تاریخچه ورزش جیت کان دو

در این بخش از سایت سیب موز مطالبی در مورد ورزش جیت کان دو را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

بیشتر تکنیک های جیت کان دو براساس هنر رزمی وینگ چون کونگ فو طراحی شده است، چرا که بروس لی تمرینات کلاسیک رزمی خود را در هنگ کنگ زیر نظر استاد ییپ من استاد بزرگ این سبک انجام داده بود.

تاریخچه ورزش جیت کان دو

ورزش جیت کان دو

تاریخچه ورزش جیت کان دو

جیت کان دو (به چینی截拳道) یکی از ورزش های رزمی سرزمین چین است که توسط بروس لی، کونگ فوکار و هنرپیشه معروف سینما پایه گذاری شد.

بیشتر تکنیک های جیت کان دو براساس هنر رزمی وینگ چون کونگ فو طراحی شده است، چرا که بروس لی تمرینات کلاسیک رزمی خود را در هنگ کنگ زیر نظر استاد ییپ من استاد بزرگ این سبک انجام داده بود.

فنون وینگ چون در جیت کان دو به شکلی تغییر یافته اند که کاربردی تر باشند و استفاده از سلاح های سرد نیز در آن بسیار گسترده تر است. بسیاری از ضربات و حرکات سایر هنرهای رزمی به آن افزوده شده اند، به طوریکه برخی جیت کان دو را اولین رشته و الگوی ابتدایی هنرهای رزمی ترکیبی می دانند.

روش استفاده از سلاح های سرد در جیت کان دو بر پایه هنرهای رزمی کالی و اسکریما است از همین رو این رشته جیت کان دو کالی اسکریما نیز نامیده می شود.

این رشته گاهی جان فان کونگ فو نیز نامیده می شود. جان فان حروف اول نام بروس لی در زبان چینی است. به همین جهت در سال 2004 بنیاد بروس لی نام رسمی این هنر رزمی را به جان فان جیت کان دو تغییر داد.

تکنیک ها و اصول:

خصوصیت ویژه جیت کان دو این است که هنرآموزان یاد میگیرند هنگام مبارزه سمت قوی بدنشان را جلو بیندازند. مثلا یک فرد چپ دست، یاد میگیرد هنگام مبارزه سمت چپ بدنش را جلو بگذارد. این ایده به این خاطر است که سمت قوی بدن جیت کان دوکار بر سمت ضعیف بدن حریف مسلط شده و در نتیجه، موجب برتری او شود. علاوه بر آن، بیشتر تکنیک های جیت کان دو، علاوه بر نوآوری های بروس لی، از سبک های مختلف کونگ فو، بوکس، موی تای، شمشیرزنی، ساواته، جوجیتسو، کشتی و هنرهای رزمی فیلیپینی گرفته شده اند. جیت کان دو هم مانند وینگ چون بر مشت عمودی تاکید دارد. مشت یک اینچی هم به هنرآموزان آموزش داده میشود. اصول جیت کان دو شامل صرفه جویی در حرکات، سادگی، حملات خطی، ضربه و دفاع همزمان و ایده خط مرکزی (که اصلی است که از وینگ چون گرفته شده) می باشند. از آنجا که جیت کان دو یک سبک ترکیبی می باشد، بروس لی تمرین با آدمک چوبی و همچنین چی سائو (دست های چسبان) را نیز در آن جای داد. او به تمرین با کیسه بوکس

و بعضی برنامه های دیگر که در سبک های موردعلاقه اش بودند، هم توجه کرده و آنها را ازبرنامه های آموزشی جیت کان دو قرار داد.

ورزش های رزمی - رزمی کار

ویرایش و تلخیص:سیب موز