حاشیه ای پرحاشیه بنام خلازیر /چشمان منتظر به دود کوره های آجرپزی

سیب موز: حاشیه ای پرحاشیه بنام«خلازیر»/چشمان منتظر به دود کوره های آجرپزیReviewed by on Feb 19Rating: خبرگزاری مهر، سیامک شادکام: مقصدم منطقه ای در حاشیه تهران است که مردمانش در کوره های سرد و بی روح آجرپزی در فقر مطلق روزهایشان را سپری می کنند، وقتی از دل شلوغی های مرکز شهر به سمت جنوب غرب تهران حرکت می کنم باور این موضوع برایم کمی آسان تر می شود. جایی که هوایش آلوده از فقر است.

به گزارش سیب موز: حرکتم را از مرکز شهر با چاشنی ترافیک آغاز می کنم؛ ساختمان های بزرگ و سر به فلک کشیده پرزرق وبرق که کلاه از سر کودک عقل می اندازد، را پشت سر می گذارم هر چه به سمت جنوب شهر پیش می روم از ارتفاع ساختمان ها کاسته می شود با عبور از خیابان و بازارها یک باره وارد محیطی می شوم که فضایی متفاوت با شهر دارد، اینجا با صحنه های مواجه می شود که به تصویر کشیدنش سخت است حال ببینید باورش چه بر سر آدمی می آورد.

حاشیه-ای-پرحاشیه-بنام-خلازیر-چشمان-منتظر-به-دود-کوره-های-اجرپزی

سیب موز: » حاشیه ای پرحاشیه بنام«خلازیر»/چشمان منتظر به دود کوره های آجرپزی

اینجا منطقه 19 تهران است؛ تافته ای جدا بافته که به سختی می توان جزو پایتخت نامیدش اینجا محله «خلازیر» است، حاشیه ای پرحاشیه….

محله ای در نعمت آباد بعد از پل شکوفه و درست بخش غربی میدان دردشت قرار دارد، شاید بسیاری این منطقه را با بوستان ولایت و یا کمی آن طرف تر بازار جگرکی ها میدان بهمن بشناسند اما این ها فقط بخشی از این منطقه است، آمار دقیقی از ساکنان این بیست و اندی کوچه در دست نیست، اما از آن منطقه هایی است که به خاطر وجود بازارهای دست فروشی و اسقاطی و دسته دومش معروف است.

پیش تر شنیده بودم این محله مکانی برای اوراقچی ها است، از کنار همه گاراژها و بازارهای دسته دوم فروشی می گذرم و از مسیر خاکی عبور می کنم، کوه های زباله را پشت سر می گذارم و به کوره های آجرپزی می رسم مقصد نهایی ام همین جا است کوره ها گویی در خواب زمستانی فرورفته اند خانه های قد و نیم قدی در کنار کوره ها وجود دارد که احتمالاً باید خانه های کارگری باشد خانه هایی قدیمی که خشت خشتش بوی محرومیت و فقر می دهد. اعتیاد اینجا خانمان سوزه است.

حاشیه-ای-پرحاشیه-بنام-خلازیر-چشمان-منتظر-به-دود-کوره-های-اجرپزی 2

از چهره افرادی که از کنارم هر کدام گونی بر دوش می گذرند می توان به راحتی پی برد. کمی آن طرفتر مردی را در حال مصرف مواد می بینم می خواهم نزدیک شوم و با او به صحبت بنشینم وقت سلام می کنم سری تکان می دهد با خونسردی کامل شروع به مصرف مواد می کند.

دقیقا چند متر آن طرفتر کودکی را در حالی که انگشتانش را می خورد و من را نگاه می کند می بینم. لبخندی به او می زنم و ناخودآگاه به سمتش می روم و از کنار مرد معتاد می گذرم. کودک درون خانه ای می رود.

یا الله گفته و وارد خانه می شوم به زعم خودم این خانه برای یک خانواده است ولی همین که از در کوچک خانه داخل می شوم متوجه زندگی چندین خانواده در این فضای کوچک می شوم فضایی که سرما در آن حرف اول و آخر را می زند. دنبال کودک می گردم اما نمی دانم داخل کدام یک از این اتاق ها رفته است.

صدای سرفه کودکی نظرم را جلب می کند به طرفش می روم مادرش هر آنچه از دستش برمی آمده برای کودک انجام داده تا از سرما محافظتش کند لباس هایی که هم دخترانه است هم پسرانه! لباس های زیادی که بر تن کودک زار می زند ولی سرما از تک تک لباس ها عبور کرده و در جان کودک رخنه کرده است.

در گوشه ای دیگر مادری بی اعتنا به سرما در حال لباس شستن است و دستان مردانه اش از سرما سرخ شده است؛ چشمش که به من می افتد می گوید خبرنگاری، می گویم بله و بی آنکه سوالی بپرسم  شروع می کند به حرف زدن. می گوید: سه فرزند دارم دو پسر و یک دختر، می بینید که هوا سرد است ولی مجبور به شستن لباس ها با آب سرد هستم.

خودش را طوبا معرفی می کند و می گوید: گاز نداریم برای آبگرمکن باید کپسول گاز تهیه کنیم که نمی توانیم.

حاشیه-ای-پرحاشیه-بنام-خلازیر-چشمان-منتظر-به-دود-کوره-های-اجرپزی 3

طوبا از ترک تحصیل پسر بزرگش می گوید: پسرم درس را کنار گذاشته و با جمع کردن نان خشک و ضایعات در کسب خرجی خانه به ما کمک می کند.

طوبا خانم ادامه داد: همسرم در کوره های آجرپزی کار می کند سرما باعث شده که کار در کوره آجرپزی متوقف شود یعنی بهتر است بگویم سرما زندگی ما را فلج کرده است.

به گوشه ای از خانه اشاره می کند که اتاقی بدون در وجود دارد سهم در اتاق پتویی است که از ورود سرما جلوگیری کند همسرش در اتاق نشسته است صدایش می کند و در چشم بر هم زدنی مردی خمیده در قاب در نمایان می شود مرا به وی معرفی می کند و می گوید: حاج آقا خبرنگارِ!

مرد خانه با دست های چروکیده و کمری خم به سمتم می آید خمیدگی در قامتش نشان از سختی های روزگار دارد همان طور که به سمتم می آید می گوید: هدفت چیست اگر به دنبال نشان دادن فقر و بدبختی مردم هستی خوب جایی آمده ای اما لطفاً از بچه ها و همسرم عکس نگیر ما آدم های با آبرویی هستیم.

به وی اطمینان می دهم که بدون اجازه عکس نخواهم گرفت کنارم می آید و بابی حوصلگی که حکایت از رنجی چندساله دارد می گوید: امسال به خاطر دیسک کمرم نتوانستم در کوره کارکنم بیمه هم ندارم کارت عابر بانکی که یارانه به آن واریز می شود را به عنوان اجاره به صاحب خانه داده ام.

نامش علی است در حالیکه موهای دخترش را نوازش می کند می گوید: چندساله که تو کوره کارکردم سال های گذشته که سرحال تر بودم از اوایل اردیبهشت تا اواخر مهرماه در کوره کار می کردم برای بالا بردن آجرها از نیمه شب که هوا خنک تر بود کار را شروع می کردم ساعت سه بعد از نیمه شب سرکار می آمدم و تا غروب روز بعد بدون یک دقیقه استراحت کار می کردم خاک رس را ملأت می کردم و گِل می ساختم قالب می گرفتم و خشت می زدم آخرش هم خشت می چیدم.

وی ادامه می دهد: خانوادگی در این کوره کار می کردیم برای کسب یک لقمه نان مجبوریم همه کارکنیم. برادرم، خواهرم، همسر و فرزندانم همگی در همین جا مشغولیم.

تلاش دسته جمعی برای نانی که اینجا گران به دست می آید. هزار آجری هزاری پنج تومان برای انبار زن هزاری سی تومان برای خشت زن. بچه ها در اینجا از وقتی که بتوانند فرغون حمل کنند در کوره های آجرپزی مشغول خواهند شد.

مشکلات این منطقه بسیاراست. آلودگی های زیست محیطی فراوان، آمار بالای مصرف مواد، حضور فراوان معتادان کارتون خواب بخشی از مشکلات این منطقه است.

حاشیه-ای-پرحاشیه-بنام-خلازیر-چشمان-منتظر-به-دود-کوره-های-اجرپزی 4

فضاهای آموزشی منطقه جوابگوی محصلان نیست

موسی سهرابی دبیر شورایاران منطقه 19 درباره مشکلات منطقه خلازیر می گوید: منطقه 19 بالغ بر 400 هزار سکنه دارد که از سرتاسر ایران در آنجا زندگی می کنند. وی با اشاره به اینکه برخی از کوره های آجرپزی هنوز فعالیت دارند گفت: برخی دیگر از کوره های آجرپزی که فعال نیستند توسط مالکین به افراد بی بضاعت اجاره داده می شود.

سهرابی با انتقاد از طرح  بوستان ایرانیان می گوید: این بوستان از سال 90 تا کنون فقط دو درصد پیشرفت داشته است و بالغ بر 7 کوره آجرپزی در طرح قرار گرفته اند اما به دلیل عدم پیشرفت مناسب در طرح و اختصاص نیافتن بودجه آن، مناطقی که در آن قرار گرفته اند الودگی های زیست محیطی بسیاری ایجاد کرده و حتی به دلیل پوشش گیاهی منطقه به جولانگاه معتادان و توزیع مواد مخدر تبدیل شده است.

دبیر شورایاران منطقه 19 با اشاره به آلودگی های زیست محیطی بسیاری که این منطقه دارد توضیح می دهد: از نزدیکی های غروب آتش و دود منطقه خلازیر را در بر می گیرد چرا که ضایعاتی هایی که در منطقه فعالند اقدام به اتش زدن سیم ها و دیگر مواد می کنند.

با توجه به آلودگی های زیست محیطی و صوتی ضایعات فروشان این خیابان و نیز معضلات ترافیکی و آسیب های اجتماعی ناشی از فعالیت این واحدها، امیدواریم هر چه سریعتر طرح ساماندهی ضایعات فروشان عملی و به سرانجام برسد.

این مسئول منطقه 19 درباره فضاهای آموزش نیز می گوید: فضاهای آموزشی این منطقه جوابگوی جمعیت دانش آموزان نیست. چرا که تراکم کلاس ها بسیار زیاد است به طوری که در هر کلاس 40 نفر در حال تحصیل هستند و نتیجه ای جز پایین آمدن کیفیت تحصیل نخواهد داشت.

حاشیه-ای-پرحاشیه-بنام-خلازیر-چشمان-منتظر-به-دود-کوره-های-اجرپزی 5

نبود یک مدیریت قاطع و منسجم در منطقه

پوریا گل محمدی پژوهشگر و جامعه شناس که خود سالهاست در این منطقه زندگی می کند در پاسخ به این سئوال که مهمترین مشکل منطقه 19 چیست، می گوید: مهمترین مشکل منطقه نبود یک اتاق فکر منسجم و مدیریت قاطع است.

وی معتقد است که عده ای از افراد به این منطقه با دید بنگاه اقتصادی نگاه می کنند و از این رو باید حواسمان باشد اگر تغییر کاربری هم قرار است صورت گیرد به دید اقتصادی و سودآوری برای یک عده ای خاص نباشد.

وی ادامه داد: ما با یک مدیریت ضعیف محلی و سازمانی در این منطقه مواجه هستیم و شورایاری ها و سازمانها و نهادها از جمعیت نخبه  و تحصیلکرده بومی ساکن منطقه استفاده صحیح نمی کنند.

این پژوهشگر اجتماعی ادامه می دهد: در حال حاضر تغییر کاربری در کوره پزی ها در حال انجام است، اما باید توجه کنیم که این تغییر کاربری ها هدفمند باشد، چرا که این تغییر کاربری ها باید در راستای ایجاد اشتغال برای مردم منطقه باشد نه در آمدزایی برای یک عده خاص .

حاشیه-ای-پرحاشیه-بنام-خلازیر-چشمان-منتظر-به-دود-کوره-های-اجرپزی 6

این دانشجوی دکترای جامعه شناسی اقتصادوتوسعه با اشاره به لزوم تغییر کاربری کوره های آجرپزی،می گوید: در یادداشتی به شهردار تهران و مسولان شهرداری و شورای شهر پیشنهاد دادم به دلیل مشکلات فراوان زیست محیطی در این منطقه یکی از این کوره پزی ها به “فرهنگسرای تخصصی محیط زیست” تبدیل شود. همچنین پیشنهاد کردم با وجود استعدادهای ورزشی که در این منطقه هستند یک «ورزشگاه ورزش های کم هزینه مدال آور المپیکی» ساخته شود. شهروندان این منطقه بدون شک از این ورزش های کم هزینه استقبال خواهند کرد و حاصل این استقبال بدون شک کسب مدال های مختلف در مسابقات جهان و المپیک برای کشورمان خواهد بود.

وی درباره وجود معتادان دراین منطقه نیز می گوید: منطقه خلازیر به دلیل نبود امکانات و وجود کوره ها، بازارهای مکاره و دست دوم فروشی محلی برای تجمع معتادین شده است در حالیکه اکثر آنها بومیان منطقه 19 نیستند، بلکه به دلیل وجود این کوره پزی های خلوت مکانی شده است برای تجمع معتادین سراسر تهران به طوری که وجود آنها چهره این منطقه را نیز مخدوش کرده است.

گل محمدی پیشنهاد داد که همایش هایی با حضور همه نخبگان بومی ساکن منطقه برگزار شود و از آنها بخواهند که بهترین راهکار  محرومیت زدایی و فقرزدایی را ارائه کنند. راهکار را باید نخبگان و تحصیلکردگان بومی بخواهیم نه افرادی که در پس راهکارهایشان به دنبال سود اقتصادی شخصی خود هستند.

این شهر پر از محلاتی است که درد مشترکشان فقر است و اعتیاد . محلات نا امنی که خانه های لرزان دارد و مردمانش سال ها است که با این درد زندگی می کنند اما فریاد رسی نیست.