پای عشق های ممنوعه دوباره به جشنواره باز شد

پای-عشق-های-ممنوعه-دوباره-به-جشنواره-باز-شد

سیب موز: » پای عشق های ممنوعه دوباره به جشنواره باز شد

سیب موز: «آباجان» هفتمین فیلم هاتف علیمردانی است. او در پنج سال اخیر، هر ساله فیلمی در جشنوارۀ فجر داشته است. مضمون مشترک فیلم های علیمردانی، حمایت از عشق های ممنوعه و انتقاد از ازدواج موقت است.

به گزارش سیب موز: آباجان، مهم ترین فیلم روز چهارم جشنواره بود. فیلمی از هاتف علیمردانی که فاطمه معتمد آریا را در نقش یک مادر شهید (یا مفقود)، تصویر کرده است. در یکی از قصه های فرعی این فیلم، به عشق ممنوعۀ یک خواهر و برادر رضاعی پرداخته می شود که محل بحث است. در این روز، فیلم های کوپال(کاظم ملایی)، آباجان(هاتف علیمردانی)، فِراری(علیرضا داودنژاد) و سوفی و دیوانه(مهدی کرم پور) در سالن نمایش برج میلاد اکران شدند.

یال و کوپال

کوپال/ کاظم ملایی

خلاصه داستان: یک شکارچی حیوانات به نام احمد کوپال (لوون هفتوان) در خانۀ خوش گیر می افتد.

پای-عشق-های-ممنوعه-دوباره-به-جشنواره-باز-شد 2

کمتر فیلمی از هنر و تجربه است که عرصۀ تازه ای گشوده و تماشایی نیز باشد.

فیلمساز می خواهد این شکارچی که حیوانات را تاکسیدرمی می کند مجازات نماید. تلویزیون، پیام اخلاقی می دهد و معلوم نیست که چنین کسی چرا باید برنامۀ سمت خدا را از شبکۀ سوم باز بگذارد. فیلمسازانی که کار خود را با هنر و تجربه آغاز می کنند این امکان را دارند که سنگ اول را کج بگذارند و دیوارشان را کج بالا ببرند. امید که برای جناب کاظم ملایی چنین اتفاقی نیفتد.

متخصص در عشق های ممنوعه

آباجان/ هاتف علیمردانی

خلاصه داستان: در میانۀ دهۀ 1360، آباجان (فاطمه معتمدآریا) که پسرش بنا به گفته ها در جنگ شهید شده با شوهر بیمارش سلیمان دورانی (محمود نظرعلیان) در شهر زنجان زندگی می کند. یکی از دو دختر او شمسی (شبنم مقدمی) نیز در همین خانه ساکن است. هووی او نازخند (فریبا متخصص) هم با پسرش محسن (محمدرضا غفاری) در این خانه اقامت دارد.

پای-عشق-های-ممنوعه-دوباره-به-جشنواره-باز-شد 3

آباجان هفتمین فیلم هاتف علیمردانی است. او در پنج سال اخیر، هر ساله فیلمی در جشنوارۀ فجر داشته است. مضمون مشترک فیلم های علیمردانی، حمایت از عشق های ممنوعه و انتقاد از ازدواج موقت است. او در فیلم به خاطر پونه (1391) از خیانت زن شوهردار به بهانۀ اعتیاد شوهرش مجید (فرهاد اصلانی) حمایت کرد. نمای پایانی فیلم در هواپیما، که معرف فرار پونه (هانیه توسلی) برای پیوستن به عشق دوران جوانی خود است در جشنوارۀ 31 فجر حذف شد. اما وقتی در آغاز دولت روحانی، فیلم اکران شد آن نمای کذایی نیز بر جای ماند و کارگردان در مصاحبه ای اعلام کرد که با این کار پونه موافق است! (خبرگزاری برنا، 16 مهر 92، هانیه توسلی به مجید «به خاطر پونه» خیانت نمی کند/ اصلانی چوب اعتیادش را می خورد). در فیلم مردن به وقت شهریور (1392)،کارگردان ازدواج موقت پدر را علت طغیان فرزند معرفی می کند. در فیلم کوچه بی نام (1393) عشق ممنوعۀ نصیبه (ملیسا ذاکری) و حمید (محمدرضا غفاری) مطرح می شود. نصیبه در انتهای فیلم، می فهمد که حمید در واقع برادر اوست که حاصل ازدواج موقت پدرش (حاج مهدی/ فرهاد اصلانی) با دخترعمۀ پدرش بوده است. کارگردان که در طول فیلم مخاطبانش را به حاج مهدی علاقمند کرده است، ناگهان در انتها با فاش کردن صیغۀ مخفیانه او، ضربۀ خود را می زند تا مخاطبان فیلمش را از یک حلال خدایی، مشمئز کند.

در فیلم آباجان نیز عشق ممنوعۀ دیگری مطرح می شود. باز هم ملیسا ذاکری عاشق محمدرضا غفاری شده اما این بار، نامشان به فرزانه و محسن تغییر کرده است. آنها خواهر و برادر رضاعی هستند. زیرا نازخند (فریبا متخصص) قبل از ازدواج با بابابزرگ فرزانه (محمود نظرعلیان) محسن را از شوهر اولش داشته و همزمان به فرزانه هم شیر می داده است. وقتی فرزانه به قصد ازدواج با محسن، این موضوع در خانه مطرح می شود که چون فرزانه 15 روز از نازخند شیر نخورده است پس او با محسن محرم نشده است. در حالیکه شیر خوردن رضاعی به قدر 24 ساعت یا 15 مرتبه شیر خوردن است و نه 15 روز! خیلی واضح است که اهالی خانه و مخصوصاً آباجان دارند این موضوع شرعی و قرآنی را (نساء/ 23) سر هم بندی می کنند. نهی خداوند در خصوص ازدواج خواهر و برادر رضاعی، چیزی است که امروزه در علم ژنتیک مطرح است. اما از فیلم می توان فهمید که کارگردان با این ازدواج موافق است! چنانکه آباجان قهرمان این فیلم نیز با کارهای خلاف عرف فرزانه، مخالفتی ندارد.

کارگردان در کنفرانس خبری از عقایدش دفاع کرد. از عشق های ممنوع دهۀ 1360، از فیلم به خاطر پونه که در جشنواره 31 دچار ممیزی شد و اینکه در این جشنواره این سانسورها وجود نداشته است. لذا اگر به اعلامیه های (کمونیستی) محسن، پرداخته نشده خود کارگردان خواسته که مطرح نکند. به عبارت دیگر، ایشان منتظر است که در آتیه این موانع برداشته شود!

موضوع دیگر، تصویر کاظم (حمیدرضا آذرنگ) در فیلم، به عنوان معلم و مدیر دبستان است. در انتها می فهمیم که این به اصطلاح رزمندۀ سابق که مخفیانه تریاک می خورد و در ابتدای فیلم نیز به جای داروی گیاهی به پدرزنش تریاک خورانده بود چه روحیۀ منافقانه ای دارد، درست بر خلاف آن اوقاتی که در مدرسه از نظم و قانون حرف می زند و برای فرزند خودش نیز استثناء قائل نمی شود. او می خواست محسن برادرزن مفقود شده اش را «شهید» معرفی کند تا از برکات خانوادۀ شهید سوء استفاده کند. در پایان فیلم معلوم می شود که جناب کارگردان در زمستان 65 در دبستان دیانت زنجان درس می خوانده است. او فیلمش را به آباجان و همکلاسی هایش تقدیم کرده است.

تکرار مرهم

فِراری/ علیرضا داودنژاد

خلاصه داستان: گلنار (ترلان پروانه) به عشق عکس گرفتن با تنها اتومبیل فِراری که در تهران است از فومن به پایتخت آمده و یک رانندۀ آژانس به نام نادر (محسن تنابنده) به او کمک می کند تا آن را پیدا کند.

پای-عشق-های-ممنوعه-دوباره-به-جشنواره-باز-شد 4

گرچه در تیتراژ نام کامبوزیا پرتوی به عنوان نویسندۀ فیلمنامه درج شده، اما معلوم است که آقای داودنژاد این فیلمنامه را در راستای فیلم مرهم (1389) و علاقه اش به موضوع دختران فراری به جناب پرتوی سفارش داده است. فیلم، مرهم البته موفق بود و نظر منتقدان را هم جلب کرد. فیلم فراری نیز، خیرخواهانه به نظر می رسد. اما مخاطب از نیش و کنایه های فیلمساز در امان نیست.

همدلی نادر با گلنار، باعث همراهی آنها می شود. نادر سعی می کند دختر را به خواسته اش برساند تا او را به آغوش خانواده بازگرداند. نام گلنار از فیلمی به همین نام می آید که پرتوی در سال 1368 ساخت. دنیای معصومانۀ قصه های پریان حالا به چه دنیای سرد و خشنی تبدیل شده است! خانم (سیما تیرانداز) که در عین داشتن دختر هفت ساله مجبور است آرایش کرده به خانۀ مردم برود، جانباز قطع نخاعی که چشمش دنبال گلنار است و هموست که دستور می دهد برای یافتن ماشین فراری به گلنار کمک شود و اندکی بعد مخفیانه و دور از چشم مادرش سیگار می کشد، ماشین های شهر که با دوربین های مأموران امنیتی کنترل می شود (تیتراژ آغازین)، مأموران امنیتی که با خشونت با متهمان رفتار می کنند و غیره. برای آنکه فاصلۀ طبقاتی سجاد (رضا داودنژاد) که صاحب فراری 5ر9 میلیاردی است با نادر به خوبی نشان داده شود پیکان او مدل 1353 انتخاب شده است! واقعاً امروزه کدام آژانس اتومبیل، از پیکان استفاده می کند تا چه برسد به مدل 53 آن؟

این فیلم خسته کننده را به زحمت می توان یک نوبت تماشا کرد. تنها چیزی که باعث همراهی مخاطب با فیلم می شود شخصیت دوست داشتنی و دیالوگ های شیرین محسن تنابنده است.

لولیتا

سوفی و دیوانه/ مهدی کرم پور

خلاصه داستان: دختری 15 ساله به نام سوفی (به آفرید غفاریان) در مترو، جلوی خودکشی امیر (امیر جعفری) را می گیرد. آنها با هم رفیق می شوند و دختر سعی می کند او را به زندگی بازگرداند.

پای-عشق-های-ممنوعه-دوباره-به-جشنواره-باز-شد 5

ایدۀ این فیلم، از رمان لولیتای آمده است. خوشبختانه جناب مهدی سجاده چی به عنوان همکار فیلمنامه نویس زهر اثر سخیف ناباکوف را گرفته و قصه را به جای دیگری برده است. اما اگر آقای خسرو نقیبی همکار همیشگی جناب کرم پور از فیلمنامه انصراف نمی داد احتمالاً این فیلم نیز مانند پل چوبی (1390) نمی توانست در سینماهای حوزۀ هنری به نمایش درآید.

فیلم کنونی به چند دلیل، خرسند کننده نیست. اولاً که حجم دیالوگ های آن در حدود 80 درصد از زمان فیلم است، چیزی که عملاً به نمایشنامۀ رادیویی پهلو می زند. (دیالوگ های یک نمایشنامه بایست حدود 70 درصد باشند، و دیالوگ های یک فیلم سینمایی در حدود 40 درصد). به هر حال در سینما، تصویر مهم تر از صدا است و این اصل اولیه، در اینجا رعایت نشده است. هرچند سعی شده تا این نقیصه به کمک تصاویر بناهای تاریخی تهران که ربط مستقیمی به قصۀ فیلم ندارند جبران شود. دومین ایراد فیلم، در انتخاب نادرست بازیگر نقش سوفی (به آفرید غفاریان) است. دیالوگ هایی که امیر جعفری در تمجید از این دختر می گوید به این نوبازیگر نمی خورند. به عبارت دیگر، او آنچنان که دیالوگ ها می گویند، مسحور کننده نیست. از قضا، الهه حصاری که در سکانس آخر در نقش زیبا بازی کرده بهتر می توانست این نقش را بازی کند و به این نقش نیز می خورد. معلوم است که جناب کارگردان می خواسته از یک چهرۀ تازه استفاده کند. اما نتیجه رضایت بخش نیست. سومین ایراد فیلم، دیالوگ های مصنوعی آن است که حتی بازیگر توانایی مانند امیر جعفری نیز در برخی اوقات از عهدۀ آنها برنمی آمد.

تهران در این فیلم، شهر امیدوارکننده و زیبایی است. بیشترین امید را در فیلم، سوفی القاء می کند و موفق می شود تا امیر را از خودکشی بازدارد. اما اندکی بعدتر، این امیر است که سوفی را از کمک در خودکشی پدرِ دوستش زیبا (سعید امیرسلیمانی) در خانۀ سالمندان باز می دارد. بعد از انرژی گرفتن از کنسرت خیابانی رضا یزدانی، روحیه امیر خوب می شود و سوفی دفترچه نقاشی های خود را به وی هدیه می کند. همسر امیر که با مرد دیگری ازدواج کرده ناگهان زنگ می زند و در همین فرصت، سوفی ناپدید می شود. و ما با دنبال کردن او به رازش پی می بریم. اما این سؤال پیش می آید که چرا حکومت، این خانم حکمت آموز را در بند کرده است؟

به چند حسن فیلم نیز اشاره می کنم. نام سوفی، از زبان سامی می آید و به معنای «حکمت» یا «عقل کل» (مخلوق اول) است و معادل با «لوگوس» در زبان یونان. در واقع مخاطب باید این پیش زمینه را داشته باشد که جناب فیلمساز می خواهد از طریق سوفی، سخنان حکمت آموز بگوید. نمای هلی شات ابتدا و انتهای فیلم، زیبا و تماشایی از کار درآمده اند.

منبع: تسنیم