علم ورزش | برای تمرینات تناسب اندام کدام مؤثرتر است: کتل بل یا دمبل؟

علم ورزش | برای تمرینات تناسب اندام کدام مؤثرتر است: کتل بل یا دمبل؟

سیب موز: علم ورزش | برای تمرینات تناسب اندام کدام مؤثرتر است: کتل بل یا دمبل؟

سیب موز: وارد هر باشگاهی بشوید، احتمالاً با دو نوع  اصلی وزنه مواجه می شوید: همان دمبل های آشنا و همیشگی و نوعی جدید با قالبی جدید که به آن کتل بل می گویند. هر دو نوع امتیازات و طرفداران خودشان را دارند، اما اغلب یک سوال مطرح می شود: اگر بخواهیم به نتیجه توجه کنیم، کدام یک بهتر از آن دیگری است؟ در مطلب مجله علم ورزش چند نکته برای تان دارد تا بدانید چه وقت کدام شان برای شما مناسب تر است.

" );

w.anetworkParams[ ad.id ] = ad;

d.write( "

به گزارش سیب موز:

برای حرکات دینامیک یا پویا: کتل بل

در مورد حرکات انفجاری و فیزیکی، کتل بل بهترین انتخاب است. پژوهش ها نشان می دهد، اگر هدف شما وزنه برداری یا ارتقا تمرین پلایومتریک است و یا در رقابت در ورزشی هستید که نیاز به حرکات انفجاری دارد(مانند بسکتبال یا مسابقات کراس فیت)، کتل بل دست آوردهای بهتری برای شما دارد.

کتل بل را برای ورزش هایی انتخاب کنید که چند گروه عضلانی اصلی  را در بر گرفته و شامل حرکت بزرگی به شیوه ای خاص هستند. برخی از حرکات خاص کتل بل شامل، یک ضرب بلند کردن، پاور کلین، ویندمیل، Turkish get-ups  و البته تاب دادن کتل بل می شود.

تاب دادن کتل بل حرکتی بسیار عالی است، چون می تواند ضربان قلب را بالا ببرد و تمرینی هوازی و همزمان قدرتی است. تاب دادن کتل بل، برخلاف حرکت ساده پرس سینه، تمام گروه عضلانی پشت را به فعالیت وامی دارد، که شامل عضلات سرینی، همسترینگ و ارکتوراسپاین یا عضلات راست کننده ستون فقرات می شود.

برای حرکات پایه ای: دمبل

دمبل برای " یه کمی از هر چیز" عالی است. شما می توانید حرکاتی را که بیشتر جنبه پایه ای دارند مثل، پرس سینه، پرس سرشانه و پارویی از دمبل استفاده کنید و یا برای اسکوات، دمبل ها را روی سرشانه های تان قرار دهید. مزیت آن این است که قرار نیست وزنه را تاب دهید یا بچرخانید، بنابراین این حرکات با دمبل درست تر و در راستای بهتری انجام می شوند.

برای ترکیب کردن تمرین ها: کتل بل

اگر از انجام حرکت بورپی و حرکت کوهنورد خسته شده اید، حین تمرین اینتروال با شدت بالا از کتل بل استفاده کنید. کاربرد کتل بل در پایان تمرین کار راحتی است، مثلاً 30 تا 60 ثانیه تلاش همه جانبه برای انجام حرکت تاب دادن کتل بل، برای خاتمه دادن به تمرین خوب است.

علم ورزش | برای تمرینات تناسب اندام کدام مؤثرتر است: کتل بل یا دمبل؟ 2

برای تازه کارها: دمبل

تا زمانی که هنوز به طرز استفاده از کتل بل مسلط نشده اید، با دمبل تمرین کنید. در حقیقت، تمام کارشناسان تاکید دارند که دمبل، بهترین گزینه برای تمرینات بدنسازی است، تا زمانی که مشخصاً با کمک یک مربی با کتل بل کار کنید.

برای تقویت پنجه ها: کتل بل

کتل بل، به دلیل این که معمولاً دسته اش قطر کمتری نسبت به دمبل دارد، برای افزایش قدرت پنجه ها ایده آل است. مثلاً حرکت زیربغل پارویی خم با کتل بل می تواند پنجه ها را تقویت کرده و کمک کند تا برای تمرینات چالش برانگیز مانند بارفیکس آماده شوید.

فیتنس عمومی: دمبل

پژوهشی نشان داده، در مقایسه با حرکات دینامیک با کتل بل، تمرینات پاورلیفتینگ (مثل پاورکلین و اسکوات که با دمبل هستند)، طی یک دوره شش هفته ای، منجر به پیشرفت های بسیار بیشتری در جنبه استقامت می شوند. به عبارتی دیگر، اگر هدف شما استقامت عمومی و فیتنس است، هیچ اشکالی ندارد که به تمرین با دمبل ادامه دهید و حتی شاید استفاده از کتل بل، سودی برای تان نداشته باشد.

علم ورزش | برای تمرینات تناسب اندام کدام مؤثرتر است: کتل بل یا دمبل؟ 3

برای افزایش چالش: کتل بل

کتل بل، مرکز ثقل را در فاصله تقریباً 15 تا 20 سانتیمتری دست های شما قرار می دهد، در حالی که دمبل خودش ثبات و تعادل را ایجاد می کند. این ویژگی باعث می شود حرکاتی چون پرس سرشانه یک دستی با کتل بل، بسیار چالش برانگیز باشند چون برای بلند کردن وزنه تلاش می کنید و در عین حال تعادل را هم حفظ می نمایید تا وزنه تلوتلو نخورد یا از دست تان نیافتد و با بازوی تان هم تماس نداشته باشد.

مربی ها کتل بل را به خاطر همین بی ثباتی می پسندند: درست مانند اشیای نامتعادلی که هر روز بر می دارید. اما کتل بل به دلیل همین بی ثباتی و چالش اضافی که ایجاد می کند، عاملی است ناخوشایند که خطر پذیر است، بنابراین اگر در ورزش تازه کار هستید، همان دمبل را برای تمرین انتخاب کنید.

برای پیشرفت در وزن: دمبل

با دمبل راحت تر می توانید چالش تمرین تان را بیشتر کنید. شما مجبور نیستید از دمبل فقط در حرکات آرام و منفرد پوش- پرس استفاده کنید، می توانید حرکات هنگ کلین و اسکوات کلین و تمام حرکات انفجاری را با دمبل انجام دهید. بهتر است که بعضی از این حرکات انفجاری را اول با دمبل انجام دهید و سپس تدریجاً سراغ کتل بل بروید. و یادتان باشد، تا حدود زیادی"وزن، وزن است" شما می توانید با هر مدل تجهیزی تمرینی چالش برانگیز داشته باشید، بستگی به خلاقیت خودتان دارد.

ضمناً کتل بل، مثل دمبل سایزهای کوچک تر ندارد. با این که کمپانی های زیادی کتل بل هایی در سایزهای مختلف ساخته اند اما پیدا کردن سایزی که متناسب با اهداف شما باشد تا حدودی سخت است. از طرفی دیگر، بیشتر باشگاه ها به راحتی دمبل هایی را در اختیارتان می گذارند که برای افزایش تدریجی وزن در تمرینات تان مناسب هستند.

یک نکته

حالا کدام شان بهتر است؟ بستگی دارد، تازه کارها و آنه ایی که به دنبال اجرای حرکات پایه ای در باشگاه هستند، باید از دمبل استفاده کنند، اما کراس فیترها و آن هایی که حرکات انفجاری انجام می دهند باید از کتل بل استفاده نمایند. باید بررسی کنید که کدام نوع وزنه، با برنامه ورزشی شما و سطح فیتنس تان متناسب است و هرگز برای مشورت با یک مربی کارآزموده تردید نداشته باشید. او می تواند پاسخگوی سوالات شما به طور تخصصی باشد.

تهیه و ترجمه: elmevarzesh.com