نقش ویژه سینما در مسیردهی جریانات فرهنگی/ صدای پوکه اسلحه حاج کاظم ساعتها با ما سخن می گوید

سیب موز: نقش ویژه سینما در مسیردهی جریانات فرهنگی/ صدای پوکه اسلحه «حاج کاظم» ساعتها با ما سخن می گویدReviewed by on Feb 1Rating: به گزارش سیب موز به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از انعکاس بناب، فرصتی جستیم تا به دیدار فرهنگ فراموش شده سینما در شهرستان بناب برویم، تا شاید بهانه ای باشد یادآور تفریحات سالم، این فرهنگ دیرینه و ارزش های اجتماعی آن شویم.

به جهت دریافت اطلاعات بیشتر به مصاحبه با مدیریت سینما فرهنگ بناب رفتیم، باشد که تاثیر فرهنگ استفاده از سینما را در جامعه اجتماعی و شهرستان بناب بازتاب دهیم.

به گزارش سیب موز: محمد حسین داودی در زمستان 1353 در شهر بناب دیده به جهان گشود، پس از اتمام تحصیلات وارد آموزش و پرورش شد، از آنجایی که علاقه وافری به موسیقی داشت سه تار را همزمان با تئاتر از دوران دبیرستان شروع کرد و همزمان در دو رشته هنری به فعالیت پرداخت، پس از مدتی نویسندگی در کنار کارگردانی و بازیگری را تجربه کرد.

حاصل تلاش و فعالیت بیست و پنج ساله وی نگارش آثاری موفق و تولید کارهایی ارزشمند در زمینه های مختلف هنر نمایش بود، حضور در جشنواره های سراسری و کسب عناوین مختلف مهر تاییدی بر تلاش خلاقانه ی این هنرمند در عرصه هنر نمایش محسوب میگردد.

با شناخت کوتاه از بیوگرافی این هنرمند بنابی، در ادامه توجه شما را به گفتگو با این هنرمند جلب می نماییم.

انعکاس بناب: به نظر شما چه اتفاقی برای سینمای شهر افتاد؟

از زمانی که تنهاترین سینمای شهر همچون بیشتر سینماهای کشور به تعطیلی کشانده شد، روند فراموشی سینما آغاز گردید و این روند نامبارک هم زمان گردید با پدیده های نوظهوری همچون: اینترنت، ماهواره و همچنین گوشی های هوشمند و… که می توانست تا حدودی جای خالی سینما را پر کند. در مقابل دهه 50 و 60 نسلی ظهور کرد که پرده ی سینما جعبه ی جادویی بود که بعداً همین جعبه را نیز می توانستند در جیب خود حمل کنند، این نسل که تجربه ی حضور در سینما را به غیراز یکی دو بار در شهرهای بزرگان هم اگر فرصتی پیش میامد نداشتند، با واژه سینما نامأنوس بوده و جایی در برنامه تفریحی آن ها نداشت، که اگر هم داشت، دیگر سینمایی نبود که بخواهند برای آن برنامه ریزی کنند. نسل قبل هم که خاموشی چراغ سینمای را به چشم خود دیده بودند. تا اینکه در سال 93 با افتتاح سینما فرهنگ بناب دوباره چراغ قرمز رنگ «لطفاً سکوت را رعایت کنید» دیگرباره روشن شد.

انعکاس بناب: چه اقداماتی برای احیا سینما در شهر انجام گرفت؟

اینکه بعد از یک وقفه طولانی، انرژی مضاعفی می طلبد تا مردم شهرمان با سینما آشنایی و آشتی دهد. این کار توسط اداره فرهنگ ارشاد اسلامی شهرمان انجام گردید، و پس از آن اداره کل فرهنگ و ارشاد تصمیم گرفت تمامی سینماهای افتتاح شده در استان را به بخش خصوصی واگذار کند. متعاقب این تصمیم، در شهرستان ما نیز پیرو صدور آگهی واگذاری از طرف سایت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان این سالن به سرکار خانم «حیدر زاده» واگذار گردید.

و بنده نیز به عنوان مدیر سینما انتخاب و شروع به کار نمودم.

انعکاس بناب: چه انتظاری از مردم به عنوان یک کارگردان و مدیر سینمای شهر دارید؟

به جرات می توانم بگویم از زمان تحویل مدیریت سینما به اینجانب، با درک وضع فعلی سینما روزی نبوده که برای آشنا نمودن و شناساندن همشهریان از مکان سینما و فیلم های در حال اکران اقدام و یا فعالیتی نکرده باشیم. کاملاً واضح و مبرهن است که هر طرح اقتصادی که بازده مناسب مالی نداشته باشد و یا موجب تضییع حقوق سرمایه گذار گردد، موجب توقف و تعطیلی طرح یا پروژه خواهد شد؛ متأسفانه باید عرض کنم که تا به امروز درآمد حاصل از اکران فیلم ها پاسخگوی هزینه های صرف شده نیست.

لیکن از آنجایی که نه مدیر محترم سالن و نه اینجانب نگاه اقتصادی به این شاخص فرهنگی نداشته و نداریم، لذا تمام توان خود را در جهت معرفی و نهادینه نمودن استفاده همشهریان از فضاهای فرهنگی سالم همچون سینما و تئاتر به کار بردیم، به امید روزی که در سبد هزینه ی هر خانوار هرماه بلیطی برای سینما و تئاتر گنجانده شود.

انعکاس بناب: سینما تا چه اندازه ای برای حل معضلات جامعه تأثیرگذار است؟ نقش سینما در ارتقاء فرهنگ جامعه چیست؟

امروزه سینما و تلویزیون و رسانه هایی از این دسته نقش بسیار مهم و ویژه ای در مسیردهی جریانات فرهنگی جوامع ایفا می کنند. این جمله را که یک دقیقه فیلم می تواند با یک ساعت سخنرانی برابری کند، را همه شنیدیم. بنده عرض می کنم گاهی این یک دقیقه نیز لازم نیست، صدای افتادن پوکه ی اسلحه «حاج کاظم » در فیلم «آژانس شیشه ای» که ثانیه هایی طول نمی کشد، به اندازه ساعت ها سخنرانی از 8 سال دفاع مقدس، با ما سخن می گوید. این قدرت سینماست. و مقام معظم رهبری با چه نگاه ریزبینانه ای به تأثیر این قدرت می فرماید: «هر اندیشه ای که در قالب هنر نگنجد، ماندگار نیست»

انعکاس بناب: در دوران مدیریت خود افسوس چه چیزی را بیشتر خورده اید ؟

افسوس خورده ام که در شهرمان سینمای در خور شأن با سالنی زیبا و مجهز و سیستم پخش دیجیتالی باکیفیت عالی صدا و تصویر وجود داشته باشد، لیکن همشهریانم حتی برای یک بار تجربه حضور در این مکان، فرصتی برای خود اختصاص نمی دهند. چرا که یقین دارم یک بار تجربه، تداوم حضور را در پی خواهد داشت.

انعکاس بناب: بزرگ ترین آرزویتان در این مورد چیست؟

یکی از آرزوهایم این است که در مقابل هر 10 یا 20 قهوه خانه ای که بسته شود یک سالن سینما، یا آمفی تئاتر یا فضای فرهنگی سالم افتتاح گردد.

انعکاس بناب: راهکارهایتان برای حل خلأ فرهنگ استفاده از سینما چیست؟

اطلاع رسانی هایی که تاکنون از طریق پخش تراکت، پوستر، بنر، کانال تلگرامی و … در طول این مدت تصدی مدیریت سینما توسط این جانب صورت گرفته، هرچند نتایج صددرصدی در حصول به هدف گذاری ها در پی نداشته، اما دستاوردهای محسوس و درخشانی را شاهدیم و این دستاوردها نوید بخش آینده ای درخشان را برای سینما فرهنگ بناب ترسیم می کند.

انعکاس بناب: انتظار شما از اصحاب رسانه و مسئولین و اصحاب فرهنگ و هنر چیست؟

شناساندن سینما فرهنگ بناب برای همشهریان و دعوت حضور برای خانواده ها در این مکان سالم فرهنگی یک عزم عمومی را می طلبد. نگاه مسئولین و اصحاب رسانه و فعالین فرهنگی باید فراتر از دولتی و غیردولتی بودن این مکان باشد. اگر امروز دادمان از گسترش مکان های ناسالم به آسمان بر خواسته و از جریان خزنده ی فرهنگ مبتذل غرب در لایه های مختلف اجتماعی دل نگرانیم، می بایست خوراک فرهنگی مناسب در اختیار اقشار مختلف ارائه دهیم تا از نفوذ و رسوخ فرهنگ غیرخودی جلوگیری کنیم.

نقش-ویژه-سینما-در-مسیردهی-جریانات-فرهنگی-صدای-پوکه-اسلحه-حاج-کاظم-ساعتها-با-ما-س

سیب موز: » نقش ویژه سینما در مسیردهی جریانات فرهنگی/ صدای پوکه اسلحه «حاج کاظم» ساعتها با ما سخن می گوید

نقش-ویژه-سینما-در-مسیردهی-جریانات-فرهنگی-صدای-پوکه-اسلحه-حاج-کاظم-ساعتها-با-ما-س 2