قالیباف هنوز گیج ضربه"من سرهنگ نیستم" است/اصولگرایان بدنبال رفتن انتخابات به مرحله دوم هستند - اخبار سیاسی

قالیباف-هنوز-گیج-ضربه-من-سرهنگ-نیستم-است-اصولگرایان-بدنبال-رفتن-انتخابات-به-مرحل

سخنرانی دیروز قالیباف در حمله به دولت و سخنان هفته های اخیرش به دولت نشان داد ضربه ای که او در مناظره های چهار سال پیش از رقیب انتخاباتی اش خورد و بدل به روایت مشهور «من سرهنگ نیستم» شد، آن قدر سنگین بود که روحانی حالاحالاها باید تاوان پس بدهد.

روز قبل از آن هم، فحوای سخنان رئیسی چنین بود. از او هم وقتی درباره منشور حقوق شهروندی سؤال شد، دولت را تخطئه کرد. احمدی نژاد و بقایی هم همه هم وغم این هفته هایشان حمله به دولت مستقر است. آنها همه تخریب ها و حملات اصولگرایان به خودشان را کاملا نادیده گرفته و نوک پیکان نقدهایشان به سوی دولت است؛ چه نامزدهای اصولگرای درون و برون جمنا تا آخرین لحظه رقابت های انتخاباتی بمانند و چه نمانند؛ چه به نفع یک نامزد واحد کنار بکشند، چه نکشند آنچه از طراحی انتخاباتی اصولگرایان برمی آید این است که حسن روحانی باید یک تنه در برابر آنها بایستد.

آنها به جای ایجاد یک دوقطبی رئیسی- روحانی که نتیجه احتمالی اش شکست رئیسی بود، به دنبال ایجاد یک چندقطبی اصولگرایان- روحانی اند به امید اینکه در پایان رینگ مناظرات انتخاباتی، به یک روحانی تضعیف شده برسند. در آن حالت احتمالی، هر اصولگرایی که برنده شود برد اصولگرایان خواهد بود. آنها احتمالا برای بعد از آن هم به این فکر کرده اند که دولتی با شرکت سهامی اصولگرایی تشکیل دهند. مثلا شایع شده که در صورت انتخاب رئیسی، قالیباف معاون اول او شود.

به نظر می رسد که اصولگرایان به تجربه دریافته اند که در فضای دوقطبی، بخت با آنها یار نیست. انتخابات ٧6، مجلس ششم، شورای شهر اول، ریاست جمهوری ٩٢ و مجلس دهم (در تهران) هم مؤید آن است. در انتخابات سال ٨٤ هم در دور دوم، اگر به جای هاشمی رقیب دیگری در برابر احمدی نژاد نشسته بود یحتمل برنده او بود. حالا هم احتمالا چشم به رأی شکننده روحانی در سال ٩٢ دوخته اند و هم اینکه همه تلاش خود را بکنند تا با گذر و نادیده گرفتن دوران هشت ساله احمدی نژاد، روحانی را بدل به نماد وضع موجود کنند.

در چنین شرایطی اگر بتوانند مانند سال ٨٤ انتخابات را به دور دوم بکشانند، احتمال برنده شدن یکی از اصولگرایان محتمل تر می شود؛ نکته ای که مصطفی میرسلیم، نامزد حزب مؤتلفه و از مخالفان ایده نامزد واحد، از منظری دیگر به آن اشاره کرده است: «هرچه تعداد نامزدها بیشتر باشد، مشارکت مردم بیشتر می شود که این موجب پراکندگی آرا هم می شود و ممکن است انتخابات را به دور دوم بکشاند، سپس در مرحله دوم باید به فکر ائتلاف بود».

اخبار  سیاسی  - شرق

.گردآوری توسط بخش خبرهای گوناگون سایت سیب موز