مرعشی: آمدن، ماندن و رفتن جهانگیری همه با نظر روحانی است - اخبار سیاسی

مرعشی-امدن-ماندن-و-رفتن-جهانگیری-همه-با-نظر-روحانی-است-اخبار-سیاسی

حضور اسحاق جهانگیری در آخرین دقایق از فرصت ثبت نام در ستاد انتخابات وزارت کشور، خیلی غیرمترقبه نبود. از ظهر دیروز که خبر جلسه سه نفر از اصلاح طلبان با حسن روحانی مطرح شد، نشان از موافقت آنان با معرفی کاندیدای پوششی برای انتخابات دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری داشت. اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهوری یکی از چند گزینه ای بود که از سوی اصلاح طلبان برای ثبت نام در انتخابات، به حسن روحانی پیشنهاد می شود.

رییس جمهور که از ابتدا، ورود کاندیدای دیگری در کنار خود را ضرورت نمی داند، در این جلسه با نظر متحدان خود که همانا، جبهه اصلاحات، مجمع روحانیون مبارز و رئیس دولت اصلاحات بود، موافقت کرده و گزینه جهانگیری را می پذیرد. حسین مرعشی، عضو هیات رییسه شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان در گفت وگو با «اعتماد» با بیان این موارد، به اهداف معرفی اسحاق جهانگیری نیز اشاره کرد. او با بیان اینکه نظر مشورتی ما این بود که با در نظر گرفتن شرایط سیاسی کشور باید با سبدی از کاندیداها در صحنه باشیم، در خصوص زمان کناره گیری جهانگیری از عرصه رقابت های انتخاباتی گفت: ایشان برای وحدت در صحنه هستند و تصمیم نهایی در ماندن یا رفتن، به هماهنگی ایشان با آقای روحانی باز می گردد.

متن این گفتگو در زیر می آید:

صبح روز شنبه، جلسه ای با رییس جمهوری داشته اید. این جلسه با حضور چه کسانی برگزار شد؟

من به همراه آقایان موسوی لاری و حسین کمالی از طرف شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان برای آخرین رایزنی ها، خدمت آقای روحانی رسیدیم.

و در آن بحث کاندیدای پوششی را مطرح کردید؟

ما نظر مشورتی خود را دادیم. اعلام کردیم که با توجه به اوضاع جبهه رقیب و شرایط سیاسی که در کشور حاکم است توصیه این است که حتما با سبدی از کاندیداها البته با محوریت حسن روحانی در صحنه باشیم.

آقای جهانگیری تنها پیشنهاد شما بود؟

از مجموع پیشنهاداتی که به دکتر روحانی شد، ایشان هم نظر ما را مبنی بر معرفی آقای جهانگیری تایید کردند.

مخالفتی نداشتند با این پیشنهاد؟

ایشان در اصل فکر می کردند که این کار (معرفی کاندیدای پوششی) ضرورت نداشته باشد اما، چون جبهه اصلاحات، شورای عالی اصلاح طلبان و هم آقای خاتمی و جامعه روحانیون مبارز بر این امر تاکید داشتند، به نظر متحدان خود احترام گذاشتند و رضایت خود را اعلام کردند.

اصرار اصلاح طلبان برای معرفی کاندیدای دیگری در کنار حسن روحانی به چه دلیل بود؟

ببینید، نکته مهم در این تصمیم گیری این است که جبهه اصلاحات مجموعه بزرگی از سیاستمداران است که فقط به یک انتخابات نمی اندیشد، بلکه به انتخابات ١٤٠٠ هم فکر می کند. مهم ترین دلیل این اقدام ما استفاده از فرصت انتخابات برای معرفی ظرفیت های خودمان و شخصیت هایی است که می توانند در طراز ریاست جمهوری ایران باشند. با این دلیل دکتر روحانی هم قانع شدند که با هماهنگی با ظرفیت هایی که دارند و با معرفی سایر چهره ها، با اطمینان بیشتر گام در این انتخابات برداریم. ما تاکید بر وحدت داریم.

از چه زمانی تصمیم به معرفی آقای جهانگیری گرفتید؟

مدتی است که در شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان و هیات رییسه و محافل مختلف اصلاح طلبان، این بحث درگرفته است.

گزینه های دیگر اصلاح طلبان چه کسانی بودند؟

فعلا در مورد این گزینه ها حرفی نمی زنم.

اما چرا جهانگیری را معرفی کردید؟ این فرد گزینه مورد نظر همه اصلاح طلبان بود؟

چون نام جهانگیری از دوره قبل به عنوان کاندیدای ریاست جمهوری مطرح بود. اما چون آیت الله هاشمی رفسنجانی برای آن انتخابات ثبت نام کردند، ایشان از حضور خودداری کردند و الان خود را به عنوان کاندیدا معرفی کرده اند.

قرار است تا چه زمانی در عرصه رقابت انتخاباتی باقی بمانند؟

ایشان برای وحدت در صحنه هستند و تصمیم نهایی در ماندن یا رفتن به هماهنگی ایشان با آقای روحانی باز می گردد.

یعنی ممکن است که جهانگیری تا آخر بماند؟

به تصمیم این دو بزرگوار بستگی دارد. هرطور که خودشان به نتیجه برسند.

اصلاح طلبان زیادی مخالف معرفی کاندیدای دیگری بودند، چطور شد که پس از مدت ها به این نتیجه رسیدند که کاندیدای پوششی معرفی کنند؟

تاکید ما برای آماده بودن در شرایط احتمالی است تا قدرت مانور داشته باشیم. این تحلیل آیت الله هاشمی هم بود. الان هم خوشحالیم که یکی از سیاست های راهبردی ایشان اجرا شده است.

تاکید هاشمی بر شخص آقای جهانگیری بود؟

نظر آیت الله این بود که در کنار آقای روحانی، یکی از دوستان هم حضور داشته باشند. این موضوع مورد تاکید ایشان بود و الان هم بسیار خوشحالیم که در نبود آیت الله هاشمی سیاست راهبردی ایشان اجرا شده است.

از شرایط احتمالی برای معرفی کاندیدای پوششی نام بردید. آیا به دلیل همان احتمال رد صلاحیتی بود که مدت ها قبل صحبت آن را مطرح کرده بودید؟

دلیل اصلی از معرفی آقای جهانگیری، استفاده از ظرفیت های فعلی برای آینده است. در واقع معرفی این چهره ها برای انتخابات دوره های آینده است.

یعنی با این حساب می توان گفت که گزینه اصلاح طلبان برای انتخابات ریاست جمهوری ١٤٠٠، آقای جهانگیری است؟

این دلیل نه به معنای کاندیداتوری جهانگیری برای دوره بعد ریاست جمهوری است. مورد دکتر عارف را مثال می زنم. ایشان در انتخابات گذشته حضور یافت و به نفع روحانی کنار رفت اما اکنون می بینید که یکی از شخصیت های موثر اصلاح طلبان در مجلس است. عارف برای ایجاد وحدت کنار کشید اما به یک سرمایه تبدیل شد. او به عنوان یک شخصیت موثر در مجلس حضور دارد. پس قرار نیست همه رییس جمهور شوند، مهم این است که ما شخصیت ها و چهره های خود را به جامعه برای هر انتخاباتی معرفی کنیم.

.گردآوری توسط بخش خبرهای گوناگون سایت سیب موز