پایان دوره شفافیت در کاخ سفید - اخبار سیاسی

پایان-دوره-شفافیت-در-کاخ-سفید-اخبار-سیاسی

رئیس جمهوری آمریکا با صدور فرمانی پایان دوره شفافیت در مرکز قدرت را اعلام کرد و دستور داد اسامی کسانی منتشر نشود که در روز با او دیدار و گفت وگو می کنند. دلیل این امر «حفظ امنیت ملی» کشور عنوان شده است.

به گزارش ایلنا به نقل از واشنگتن پست، «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا، طی فرمانی انتشار «فهرست مهمانان» خود را ممنوع اعلام کرد. بر اساس این فرمان اسامی بازدیدکنندگان رسمی و مهمانان او ابتدا 5 سال پس از پایان خدمت رییس جمهوری، اجازه انتشار دارد. دلیل این امر «حفظ امنیت ملی» آمریکا و «حفظ حریم شخصی» بازدیدکنندگان رسمی عنوان شده است.

رفت و آمد آزاد ولی مخفی

انتشار «فهرست مهمانان» ریاست جمهوری آمریکا از سال 2009، در زمان خدمت «باراک اوباما» رییس جمهوری وقت، و در پی شکایت گروهی از نهادهای مدنی آمریکا آغاز شد. این لیست که از سوی «سرویس امنیتی» کاخ سفید تهیه و در پایگاهی اینترنتی منتشر می شد، به عنوان منبع اصلی گزارش ها و تحقیقات روزنامه نگاران، نهادهای مدنی و حقوق بشری آمریکا مورد استفاده قرار می گرفت. در این فهرست، اسامی کسانی که به طور رسمی از کاخ سفید دیدار و با اوباما ملاقات می کردند، ثبت می شد.

نمایندگان مجلس، سناتورها، لابییست ها، سفرا و مهمانان دیگر رییس جمهوری، هم چنین کارمندان و کارکنان کاخ سفید از جمله ی این افراد بودند. «سرویس امنیتی» اوباما تنها در موارد استثنایی، هنگامی که دیدارها خانوادگی و مهمانی ها غیر رسمی بود، از انتشار فهرست کسانی که به کاخ سفید رفت و آمد داشتند، خودداری می کرد.

طبق این گزارش، گروهی از نهادهای مدنی، علیه عدم انتشار فهرست یادشده که از آغاز ژانویه 2017 در پایگاه های اینترنتی در دسترس نیست، شکایت کرده و خواهان شفافیت بیشتر در این زمینه شده اند. این گروه ها نه تنها انتشار لیست کسانی را طلب می کنند که در کاخ سفید به دیدن دونالد ترامپ می روند، بلکه خواهان آن نیز هستند که اسامی بازدیدکنندگان رسمی کلوپ شخصی او در فلوریدا هم به آگاهی همگان برسد. دونالد ترامپ، اغلب در این کلوپ به سر می برد و  وظایف ریاست جمهوری را در این مرکز انجام می دهد.

.گردآوری توسط بخش خبرهای گوناگون سایت سیب موز