طراحان مسکن مهر باید دادگاهی می شدند - اخبار اقتصادی

طراحان-مسکن-مهر-باید-دادگاهی-می-شدند-اخبار-اقتصادی

روز گذشته یک اقتصاد دان شهری به شدت از طرح مسکن مهر که بزرگترین طرح دولت قبل در حوزه مسکن بود انتقاد و دولت های نهم و دهم را به ایجاد فضای خفقان برای منتقدان مسکن مهر متهم کرد. در حالی که دولت یازدهم خود را میراث دار «شلختگی در زمینه مسکن مهر» می داند و اعلام کرده است این طرح غیر کارشناسی ادامه نمی یابد، مجلس نیز با تصویب مصوبه ای به طرحی خاتمه داده است که عنوان می شود سودی جز راندن شهرنشینان به حاشیه نداشته است.

در این طرح غیر کارشناسی علاوه بر اینکه جانمایی مناسبی انجام نشده مشکلات عدیده دیگری هم وجود داشته است؛ از استفاده از مصالخ غیر استاندارد گرفته تا نیندیشیدن تمهیداتی برای فضای سبز، مکان های تفریحی، آموزشی و ... همه مشکلات طرحی بوده است که بازار مسکن ایران را به شدت دچار نوسان و رکود کرد. مسکن مهر علاوه بر این به رانت ها و مافیایی دامن زد که تبعات آن هنوز هم که هنوز است مشاهده می شود. مسئولان دولتی در دولت یازدهم می گویند این طرح را ادامه نخواهند داد.

میراث دار شلختگی

از همان زمان که دولت قبل اجرای طرح مسکن مهر را کلید زد نقد های زیادی به آن مطرح شد. چند سال بعد و زمانی که محمود احمدی نژاد دیگر رئیس جمهور نبود، این نقد ها شدت گرفت، چرا که تبعات منفی این طرح بیش از پیش خود را نشان می داد. آبان سال گذشته عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی عنوان کرد: «دولت قبل تصمیم اشتباهی برای ساخت این حجم واحد مسکن مهر در پردیس گرفت و ما میراث دار شلختگی دولت گذشته هستیم.» در حالی که مسکن مهر دیگر به تاریخ پیوسته است، اما همچنان نقد ها به این طرح اشتباه ادامه دارد.

افزایش جمعیت تهران

روز گذشته یک اقتصاددان شهری با اشاره به وضعیت بخش مسکن در دولت گذشته اظهار داشت: در دولت قبل برنامه ای که بتواند متضمن رشد پایدار اقتصادی شود و همزمان عدالت اجتماعی را به دنبال داشته باشد به اجرا نرسید. به گزارش ایلنا، کمال اطهاری افزود: مبنا و برنامه هایی که در گذشته در برنامه چهارم توسعه طراحی شده بود با این بهانه که برنامه چهارم توسعه، کاپیتالیستی است کنار گذاشته شد و میثاق ملی و کارشناسی برای جلب توجه مردم قربانی شد؛ مردمی که تشنه عدالت بودند. او با تاکید بر اینکه بخش مسکن در برنامه چهارم برنامه جامعی بود که در آن اصل هم افزایی رشد اقتصادی و عدالت اجتماعی رعایت شده بود، ادامه داد: به طور مثال در طرح جامع مسکن چهار برنامه توامان برای مسکن کم درآمدها تعریف شده بود که در آن نهادسازی مقدم بر اجرای پروژه ها قرار داشت. اطهاری گفت: در برنامه چهارم بخش مسکن به صورت توامان با کل سیستم اقتصادی کشورمان پیوند می خورد که به هیچ وجه رویکرد کاپیتالیستی نداشت و نمی توانستند ایراد اجرایی بر آن بگیرند.

به طور مثال تشکیل صندوق اعتبار ملی برای اینکه کم درآمدها بانک پذیر شوند یکی از برنامه های مسکن در برنامه چهارم توسعه بود و برآورد ما این بود که این طرح 1500 میلیارد تومان یارانه می خواهد که محل تامین آن هم از بودجه عمرانی و صندوق ارزی پیش بینی شده بود. او با تاکید بر اینکه از مهم ترین برنامه ها و سیاست های ما در دوران قبل از ورود به دولت های نهم و دهم این بود که کم درآمدها از سایر قشرهای کشور جداسازی نشوند ادامه داد: در تمام دنیا 20 درصد محله ها از افراد کم درآمد تشکیل شده است و این باعث می شود که شکافی بین مردم ایجاد نشود و سیاست ما هم همین برنامه بود. اما امروز شاهد آن هستیم که به دلیل اتخاذ سیاست های غلط شکاف عظیمی بین مردم ایجاد شده است.

اطهاری افزود: در حالی که در آن دوران آقای سعیدی کیا که امروز رئیس بنیاد مستضعفان هستند تمام این موافقت نامه ها و برنامه ها را به امضا رسانده بودند و ابلاغ شده بود اما متاسفانه هیچ کدام از این برنامه ها در دولت های نهم و دهم به اجرا نرسید. او گفت: از مهم ترین برنامه های مسکن در سال اول برنامه چهارم این بود که برنامه مسکن عدالت محور باشد، اما دولت نهم و دهم به بهانه های کاپیتالیستی این برنامه ها را کنار گذاشت . این اقتصاددان شهری با تاکید بر اینکه قبل از اجرای طرح مسکن مهر درباره پیامدهای آن در حوزه اقتصاد هشدار دادیم، اما توجهی به هشدارهای کارشناسان نشد ادامه داد: گفته بودیم که مسکن مهر نمی تواند قشر کم درآمد را پوشش دهد و برای اقتصاد کشور هم پیامدهای منفی به دنبال خواهد داشت اما اجازه صحبت به منتقدان مسکن مهر را نمی دانند و هشدارهای کارشناسان را جدی نمی گرفتند و برخوردهای حذفی با منتقدان داشتند و به تدریج فضای خفقان ایجاد شد.

او ادامه داد: در دولت دهم سازمان برنامه منحل شد یعنی جایی که محل پیوند رشد اقتصادی و عدالت اجتماعی بود را حذف کردند و کاملا مشخص بود که از موضوع عدالت به عنوان سکوی قدرت خود استفاده می کردند. اطهاری  با اشاره به سوداگری های بازار مسکن در دولت قبل گفت: در حالی که احمدی نژاد همواره بر کاهش جمعیت تهران تاکید داشت اما برخلاف مصوبات طرح جامع با یک مصوبه، جمعیت تهران را از 6/8میلیون به 1/9 میلیون نفر افزایش داد.

در آن زمان موضوع درآمد پایدار برای شهرداری ها مطرح بود که آقای قالیباف می گفت به من فرصت دهید تا محل درآمد پایدار را تعریف کنم. اطهاری تاکید کرد: احمدی نژاد برای رونق اقتصاد مسکن طرح افزایش جمعیت شهر تهران را که خلاف مصوبات بود به اجرا رساند که این موضوع اگر در کشور دیگری رخ می داد به طور قطع مراجع قضائی عامل آن را دادگاهی می کردند. این اقتصاددان شهری با بیان اینکه امروز جمعیت تهران ناشی از اتخاذ سیاست های غلط در دولت قبل به 5/10 میلیون نفر رسیده است گفت: کسی که ادعا می کرد به دنبال کاهش جمعیت پایتخت است با مصوبه های خود 20 درصد به جمعیت تهران افزود و مردم تهران را برای رونق مسکن قربانی کرد.

اخبار اقتصادی  -  آرمان

.گردآوری توسط بخش خبرهای گوناگون سایت سیب موز