گذری بر بازار داغ کتاب های انقلابی و گفتگو با چند تن از جوانان دهه 50

سیب موز: گذری بر بازار داغ کتاب های انقلابی و گفتگو با چند تن از جوانان دهه 50Reviewed by on Feb 4Rating:

به گزارش سیب موز: به گزارش سیب موز به نقل از گروه حماسه و مقاومت خبرگزاری فارس، دهه پنجاه با برگزاری جشن های 2500 ساله در حالی برگزار شد که مردم در فقر شدید زندگی می کردند. دولت در آن سال برای تامین مخارج جشن غیر از افزایش مالیات ها و عوارض شهری، بر مشروبات الکی و دخانیات درصدی را به عنوان مالیات درنظر گرفت. دانشجویان در سال های پایانی این دهه با دیدن برگزاری چنین جشنی و البته جشن هنر شیراز به یقین رسیدند که پایه های حکومت بر ناعدالتی و ظلم است و چاره ای جز تذکر و اعتراض به عملکرد دولت یا مبارزه برایشان باقی نمانده. آنها به فقر روز افزون مردم معترض بودند؛ به ثروت فراوانی که از کشور خارج یا صرف امور غیرضروری مثل جشن های 2500 ساله شاهنشاهی می شد. از طرفی ایدئولوژی هایی که برای مبارزه به آنها معرفی می شد طی سالها کاری از پیش نبرده و در نطفه خفه شده بود. آنها به دنبال یافتن یک ایدئولوژی قدرتمند برای روبه رو شدن با ظلم حکومت بودند. در این زمینه شاگردان امام که از سال 42 در معرفی ایدئولوژی اسلامی برای مبارزه با حکومت از طریق پخش اعلامیه، نوار سخنرانی و منابر در مناسبت های دینی فعالیت داشتند، جو جامعه را با قدرت در دست گرفتند.

در این مدت (دهه پنجاه) راه های مختلفی برای مبارزه با حکومت از طرف مبارزان در پیش گرفته شد، اما جوانان نسیب موزرآمدی این ایدئولوژی ها را با چشم خود دیدند. تا اینکه اواخر دهه پنجاه، یعنی در سال های 56 و خصوصا سال 57، در کتابفروشی های روبه روی دانشگاه کتاب هایی آمدند که گاهی اسم نویسنده رویشان به چشم نمی خورد و گاهی با اسم مستعار نوشته می شد، اما تفکرات خفته در عباراتش به خدا نزدیک و با فرهنگ جامعه ایرانی که وابسته به دین اسلام بود، بسیار قرین بود و باورهایشان را تایید و گاه اصلاح می کرد.

گذری-بر-بازار-داغ-کتاب-های-انقلابی-و-گفتگو-با-چند-تن-از-جوانان-دهه-50

سیب موز: » گذری بر بازار داغ کتاب های انقلابی و گفتگو با چند تن از جوانان دهه 50

سال 57، در خیابان انقلاب، خصوصا روبه روی دانشگاه اغلب جوانان روی چند تکه گونی و روزنامه، کتاب هایی را برای فروش می چیدند. گاهی اگر طالبش بودی بین بساط شان جزوه ها و کتاب های ممنوعه هم پیدا می کردی؛ علی مزینانی، علی سبزه واری، علی سربداری، علی سبزوارزاده، علی دهقان نژاد، علی اسلام دوست، علی راهنما اسم های مستعار معلم شهید دکتر علی شریعتی بودند که کتاب هایش بین جوانان دست به دست می شد؛ کتاب هایی که جوان های بسیاری را تحت تاثیر قرار داد و از سایه سازمان مجاهدین به میان مردم آورد و با اسلام آشنا و آن را به عنوان راه مبارزه با ظلم معرفی کرد. کتاب های استاد مطهری و دکتر شریعتی پرطرفدارترین آثاری بودند که با سادگی، روانی و شیوایی نثرشان جوانان دانشگاهی و حتی دانش آموز را به خود جذب کردند. در این میان نویسندگان دیگری نیز فعال بودند، اما در صدر کتاب هایی که جوانان آن دوره نام می برند، کتاب های این دو استاد خودنمایی می کند.

اسدالله مشایخی نویسنده و روزنامه نگار که در آن سال ها جوانی حدود 20، 21 ساله بوده است، در گپی کوتاه، از بازار داغ کتاب هایی می گوید که در سال 57 بین جوانان طرفدار داشته و دست به دست می شده است، آن هم پیش از وقوع اتفاقاتی که مردم را به خیابان ها کشاند:

«در دهه 50 و یکی، دو دهه پیش از آن، ادبیات رو به شکوفایی گذاشت. نویسندگان زیادی وارد فضای ادبی ایران شدند و کتاب های ترجمه هم وارد کتابفروشی ها شد، ولی در سنی که من شروع به خواندن کردم، یعنی در حدود 15 سالگی، چون پدرم روحانی بود و کتابخانه بزرگی با کتاب هایی اغلب دینی داشت، بیشتر این دست کتاب ها را مطالعه می کردم، اما در بین کتاب های پدرم آثار جلال آل احمد و کتاب های شعر گلستان سعدی، کلیله و دمنه و… می خواندم. اولین رمانی که خواندم در خانه یکی از اقوام پیدا کردم. نویسنده اش میکی اسپلین بود و در ژانر پلیسی نوشته شده بود؛ کتاب های کوچکی بودند که به آنها کتاب های لاله زاری می گفتند.

در محله ای که زندگی می کردیم (خیام) کانونی بود که در آنجا ثبت نام کردم. یادم هست اولین کتابی که امانت گرفتم از صادق چوبک بود. از آثار دیگر نویسنده ها مثل صادق هدایت، دولت آبادی و جمالزاده هم می خواندم. جلال آل احمد هم در میان نویسندگان جایگاهی داشت. در این دوران کتاب های نویسندگان کلاسیک اروپا مثل ویکتورهوگو و دیگران را هم می خواندند، ولی از یک دوره ای جو ناگهان تغییر کرد و از فضای ادبیِ صرف خارج شد و به سمت خواندن کتاب های انقلابی معطوف شد. گذشته از کتاب های مرحوم شریعتی و آقای مطهری که خواندن کتاب هایشان به گونه ای مد شده بود، کتاب هایی رواج داشت که زندانیان سیاسی پس از رهایی از زندان نوشته بودند و با استنسیل تکثیر می شدند.

گذری-بر-بازار-داغ-کتاب-های-انقلابی-و-گفتگو-با-چند-تن-از-جوانان-دهه-50 2

خاک خوب اثر پرل باک نویسنده آمریکایی است که درباره فقر کشاورزان و در اعتراض به نظام سرمایه داری نوشته شده است. در این کتاب شخصیت اصلی رمان در اعتراض به فقر مردم کشورش و ظلم هایی که بر آنها می رود به گروه های انقلابی می پیوندند.

قشر فهیم و بالاتر از ما؛ آنهایی که تفکرات خاصی داشتند ممکن بود کتاب هایی غیر از این را هم بخوانند، مثل کتاب «خاک خوب» که همان سال ها ترجمه شد. این دست کتاب ها بیشتر لایه هایی از تفکرات سوسیالیستی داشتند و داستان هایشان در ارتباط با کارگر و دهقان و طبقه ی سرمایه دار بود. در میان آثار نویسندگان ایرانی رمان و داستان هم بود، اما سطحی بودند و دیگر کلیشه شده بودند. بیشتر کتاب هایی که آن دوره خوانده می شد کتاب های عقیدتی بود. تقریبا از سال 57 در دبیرستان، قبل از اینکه حرکت های انقلاب آغاز شود و پیش از آنکه ماجرای آن مقاله معروف در روزنامه اطلاعات درباره امام پیش بیاید، در مدرسه «داستان راستان» شهید مطهری دست به دست می شد و روحیه ناپیدای نارضایتی بین ما وجود داشت؛ چون کتاب های تحلیلی به سن ما نمی خورد.

با شروع سال 56 خواندن کتاب های مطهری و شریعتی همه گیر شد. کتاب هایی مثل آنچه محمد رضایی، مهدی رضایی و احمد رضایی می نوشتند وارد جامعه شد، مثلا محمد رضایی کتابی درباره امام حسین(ع) نوشته بود؛ خیلی انقلابی بود. اما در درجه اول کتاب های دکتر شریعتی قرار داشت که به زبان نسل جوان بسیار نزدیک بود؛ قلم زیبایی داشتند و سبک نگارش ایشان سبکی انقلابی و حماسی داشت. پس از آثار ایشان، کتاب های استاد مطهری بود که کتاب هایی اعتقادی یا به قول آن روزگار مکتبی بودند. کتاب های آل احمد هم باب شده بود. از آثار دکتر شریعتی «آری این چنین بود برادر» و «پدر مادر ما متهمیم» بیشترین خواننده را داشت. کتاب اول در شرایط آن روزگار بسیار تاثیرگذار بود! «آری، این چنین بود برادر» اولین کتابی بود که از ایشان خواندم، بعد از آن هم «کویر» و «فاطمه فاطمه است» را. خدا رحمتشان کند؛ آثارشان بسیار تاثیرگذار بود. از آثار استاد مطهری بیشتر کتاب «جهان بینی توحیدی» را می خواندیم؛ برای بحث با گروه های کمونیستی به دردمان می خورد.»

گذری-بر-بازار-داغ-کتاب-های-انقلابی-و-گفتگو-با-چند-تن-از-جوانان-دهه-50 3

هدایت الله بهبودی نویسنده و محقق تاریخ انقلاب اسلامی از کتاب هایی می گوید که اواخر دهه پنجاه بین جوانان خواننده داشته و خود نیز مطالعه می کرده است:

«از جمله کتاب هایی که می خواندم کتاب «ریشه ها» نوشته الکسی هیلی بود. البته جزء کتاب های ممنوعه نبود و در قالب رمان به نقل سرگذشت کودکی می پرداخت که در سنینی به بردگی گرفته می شود و به این ترتیب چگونگی شکل گیری نظام برده داری را بیان می کرد و از کتاب های خواندنی آن زمان بود. کتاب های دیگری هم بود،مثل «جنگ شکر در کوبا»؛ این کتاب را کسانی می خواندند که علاقه داشتند بیشتر از حد معمول درباره سکوت و سکونی بدانند که آن زمان حاکم بود. البته این کتاب هم جزء کتاب های ممنوعه نبود.

در سال های نزدیک به انقلاب دیگر حال و هوا تغییر کرد؛ یعنی فاصله کتاب های زیرزمینی با کتاب های دارای مجوز کمتر شد. در این بین دو دسته از کتاب ها خیلی خودشان را نشان دادند؛ یکی کتاب های مذهبی و دیگری کتاب های کمونیستی. در میان کتاب های مذهبی نوشته ها و سخنرانی های دکتر شریعتی حرف اول را می زد؛ خیلی مشتاق داشت. هر چه به انقلاب نزدیک تر می شدیم تعداد این کتاب ها بیشتر می شد؛ چون در نیمه دوم سال57 دیگر آن بگیر و ببندهای سابق وجود نداشت، بنابراین چاپخانه ها هم به خاطر بازاری که داشت، بعضی هم به دلیل اعتقادی که داشتند شروع به چاپ این دست کتاب ها کردند. تعدادی کتاب هم بودند که به «جلد سفید» معروف بودند؛ یعنی عنوان کتاب و نویسنده را رویش نمی نوشتند. یکی از معروف ترین این کتاب ها، «در ویتنام» بود که جنایات آمریکاییان را در ویتنام بیان می کرد. خیلی دست به دست می شد و طرفدار داشت.

سعید علامیان نویسنده و پژوهشگر جنگ نیز درباره ورود و همه گیر شدن کتاب های دکتر شریعتی و استاد مطهری بین جوانان، خصوصا در جمع های مذهبی می گوید؛ از نقش کتاب هایی که می توانستند آنها را در مباحثاتی که بین جوانان کمونیست و مسلمان به وجود می آمد مسلح کنند؛ مباحثاتی که آنها را نیازمند به دانستن درباره اسلام و آیین مبارزاتی اسلام می کرد:

در مقطعی از دهه 50، که نزدیک به انقلاب می شود و مشخصا سال 56 است، یعنی پس از واقعه 19 دی 56 قم، شرایط ما کاملا عوض شد. قبل از آن به عنوان جوانی دبیرستانی و پرشور و حالی که در حال جستجو بود، به لحاظ خانوادگی و محیطی که در آن تربیت شدم، در هیأت های مذهبی فعالیت می کردیم و در مساجد رفت و آمد داشتیم، بنابراین به یادگیری مسائل دینی نیازمند بودیم. غیر از آنچه پای منبرها می شنیدیم به سراغ کتاب هایی می رفتیم که درباره مسائل دینی روشنگری کند. در آن مقطع زمانی، جامعه دین را جریانی واپس گرا می نامید و ما در مجادله بین دو طیف تجدد و واپس گرا (آنطور که آنها می گفتند) گیر افتاده بودیم، بنابراین به دنبال کتابی بودیم که با خواندن آن بتوانیم جواب کسانی را بدهیم که دین را واپس گرایی می دانند.

در این زمینه کتاب های آقای مطهری را می خواندم. یادم می آید کتاب «بیست گفتار» ایشان پاسخ به همین سوالات بود. کتاب های آقای مطهری سخنرانی هایی بود که ایشان در حسینیه ارشاد و جاهای دیگر انجام داده بودند. ایشان با لحنی بسیار روان به سوالات جوانان پاسخ می داد. به طور مثال عدالت چیست؟ دعا چیست؟ شانس و اقبال درست است یا غلط؟ فواید ایمان و مسائلی این چنینی.

من «حماسه حسینی» آقای مطهری را خیلی دوست داشتم. این کتاب به عمق و کُنه قیام عاشورا و پیام آن می پرداخت؛ اینکه پیام عاشورا چیست. در ایام عاشورا در هیأت ماجرا و وقایع عاشورا را می شنیدیم، اما به تبیین کاری نداشتیم. این کتاب در این زمینه بسیار به ما کمک می کرد. از جمله کتاب هایی که در تبیین دین بسیار به ما کمک می کرد کتاب «بعثت» مرحوم بازرگان بود. خیلی برایم مفید بود. کتابی را که بارها خواندم ترجمه ای بود از ذبیح الله منصوری به نام «محمد پیامبری که از نو باید شناخت». نویسنده آن ویرژیل گئورگیو بود. من به قلم آقای ذبیح الله منصوری علاقه مند بودم. قلم ایشان قلمی داستانی و جذاب داشت.

گذری-بر-بازار-داغ-کتاب-های-انقلابی-و-گفتگو-با-چند-تن-از-جوانان-دهه-50 4

پس از آن کتاب «جاذبه و دافعه علی» بسیار برایم جذاب بود. انتشاراتی روبروی دانشگاه بود به نام «آذر» که کتاب های مذهبی می فروخت. در آنجا با مجله ای به نام «مکتب اسلام» آشنا شدم. بیشتر مجله خوان بودم. حدودا سال 56 بود و دبیرستانی بودم. از طریق مجله با آقای ناصر مکارم شیرازی آشنا شدم اصلا نمی دانستم ایشان روحانی است. ایشان به قدری به مسائل روز واقف بود و آیات قرآن را به گونه ای تفسیر می کرد که انگار از کسی این مطالب را می خوانیم که به تمام دنیا سفر کرده؛ آنقدر اطلاعات کاملی داشت و به روز می نوشت. مکتب اسلام مجله حوزه نبود؛ تنها آدرس مجله حوزه علمیه قم را نشان می داد، همیشه فکر می کردم جوانی متدین و روشنفکری آگاه این مطالب را می نویسد. از طریق انتشارات آذر مشترک این مجله شدیم.

گذری-بر-بازار-داغ-کتاب-های-انقلابی-و-گفتگو-با-چند-تن-از-جوانان-دهه-50 5

نمونه ای از کتاب هایی که جوانان دهه پنجاه در دوران پیش از انقلاب و در جریان مبارزات مطالعه می کردند.

در سال های نزدیک به انقلاب؛ یعنی در سال های 56 ،57 کتاب های مرحوم شریعتی به محافل سنتی، مذهبی وارد شد. اگر پیش از آن خواص و تیپ های روشنفکری با آقای شریعتی حشر و نشر داشتند، اما در این سال ها کتاب های ایشان به مساجد آمد. نه این که مسجد آنها را عرضه کند،نه، افرادی کتاب ها را داخل ساک های بزرگ می گذاشتند و داخل حیاط مسجد می فروختند و ما هم می خریدیم. بسیاری از کتاب های ایشان را خواندم. بسیار خواندم. اولین کتابی که از ایشان خواندم «فاطمه، فاطمه است» بود. سال 56 از ایشان کتاب «پدر، مادر، ما متهمیم» را خواندم که در آن روش ورود به زندگی انقلابی را به جوانان می آموخت. در «تشیع علوی، تشیع صفوی» وجه تمایز شیعه واقعی علی علیه السلام را که در برابر ظلم و بی عدالتی ساکت نیست و با آن کنار نمی آید با شیعه عصر صفوی که مذهب خمودگی و رکود است. «آری، این چنین بود برادر» سفرنامه مصر ایشان است که خطاب به اهرام نوشته شده؛ واگویه مانند است. کتاب دیگری که خواندم از آقای هاشمی رفسنجانی بود به نام «امیرکبیر؛ قهرمان مبارزه با استعمار». کتاب روشنگری بود. در واقع این کتابی تاریخی بود، اما در واقع می گوید امیرکبیر خلاف جریان استعمار حرکت می کند و به همین علت شهید می شود.

گذری-بر-بازار-داغ-کتاب-های-انقلابی-و-گفتگو-با-چند-تن-از-جوانان-دهه-50 6

«مادر» نوشته ماکسیم گورکی نویسنده روسی، رمانی است درباره کارگران انقلابی کارخانه ها

جلوی دانشگاه هم کتاب هایی برای فروش می گذاشتند که با چاپ فوری (استنسیل) تهیه می شدند. رمان «مادر» ماکسیم گورکی، «چه باید کرد؟»، «نامه ای از کاشف الغطاء» که کتاب ولایت فقیه امام خمینی بود؛ بدون اینکه عکس یا نام امام روی آن بیاید. وقتی می خواندی متوجه می شدی کتاب ولایت فقیه امام است. البته رمان های عاشقانه و کتاب های صادق هدایت هم می خواندیم. کتاب داستان «جاوید» اسماعیل فصیح را خیلی دوست داشتم؛ رمانی تاریخی بود و نام شخصیت اصلی داستان «جاوید» بود.