات بین المللی داشتیم، مبالغی را به عنوان غرامت پرداخت کنیم. حتی در آن زمان با تمام مربیان خارجی از جمله آری هان، برانکوویچ، اویچ و... در مورد تمام زمینه ها قرارداد منعقد کرده بودیم. در قرارداد آنها حتی از نوع ماشینی که برای مربیان خارجی قرار بود استفاده کنیم، قید شده بود. به یاد دارم آن زمان یکی از دوستان به شوخی به من گفت ؛ در قرارداد این را نیز بنویسید که مربی خارجی در آپارتمان خود از چه نوع خمیر دندانی استفاده می کند. به هر صورت ما با هر مربی حداقل یک قرارداد شش صفحه ای منعقد می کردیم تا دیگر بهانه ای برای کشمکس و دعوا باقی نماند. حتی در قراردادها به این نکته اشاره می کردیم که مربی خارجی نوع ماشینی که استفاده می کند، با راننده است یا بدون راننده تاکید داشتیم.

نایب رییس سابق فدراسیون فوتبال خاطر نشان کرد: باید نسبت به موضوع کارلوس کی روش تمام جوانب را رعایت کنیم و مانع از دخالت های بی جا شویم و اجازه دهیم در مسیر خود حرکت کند تا کسانی که در این زمینه مسئول هستند و اشراف کامل نسبت به قوانین دارند، موضوع را مدیریت کنند.

وی با بیان این که مشکل ما به خاطر داشتن اطلاعات محدود نسبت به قوانین و مقرارت بین المللی است، گفت : همواره به خاطر داشتن اطلاعات محدود نسبت به آیین نامه و مقررات بین المللی، فوتبال ما آسیب دیده است.

خبیری در پاسخ به این پرسش که چقدر امکان تعلیق شدن فدراسیون فوتبال از سوی فیفا به خاطر بدهی های زیاد باشگاه های ایران به مربیان و بازیکنان خارجی وجود دارد، تصریح کرد: متاسفانه یک اشتباه کوچک همیشه دودمان باشگاه ها را به باد می دهد و ما باید هزینه های سنگینی را برای انجام کارهای تخصصی و حقوقی پرداخت کنیم تا این گونه مشکلات ایجاد نشود. فیفا آیین نامه و مقررات خاص خود را دارد و به هیچ وجه کوتاه نمی آید. فدراسیون فوتبال باید موضوع را با دقت بررسی کند و مواظب باشد تا دچار تعلیق نشود.

این استاد دانشگاه اظهار کرد: فدراسیون فوتبال باید با کمک گرفتن از متخصصان حقوقی ورزشی، آیین نامه و مقررات بین المللی را با دقت مورد بررسی قرار دهد تا دچار تعلیق نشود. در غیر این صورت، در صورت زیاد بودن تعداد پرونده های فوتبال ایران در فیفا، امکان تعلیق زیاد است.

وی اضافه کرد: فدراسیون فوتبال چون عضو فیفاست، باید براساس آیین نامه و مقررات فیفا عمل کند و خود را با مقررات فیفا تطبیق دهد. اگر باشگاه ها از این قوانین و مقررات تبعیت نمی کند و فدراسیون فوتبال نیز تبعیت نکند، امکان دارد دچار جریمه های مالی، محروم از شرکت در مسابقات و یا کلاس های آموزشی شود.

خبیری در پایان تاکید کرد: تعیلق فدراسیون در سال 78 – 86 مصادف با برگزاری بازی های آسیایی در قطر بود که همین مساله منجر به ایجاد مشکلاتی برای تیم ملی امید شد. در آن زمان ما به سختی توانستیم فرصتی ایجاد کنیم تا خواسته های حقوقی و قانونی فیفا را بر آورده کنیم و امکان حضور تیم امید را در این بازی ها فراهم کنیم.

کد خبرنگاری367352

تهیه و تنظیم توسط:نگار جوزی