کشف بزرگترین گنج غرق شده دنیا در کشتی سن خوزه

سیب موز: اواخر نوامبر، ارتش کلمبیا، به همراه گروهی علمی متشکل از تاریخ شناسان و انسان شناسان، موقعیت کشتی را در 16 مایلی کارتاگنا (Cartagena) شهری ساحلی در شمال کلمبیا، شناسایی کردند. گفته می شود این کشتی حامل میلیون ها سکه ی طلا و جواهرات مختلف است که ارزش آنها مجموعا 14 میلیارد دلار برآورد شده است. آسوشیتدپرس اعلام کرد که شاید این «بزرگ ترین گنجینه ی غرق شده در دنیا باشد».

کشف-بزرگترین-گنج-غرق-شده-دنیا-در-کشتی-سن-خوزه

سیب موز: کشف بزرگترین گنج غرق شده دنیا در کشتی سن خوزه کشتی سن خوزه در تابستان 1708، که در تقویم انگلیسی با 28 ماه می غرق شد که در تقویم اسپانیایی با 8 ماه ژوئن برابر بود (در آن دوران، انگلیسی ها حدود چند دهه عقب تر از تقویم میلادی کنونی بودند). این کشتی در تلاش بوده تا از کشتی های جنگی انگلیسی پیشی بگیرد، که قصد داشتند سن خوزه را اسیر و یا مسیر آن را مسدود کنند. سن خوزه یک کشتی مهم، با سه عرشه و 600 نفر روی آن بوده است. محموله ی آن - شامل طلا، نقره، زمرد، مروارید، الماس و یاقوت بنفش - به عنوان سرمایه برای جنگ اسپانیا علیه انگلستان و متفقین در نظر گرفته شده بود که بر سر جانشینی تاج و تخت اسپانیایی جنگیدند.

کشف-بزرگترین-گنج-غرق-شده-دنیا-در-کشتی-سن-خوزه 2

از گنجینه ی موجود در سن خوزه از زمان غرق شدن آن تا کنون به عنوان گنجینه ای افسانه ای یاد می شد. اکنون که این گنجینه کشف شده است، جنگ تازه ای بر سر اینکه چه کسی آن را تصاحب می کند، ایجاد شده است. قطعا کلمبیا خواهان این گنج است. اما شرکت منجی امریکایی که در دهه ی 1980 موقعیتی مکانی برای کشتی مشخص کرده بود، مدعی سهم بزرگی از این گنجینه است (این ادعا سال ها در دادگاه مورد بحث قرار گرفته است.) اسپانیا نیز در تلاش است تا بخشی از این گنجینه را از آن خود کند.

کشف-بزرگترین-گنج-غرق-شده-دنیا-در-کشتی-سن-خوزه 3

منبع: Atlas Obscura.