پدیده های دوپینگی بورس تهران - اخبار اقتصادی

شاخص کل بورس تهران هفته گذشته با رشد 6/ 0 درصدی مواجه شد. آخرین روز از هفته گذشته برای هجدهمین روز متوالی شاهد مثبت بودن نوسانات شاخص بورس تهران بودیم. گرچه شاخص در هفته گذشته نیز مسیر صعودی را در پیش گرفت اما تنها در روز دوشنبه رشد محسوسی را تجربه کرد و در سایر روزها شاهد رشد کج دار و مریز شاخص در مسیر صعودی بودیم. در معاملات هفته گذشته نمادهای کوچک تر بورس و فرابورس با رشدهای قابل توجه خود به مسیر صعودی خود ادامه دادند.

روند کم رمق بورس در مسیر صعودی از 20 اسفند آغاز شد. بازدهی شاخص در این مدت معادل 4/ 2درصد بوده است. میانگین رشد روزانه شاخص معادل 1/ 0 درصد بوده است. با وجود رشد بیش از 2 درصدی شاخص در 18 روز معاملاتی اخیر اما سبز شاخص طی این مدت در بیشتر روزها کم رمق بوده و در این میان جهش این نماگر پس از رشدهای آرام در چند روز متوالی باعث شده که شاخص رشد نسبتا محسوسی را در این مدت به ثبت برساند.

نکته قابل توجه در فضای کم نوسانی و بعضا افت قیمتی بزرگان حرکت نقدینگی به سمت کوچک تر های بورس تهران است، نکته ای که طی هفته های اخیر بارها به آن اشاره شده است. این موضوع سبقت شاخص کل هم وزن بورس تهران را از شاخص کل به دنبال داشته است. شاخص کل هم وزن بورس تهران در 18 روز معاملاتی سبز شاخص با بازدهی بیش از 2 برابر در مقایسه با بورس همراه بوده است (رشد 2/ 6 درصدی).

نکته قابل توجهی که باید به آن توجه داشت هم زمانی آغاز صعود شاخص کل و شاخص کل هم وزن با رفع محدودیت معاملات نمادهای بازار پایه توافقی فرابورس برای معامله گران آنلاین بود. افزایش نقدشوندگی سهام، همچنین داغ کردن این نمادها از سوی برخی از گروه ها در فضای مجازی (این گروه از معامله گران خرید این نمادها را با ارزش جایگزینی و پتانسیل موجود در دارایی های ثابت مانند ملک و زمین توجیه می کنند) از جمله دلایل شروع روند صعودی این نمادها بود. این نمادها ارزش بازار اندکی را دارا هستند.70 نماد بازار پایه ای با بازدهی مثبت در 18 روز معاملاتی اخیر، ارزش بازار کمتر از 12 هزار میلیارد تومانی را داشته اند. در مجموع ارزش بازار این نمادها با رشد 27 درصدی، به 15 هزار میلیارد تومان نزدیک شده است.

در این میان رشد قیمتی نمادهای با ارزش بازار کم فعال در بازار پایه، به بورس تهران نیز سرایت کرد. به این ترتیب شاهد آغاز موج صعودی در نمادهای کوچک بازار سهام نیز بودیم. طی هفته های اخیر (18 روز معاملاتی سبز شاخص کل بورس تهران) 67 نماد بورسی و فرابورسی به طور میانگین رشد نزدیک به 30 درصدی را تجربه کردند. ارزش بازار این نمادها در ابتدای مسیر (18 اسفند) کمتر از 12 هزار میلیارد تومان بود و تا پایان هفته گذشته به مرز 15 هزار میلیارد تومان نزدیک شده اند. افزایش ارزش بازار بیش از 3500 میلیارد تومانی در حمایت از شاخص کل بورس و فرابورس موثر بوده است. (این بررسی روی 349 نماد بورسی و فرابورسی با ارزش بازار بیش از 350 هزار میلیارد تومان انجام شده است).

بازدهی یک سرمایه گذاری با ریسک خیلی بالا

نمادهای بازار پایه طی هفته های اخیر و با امکان انجام معاملات آنها از سوی معامله گران آنلاین با رشدهای مداوم طی صف های خرید در روزهای متوالی همراه شدند. درحالی که پیش از این نمادهای بازار پایه توافقی بدون دامنه نوسان قیمتی در حال معامله بودند در یک اقدام عجیب پس از فراهم آمدن امکان معامله این نمادها به صورت آنلاین، مدیران سازمان دامنه نوسان 10 درصدی را برای این نمادها منظور کردند. این موضوع نقش بسزایی در تشدید هیجان در روند معاملات نمادها داشت. عمده این نمادها با زیان های سنگین مواجه و بعضا دست به گریبان آخرین راه حل برای خروج از وضعیت بحرانی یعنی اعلام ورشکستگی هستند.

با این حال با ورود پول های داغ به این نمادها و تشکیل صف های خرید رشد این نمادهای بی وقفه ادامه یافت. در میان نمادهای بازار پایه مورد بررسی، «لکما» با رشد 220 درصدی بیشترین میزان رشد قیمت را به ثبت رسانده است. در ادامه این نمادها «خصدار»، «فاهواز» و «فسدید» نیز به ترتیب با رشدهای 174، 141 و 140 درصدی مواجه شدند. حال چه تغییر بنیادی پس از فراهم آمدن ثبت معاملات این نمادها به صورت آنلاین موجب شده که این نمادها لایق چنین رشدهایی در قیمت های سهام باشند همچنان نامشخص است. تنها تغییر نسبت به گذشته تغییر زاویه نگاه سرمایه گذاران به ارزندگی در این مدت است.

ادامه دومینوی کوچک تر ها تا بورس و فرابورس

رشد قیمتی نمادهای کوچک بورس و فرابورس در ادامه حرکت نقدینگی به سمت نمادهای با ارزش بازار کم بازار پایه (در مقایسه با بزرگان بورس و فرابورس) نیز طی هفته های اخیر جالب توجه است. در این خصوص 67 نماد بورسی و فرابورسی رشد بیش از 20 درصدی را تجربه کرده اند. «کترام» با رشد 101 درصدی بیشترین رشد را در میان دیگر نمادهای بورسی و فرابورسی به ثبت رساند.

این 67 نماد بورسی و فرابورسی در شرایط کنونی و پس از رشدهای اخیر ارزش بازار 15 هزار و 500 میلیارد تومانی را دارا هستند (نمادی مانند «فارس» ارزش بازار بیش از 21 هزار میلیارد تومان را دارا است). پس از «کترام»، «بالاس»، «بهپاک»، «شپلی» و «فباهنر» به ترتیب رشد 78، 61 و 57 درصدی را به ثبت رسانده اند. مانند آنچه برای نمادهای بازار پایه اشاره شد، در این نمادها نیز به ندرت تغییر در عوامل بنیادی به عنوان حامی قیمتی این نمادها مطرح هستند.

اصلاح قدرتمند در انتظار کوچک ترها

در حالی که در شرایط کنونی بزرگان بازار با وضعیت نه چندان مناسب بازارهای جهانی روبه رو هستند و احتمال حمایت آنها از شاخص کل بورس و فرابورس اندک است، ممکن است موج حرکت نقدینگی به سمت کوچک ترهای بازار تشدید شود. سناریوی دیگر که پس از رشدهای افسارگسیخته هفته های گذشته اجتناب ناپذیر به نظر می رسد، شروع روند اصلاحی قیمت است. بر این اساس احتمال ریزش قیمتی با شتابی معادل مسیر صعودی وجود دارد. همان طور که اشاره شد به ندرت می توان نمادی را در میان سهام مزبور پیدا کرد که با حمایت عوامل بنیادی رشد کرده باشند.

بر این اساس نباید چندان به سطوح حمایتی در مسیر نزولی اعتماد کرد. این موضوع می تواند زنگ خطری برای خریداران کنونی این نمادها باشد، زیرا خریداران و سهامداران پیشین در شرایط کنونی و با کسب بازدهی های قابل توجه در صدد شناسایی سود هستند. در این میان همان گونه که صف های خرید با ایجاد دامنه نوسان برای نمادهای بازار پایه به رشدهای هیجانی کمک کرد در مسیر نزولی نیز صف های فروش می تواند بر شدت نزول سهام این شرکت بیفزاید. عمده معامله گران فعال در این نمادها، حقیقی هایی هستند که با سرمایه های نه چندان زیاد جرقه ای برای شروع رشد قیمتی این نمادهای ایجاد کرده اند، اما باید توجه داشت که این معامله گران بیشترین هراس را از افت قیمتی و ثبت زیان های بالا دارند.

با بررسی روند ارزش معاملات نمادهای بورسی، فرابورسی و بازار پایه می توان به مسیر حرکتی نقدینگی در معاملات بورس پی برد. ارزش معاملات 68 نماد بازار پایه طی 18 روز معاملاتی اخیر حدود 737 میلیارد تومان بوده است. با در نظر گرفتن ارزش بازار میانگین طی هفته های اخیر برای این نمادها، ارزش معاملات 6 درصد از ارزش بازار 68 نماد را به خود اختصاص داده است. بر این اساس تعداد سهام جابه جا شده بیش از 22 درصد سهام سرمایه ای شرکت ها را به خود اختصاص می دهد.

از سوی دیگر در سایر نمادهای بازار میزان ارزش معاملات تنها 5/ 0 درصد از ارزش بازار آنها را به خود اختصاص داده است. 8 درصد از سهام ثبت شده شرکت ها در این مدت میان فعالان بازار جابه جا شده است. این موضوع به موج قدرتمند نقدینگی در نمادهای کوچک تر بازار اشاره دارد و عاملی برای رشد قیمتی این نمادها بوده است.

عدم کشش بازار برای ایجاد موج های صعودی قدرتمند طی هفته های اخیر باعث شده توجه فعالان بازار به سمت نمادهای کوچک تر جلب شود. به این ترتیب با نقدینگی کمتر امکان رشد حداکثری قیمت برای این نمادها ایجاد شده است. در شرایط کنونی در مسیر عکس نقدینگی و با هراس از شروع موج نزولی می توان انتظار ریزش شدید قیمت ها را داشت. نمادهای بازار پایه با خطر ریزش بیشتری مواجه هستند. همان طور که اشاره شد این ریزش ممکن است با قفل شدن نمادها در صف های فروش همراه باشد و افت محسوس ارزش معاملات را در میان مدت به دنبال داشته باشد.

پدیده-های-دوپینگی-بورس-تهران-اخبار-اقتصادی

اخبار اقتصادی  -  دنیای اقتصاد

.گردآوری توسط بخش خبرهای گوناگون سایت سیب موز