دست وپازدن برای دیده شدن - اخبار سیاسی

دست-وپازدن-برای-دیده-شدن-اخبار-سیاسی

در چند دوره اخیر انتخابات ریاست جمهوری در ایران، در طول روز های ثبت نام، هجومی غیر منطقی و غیر عادی از سوی افراد عادی و غیر شناخته شده سیاسی یا حتی بسیاری از افراد نه چندان نرمال و عادی برای ثبت نام و کاندیداتوری را شاهد هستیم؛ اتفاقی که تقریبا فقط در طول انتخابات ریاست جمهوری می افتد و درباره سایر انتخابات ها ازجمله انتخابات مجلس شورای اسلامی، مجلس خبرگان یا حتی انتخابات شوراهای شهر و روستا چنین اتفاقی یا بسیار کم رخ می دهد یا اصلا رخ نمی دهد اما این پدیده دو وجه دارد؛ وجه اول، تعداد بسیار بالای ثبت نام کنندگان فاقد شرایط ریاست جمهوری بوده و وجه دوم، هجوم افراد غیر نرمال با ظاهر یا رفتار های عجیب و غریب برای کاندیداتوری است.

افرادی که به اصطلاح شرایط «سوژه»بودن را به خوبی دارند. مثلا تصور کنید شخصی با ظاهری عادی و سنی در حدود 50 سال با محاسنی پرپشت و جوگندمی به ستاد انتخابات وزارت کشور برای ثبت نام وارد می شود.

تا اینجا مسئله خاص و غیر عادی ای وجود ندارد اما ناگهان در دستش یک کیف زنانه بزرگ و صورتی مشاهده می شود که مدارکش را در آن قرار داده است. از اینجا به بعد شخص موردنظر تمام شرایط سوژه بودن را داراست و هجوم عکاسان و خبرنگاران را به سوی خود می بیند. صدها و گاهی بی اغراق شاید هزاران فریم عکس با زوایا و ژست های مختلف او ثبت می شود و در بسیاری از رسانه های داخلی یا حتی خارجی منتشر می شود.

یا شخص دیگری که مدل مو و محاسنی بسیار عجیب دارد، شخصی روحانی که وعده آزادی تریاک می دهد، کشتی گیر گوش شکسته ای که با کت و شلوار شروع می کند به شیرینکاری و خنداندن دیگران، مردی که با دمپایی آمده و مدارکش را به همراه یک کاپشن در پلاستیک زباله گذاشته و با خود می کشد و... . انگار دستی تمام سوژه های عجیب شهر را برداشته و در ستاد انتخابات کشور گذاشته است یا نه، برخی راه سوژه بودن را یافته اند و به هر دلیل تلاش می کنند سوژه نمایی کنند.

قدم زدن در اتاق خبر ایران

از لحظه ورود، چیزی که بیش از همه توجه را به خود جلب می کند، انبوه خبرنگار، عکاس و فیلمبرداری است که مشتاقانه به انتظار شکار سویه ها نشسته اند، به طوری که در این مدت زیرزمین تالار وزارت کشور را می توان اتاق خبر ایران خواند. کافی است در چنین فضایی، کوچک ترین اتفاق غیر عادی رخ دهد تا در کسری از ثانیه در غالب رسانه ها منتشر و منعکس شود. به هر سو که سر برمی گردانی، با چند لنز متفاوت عکاسی نگاهت تلاقی می کند.

گاهی یک نفر از بچه های خبرنگار از بالا به پایین می دود و تنها با گفتن یک جمله که مثلا «یه کشتی گیر موفرفری داره میاد» انبوه خبرنگاران و عکاسان را در پای پله ها جمع می کند، به شکلی که برخی بر سروکول برخی دیگر می پرند و برخی که عاقبت اندیشی بیشتر داشته اند، چهارپایه های خود را باز می کنند و بر بالای آن می روند برای ثبت تصاویر خاص از سوژه موردنظر. مسیر طی شده توسط کاندیدا ها نیز به این ترتیب است که ابتدا جلوی در ساختمان تالار وزارت کشور با تعدادی خبرنگار و عکاس مواجه می شوند، سپس در حیاط در محاصره تعداد بیشتری از خبرنگاران و عکاسان قرار گرفته و مجبور می شوند ژست های مختلف برای عکاسی گرفته و به سؤالات گاهی شیطنت آمیز خبرنگاران که به اصطلاح سوژه کردن سوژه خوانده می شود، پاسخ دهند.

سپس از لحظه ورود تا لحظه رسیدن به بالای پله های زیرزمین وزارت کشور و محل ثبت نام، چند خبرنگار و عکاس دیگر را تک به تک ملاقات می کنند اما از لحظه رسیدن بر بالای پله ها با انبوه باورنکردنی از عکاسان وخبرنگاران مواجه شده و در حلقه آنان قرار می گیرند تا اینکه بالاخره یکی از کارکنان وزارت کشور با زور و با تلاش زیاد، سوژه را از دست خبرنگاران بیرون کشیده و به سمت محل ثبت نام هدایت می کند. اتفاقی که برای برخی از این دست کاندیداها بسیار لذتبخش و برای برخی دیگر بسیار پراسترس و ناراحت کننده است اما درنهایت برای همه احتمالا یک حس را در پی دارد؛ حس «سوژه شدن».

یک دیکتاتور بی رحم

یکی از این داوطلبان، جوانی حدودا سی و چند ساله است به اسم محسن آقاخان؛ بارانی بلند سفیدی پوشیده و شال بافتنی آبی رنگی نیز به گردن دارد. ریش و سبیل بلندی دارد و می گوید در فیلم های سوءپیشینه، فصل سرد و سال های ازدست رفته بازی کرده است. می گوید مشکل اقتصادی بیداد می کند و فقط برای مبارزه با آقازاده ها کاندیدا شده ام.

وقتی راه حلش را می پرسم، می گوید 40 نفر از آنها را در میدان انقلاب اعدام می کنم تا بقیه درس بگیرند. ظاهرا تصور محسن این است که رئیس جمهوری، قدرتی شبیه به سلطنت دارد. وقتی می گوییم برخورد قضایی در حیطه قوه قضائیه است، نه مجریه، اول کمی گیج می شود و بعد می گوید: «الان کمبود آیت الله خلخالی خیلی احساس میشه.» از او درمورد الگوی سیاسی اش می پرسم و او می گوید من هیچ الگوی سیاسی ای ندارم و هیچ کدام از شخصیت های سیاسی کشور را قبول ندارم. وقتی از او خداحافظی می کنم، می گوید: «ببین تو روزنامه ات بنویس محسن آقاخان یه دیکتاتور بی رحمه، بنویس کشور باید دیکتاتوری باشه».

احساس کردم منم باید دیده شوم

در همین لحظه سروصدای زیادی به گوش می رسد و تا سر برمی گردانی، دختری از جنس کاربران پرطرفدار صفحات مجازی با عمل های زیبایی بسیار و مشهود بر چهره مشاهده می شود که هیاهوی شدیدی به پا کرده است. سوژه ای که اعتمادبه نفس حرف زدن ندارد اما با اعتماد به نفس بالا در مقابل عکاسان برای عکاسی ژست می گیرد؛ ژست هایی کاملا از نوع ژست های برخی کاربران خاص صفحات مجازی. به سختی به او نزدیک می شوم و نام و فامیلش را می پرسم، تنها چیزی که به گوشم می خورد، این است که نام فامیلی اش سعیدی است.

از او درمورد دلیل حضورش می پرسم اما تا قصد جواب دادن می کند، عکاسان صدایش می کنند و او سریع به حالت سه رخ می ایستد و انگشتانش را به شکل علامت پیروزی نگه می دارد. آن قدر مجذوب فضای عکاسان خبری است که هیچ سؤالی را از سوی خبرنگاران پاسخ نمی دهد. کم کم می توان به گمانه هایی درباره علت حضور این افراد برای کاندیداتوری دست یافت. در راهرو و در محلی تقریبا خلوت تر نسبت به محوطه ثبت نام با یکی از کاندیدا ها همکلام می شوم؛ پسری 27ساله که کارشناسی فناوری اطلاعات خوانده. قبل از گفت وگو اصرار دارد که قول دهم تصویرش مستقیم پخش می شود اما درنهایت راضی به گفت وگوی غیر تصویری می شود. می گوید دوست دارم حضور داشته باشم و حضورم دیده شود.

می پرسم با توجه به شرایط آیا منطقی تر نبود برای انتخابات شوراها ثبت نام کنی و می گوید: «شورا چندان موضوع رسانه ای نیست ولی وقتی شرایط ثبت نام ریاست جمهوری را در رسانه ها دیدم، احساس کردم منم باید دیده شوم» اسماعیل می گوید من خیلی حرف دارم و می توانم حرف هایم را اینجا بزنم وآن حرف ها دیده شود. می پرسم یعنی ثبت نام انتخابات را یک فرصت حرف زدن می بینی؟ می گوید، مردم فقیر و پایین دست جامعه رو درک می کنند و می فهمند چه خبره اما نمی توانند جایی حرف بزنند ولی وقتی جایی این چنینی وجود داشته باشد ما می توانیم حضور پیدا کنیم و حرف هایمان را بزنیم. از او می خواهم حرف هایش را بزند و او می گوید حاشیه نباید باشد و اتحاد باید وجود داشته باشد. از او می پرسم اگر رسانه ها نبودند برای ثبت نام شرکت می کردی و خیلی قاطع جواب می دهد «نه».

میکروب شناسی که می خواهد رئیس جمهوری شود

کم کم به جلوی در ورودی حیاط رسیده ام. در حیاط دختری بیست و چند ساله و محجبه دیده می شود که با لبخندی حاکی از رضایت ایستاده و چند عکاس در حال عکاسی از او هستند. می آید و در راهرو در میان عکاسان و خبرنگاران بیشتر گیر می کند. کم کم حالت چهره اش عوض می شود. صورتش قرمز شده و نشانه های استرس در او دیده می شود، صدایش شروع به لرزیدن کرده است. تصمیم دارد از پله ها پایین بیاید اما عکاسان راه را سد کرده اند.

از یکی از کارمندان وزارت کشور استمداد می جوید و جواب می شنود که «خانم برای ثبت نام ریاست جمهوری آمده ای، معلوم است که دوره ات می کنند»، به زحمت پایین می آید. کارشناسی میکروب شناسی دارد و برای توضیح دغدغه هایش آمده، از دغدغه اش که می پرسند با استرس شدید می خواهد دوربین ها را قطع کنند. از او می خواهند آرام باشد و با دوربین حرف بزند. با التماس می خواهد اجازه دهند برود و بعدا بیاید. با اصرار خبرنگاران، دغدغه اش را تبیین روابط بین الملل و سیاسی کشور و همچنین اشتغالزایی می داند. کمی خلوت تر که می شود از او می پرسم می دانی رد صلاحیت می شوی؟ جواب مثبت می دهد، می پرسم پس چرا باوجوداین برای ثبت نام آمده ای؟ کمی مکث می کند و بعد آرام می گوید «برای اینکه در این معادله خانم ها هم حضور داشته باشند» می گویم وقتی می دانی رد صلاحیت می شوی، آیا این حضور بی معنا نیست؟ می گوید حداقل در همین حد دیده می شود.

پیامک رئیس جمهوری

در راهرو مردی 50 ساله با ظاهری نه چندان مناسب برای کاندیدای ریاست جمهوری، شناسنامه به دست از کنارم عبور می کند. خودم را به او می رسانم و با او نیز همکلام می شوم، خودش را رسول مقدم معرفی می کند و می گوید چند اختراع ثبت شده در حوزه مکانیک خودرو دارد و تحصیلاتش دوم دبیرستان است. به حالت عجیبی حرف می زند و انگار بیشتر حرف هایش محرمانه است و باید احتیاط کند.

دلیل هایش را برای حضور می گوید که دغدغه های کلی و کلیشه ای است. کمی بیشتر به او نزدیک می شوم و درنهایت اعتماد می کند و می گوید آقای روحانی از من خواسته برای ثبت نام بیایم. با تعجب از او می پرسم که این حرف را به شوخی می زند یا نه که در دستش برگه ای را به من نشان می دهد؛ برگه ای که در آن شرایط ثبت نام نوشته شده و ذیل آن نیز با فونتی درشت این عبارت نوشته شده است: «با سلام، آقای رسول مقدم لطفا برای ثبت نام تشریف بیاورید. حسن روحانی» پایین صفحه هم امضایی به اسم حسن روحانی، رئیس جمهوری وجود دارد. تلاش زیادی می کنم تا او قانع شود که ممکن است نامه واقعی نباشد اما اصرار دارد که به رئیس جمهوری نامه نوشته و رئیس جمهوری نیز این نامه را برایش پست کرده است.

ساعت به 6 عصر نزدیک شده و زمان ثبت نام رو به اتمام است؛ کاندیدای دیگری را درحالی که خسته شده و بر یک صندلی نشسته پیدا می کنم، دلیل خستگی اش تقریبا مشخص است. با موهای فرفری و پیراهن چین داری که پوشیده است احتمالا آن قدر برای عکاسان و خبرنگاران جذاب بوده که به این روزش بیندازند. جلو می روم و نامش را می پرسم؛ علی صفار است و مهندسی صنایع از دانشگاه شریف دارد. او نیز برای گفتن حرف هایش آمده اما می گوید ممکن است تأیید صلاحیت شود. انگیزه اش فقط این است که تأیید صلاحیت شود و برای مناظره با کاندیداهای دیگر برود تا بتواند حرف دلش را به آنها بزند. می گویم اگر مناظره نبود، می آمدی؟ قاطع جواب می دهد «نه».

بیرون از در وزارت کشور نشسته ام و لشکر کاندیداها را می بینم که از در بیرون می آیند؛ کاندیداهایی که چند ساعت را در مرکز دید همه رسانه های کشور گذرانده اند و اکنون یکی یکی در هیاهوی شهر گم می شوند.

اخبار سیاسی  -   وقایع  اتفاقیه

.گردآوری توسط بخش خبرهای گوناگون سایت سیب موز