دغدغه انحطاط حس مسئولیت پذیری در جامعه

دغدغه-انحطاط-حس-مسیولیت-پذیری-در-جامعه

سیب موز: » دغدغه انحطاط حس مسئولیت پذیری در جامعه

سیب موز: به گزارش سیب موز؛ نشست خبری فیلم «یک روز بخصوص» به کارگردانی همایون اسعدیان در سالن سعدی برج میلاد برگزار شد.

به گزارش سیب موز: در این نشست که با حضور همایون اسعدیان کارگردان، تهیه کننده و فیلمنامه نویس، مجید قیصری، فیلمنامه نویس، مازیار میری، مجری طرح و تدوینگر، مصطفی زمانی، افسانه کمالی، شیرین آقارضسیب موزشی، محمدرضا مالکی، بازیگران، کامیاب امین عشایری، طراح صحنه و لباس، علی قاضی، مدیرفیلمبرداری و اجرای محمود گبرلو امروز( یکشنبه هفدهم بهمن ماه) در سالن سعدی برج میلاد برگزار شد، در ابتدا گبرلو به حاشیه های نشست شب گذشته و اختلاف بین مسعود کیمیایی و منصور لشکری قوچانی اشاره کرد و از خبرنگاران و اهالی رسانه بابت این اتفاقات عذرخواهی کرد.

همایون اسعدیان در ابتدا از همکارانش در این فیلم تشکر کرد و افزود: این فیلم با هر نگاهی که به آن داشته باشید، محصول کار من و همکاران بسیار عزیزم است و من از آقای مازیار میری و تدوین این فیلم تشکر می کنم.

اسعدیان درباره شباهت موضوعی این فیلم با «سارا و آیدا» ساخته مازیار میری، توضیح داد: من پارسال درست در همین تاریخ در حال فیلمبرداری این فیلم بودم و هنوز درباره فیلم آقای میری صحبتی نبود. موضوع اخلاق گرایانه در هر دو فیلم وجود دارد. و کست مشابه و موضوع مشترک اتفاقی است.

وی ادامه داد: زمانی که قتل میدان کاج پیش آمد و همه فقط تماشا کردند و سلفی گرفتند، این سئوال برای من به وجود آمد که مسئولیت اجتماعی ما کجاست و این موضوع برای من دغدغه شد، که شروع به نگارش فیلمنامه ای در این باره کردم. من دوست داشتم موقعیتی خلق کنم که تماشاگر بگوید من اگر در این موقعیت بودم چه می کردم؟

اسعدیان درباره شخصیت اصلی فیلم که یک روزنامه نگار است، توضیح داد: باور من این است که یک روزنامه نگار آرمان گرا است و برای روشنگری تلاش می کند و این شخص را در موقعیتی قرار دادم که در انتخاب عمل اخلاقی و غیراخلاقی که جان خواهرش در میان است، چه می کند؟

کارگردان « یک روز بخصوص» درباره بازیگرانی که در این فیلم معرفی شدند، گفت: انتخاب این بازیگران از طریق یک فراخوان انجام شد، که نزدیک چهار هزار نفر برایمان فیلم فرستادند. به نظر ما خانم کمالی و آقای پیرزاده انتخاب های بهتری بودند و به هیچ وجه دوست ندارم این تفکر به وجود بیاید که پارتی بازی و رابطه ای در کار بوده است.

وی در انتقاد به رفتارهای متناقض منتقدان بر اساس منفعت طلبی گفت: زمانی که «بوسیدن روی ماه» را ساختم در فرهنگسرای انقلاب نمایشی برای فیلم گذاشتند و منتقدی که حضور داشت بسیار از فیلم تعریف کرد اما اما چند ماه بعد در مجله فیلم دایره سیاه به این فیلم داد.این سئوال برایم پیش آمد که با چنین رفتاری، شأن کارمان را پایین می آوریم.

اسعدیان ادامه داد: از این جهت این داستان را تعریف کردم که این شخص منفعت طلبی یکی از دو کارشناسی است که در برنامه هفت، پنبه فیلم های ما را می زند، کسی که به لحاظ سکه ای که می گیرد، نظر می دهد و بسیار اتفاق غم انگیزی است.

مازیار میری نیز با ابراز خوشحالی از همکاری با اسعدیان، إظهار داشت: برای من کنار همایون کار کردن لذت بخش است و برای من ِ نا آرام، آرامش او کلاس درس است.

مصطفی زمانی نیز درباره حضور در فیلم گفت: خوشحالم ظرف یک سال گذشته با دو فیلمسازی که دوستشان دارم، آقای میری و اسعدیان همکاری داشتم.

افسانه کمالی درباره اولین حضورش در سینما توضیح داد: من نزدیک یک سال در موسسه کارنامه دوره دیده بودم که برای این فیلم انتخاب شدم و بازیگران و آقای اسعدیان بسیار به من کمک کردند.

کامیاب امین عشایری، طراح صحنه «یک روز بخصوص» هم در این نشست، در انتقاد نسبت به فضای تحریریه این فیلم پاسخ داد: این لوکیشن روزنامه فرهیختگان بود و ما بیشتر آن را صحنه آرایی کردیم.

منبع: باشگاه خبرنگاران