برگزیدگان جشنواره موسیقی جوان در تالار رودکی روی صحنه رفتند

برگزیدگان-جشنواره-موسیقی-جوان-در-تالار-رودکی-روی-صحنه-رفتند

سیب موز: » برگزیدگان جشنواره موسیقی جوان در تالار رودکی روی صحنه رفتند

سیب موز: به گزارش سیب موز به نقل از روابط عمومی انجمن موسیقی ایران؛ در اولین شب اجراهای صحنه ای در تالار رودکی، برگزیدگان دهمین جشنواره ملی موسیقی جوان در دو سانس با اجرای موسیقی کلاسیک ایرانی (دستگاهی) روی صحنه رفتند.

به گزارش سیب موز: در سانس اول (ساعت 18) اجراهای صحنه ای برگزیدگان دهمین جشنواره ی ملی موسیقی جوان، کیارش داودی به تکنوازی سنتور در آواز بیات ترک پرداخت. وی دوره های عالی نوازندگی را نزد اساتید جواد هرمزی نژاد، حسین تهذیبی، نسترن هاشمی و سیامک آقایی گذرانده و در حال حاضر دانشجوی رشته ی نوازندگی موسیقی ایرانی در دانشگاه هنر تهران است.

دومین نوازنده ی نوبت اول اجراها کیارش بکتاشیان بود که به تکنوازی در آواز ابوعطا پرداخت که در ادامه در قسمت اجرای گوشه ی حجاز اشاره ای هم به آواز دشتی کرد. بکتاشیان دو قطعه ی ضربی از شادروان استاد حسن کسایی هم در این برنامه اجرا کرد. بکتاشیان زیر نظر خلیل ملکی، عباس شفیعی، زمان خیری، و استاد محمدعلی کیانی نژاد ساز نی را فرا گرفته و در حال حاضر دانشجوی رشته ی موسیقی است. او دو دوره ی مقام اول در دهمین و نهمین دوره ی جشنواره ی ملی موسیقی جوان را از آن خود کرده است.

سومین اجرا به تکنوازی تار کامیاب عشقی نژاد اختصاص داشت که قطعاتی در دستگاه سه گاه اجرا کرد. وی اجرای خود را با پیش درآمد سه گاه آغاز کرد و در ادامه با اشاره به گوشه های زابل، مویه، مخالف، مثنوی مخالف به تکنوازی در این مایه پرداخت. پایان بخش اجرای این هنرمند اجرای رنگ سه گاه درویش خان بود. عشقی نژاد نفر اول دهمین دوره ی جشنواره ی جوان در رده ی سنی ب بوده است.

اجرای پایانی سانس اول به گروه نوازی چهار نفر از برگزیده ها اختصاص داشت. در این گروه آرمان توکلی (تار)، فردین میرزا حسینی (کمانچه)، مهسا نساج پور (تمبک)، و محمدامین مجیبی (آواز) به اجرای موسیقی در آواز ابوعطا پرداختند. آرمان توکلی، نوازنده ی تار و سه تار، دانشجوی رشته ی موسیقی دانشگاه عالی است که نزد اساتید مختلفی از جمله امیر شریفی، حمیدرضا خبازی، داریوش طلایی، بهروز همتی و مجید کیانی به فراگیری موسیقی پرداخته است. فردین میرزاحسینی، نوازنده ی کمانچه، فارغ التحصیل هنرستان موسیقی است و در حال حاضر در رشته ی نوازندگی ساز ایرانی به تحصیل موسیقی اشتغال دارد. مهسا نساج پور، نوازنده ی تمبک، فعالیت هنری خود را نزد جعفر قاضی عسگر آغاز کرده و از سال 1390 نزد نوید افقه به فراگیری این ساز ادامه داده است. این نوازنده ی جوان در دهمین دوره ی جشنواره ی موسیقی جوان موفق به کسب مقام اول رده ی سنی ج شده است. آوازخوان این گروه، محمدامین مجیبی، نزد وحید تاج شروع به فراگیری ردیف کرده و در حال حاضر نزد حمیدرضا نوربخش به فراگیری آواز ادامه می دهد. قطعه ی پایانی این گروه اجرای رنگ ابوعطای استاد علی اکبرخان شهنازی بود.

در سانس دوم (ساعت 21) اجراهای صحنه ای برگزیدگان جوان دهمین جشنواره ی ملی موسیقی جوان، حسین خوش چهره، نوازنده ی نی، در آواز بیات اصفهان به تکنوازی پرداخت که با استقبال خوبی از سوی حاضرین در سالن مواجه شد. او از سال 1388 تحصیلات موسیقی در مقطع کاردانی را شروع کرده و در مقطع کارشناسی در همین واحد آموزشی فارغ التحصیل شده و در سال 1395 با اخذ رتبه ی اول از مقطع کارشناسی ارشد در رشته ی نوازندگی موسیقی ایرانی از دانشگاه تهران فارغ التحصیل شده است.

دومین نوازنده ی سانس دوم، رضا ابراهیمی کلاریجانی بود که به تکنوازی تار در دستگاه شور پرداخت. این نوازنده ی تار دانشجوی مقطع کارشناسی نوازندگی ایرانی دانشکده ی هنرهای زیبای دانشگاه تهران است و از آموخته های اساتیدی چون مرحوم محمدرضا لطفی، داریوش طلایی، جلال حیدری و مسعود خلیلی بهره برده است.

بعد از اجرای تکنوازی تار، فرزین کشاورز روی صحنه آمد تا قطعاتی در دستگاه شور برای حاضرین اجرا کند. اگرچه این نوازنده تحصیلات سیب موزدمیک موسیقی ندارد اما به فراگیری موسیقی نزد فربد ترین پیشه، رامین صفایی، سعید ثابت و بهمن بهمرام اشتغال داشته و دوره های سلفژ عمومی و هارمونی مقدماتی را نزد فروغ الدین ترین پیشه گذرانده است. او در دهمین دوره ی جشنواره ی ملی موسیقی جوان موفق به کسب مقام اول ساز سنتور شده و در حال حاضر دانشجوی فوق لیسانس مهندسی مکانیک است.

قسمت پایانیِ سانس دومِ اجراهای صحنه ای برگزیدگان دهمین دوره ی جشنواره ملی موسیقی جوان به گروه نوازی رضا اسدی (سه تار)، مهسا نساج پور (تمبک)، و صادق مرادی (آواز) اختصاص داشت.

این گروه به اجرای قطعاتی در دستگاه سه گاه و بازسازی دو تصنیف قدیمی پرداخت. رضا اسدی، نوازنده ی سه تار این گروه نزد هومان اسعدی، بهداد بابایی، داریدش رضوانی، حمیدرضا خبازی، احسان امامی، و محمدرضا ابراهیمی به فراگیری موسیقی پرداخته است و در دهمین دوره ی جشنواره ی موسیقی جوان موفق به کسب مقام اول شده است. این نوازنده ی جوان در گروه های مختلفی در حال حاضر فعالیت می کند.

صادق مرادی، خواننده ی این گروه، نزد حمیدرضا نوربخش دوره های ردیف و صداسازی را گذرانده و در جشنواره های مختلف مقام آورده است. وی نفر اول جشنواره ی موسیقی جوان در دهمین دوره شده است. نوازنده ی تمبک این گروه، مهسا نساج پور، که در سانس اول هم اجرای گروهی داشت، در این سئانس هم به همراه این دو نوازنده ی جوان به اجرا پرداخت.

گفتنی است نتیجه ی این کنسرت ها انتخاب تعدادی از همین هنرمندان جوان برای تولید آلبوم «نوبانگ 2» است که سال آینده ضبط و منتشر می شود.

در اجراهای صحنه ای برگزیدگان جشنواره موسیقی جوان در تالار رودکی بهرام جمالی (مدیرعامل انجمن موسیقی ایران)، هومان اسعدی (مدرس دانشگاه تهران و هنر و دبیر جشنواره ی ملی موسیقی جوان)، و وصال عرب زاده (مدرس دانشگاه گیلان)حضور داشتند.

منبع: باشگاه خبرنگاران