روحانی شخصیت اصلی جریان اصلاحات برای انتخابات است/ شرایط فعلی را برای همه باز می کنم/ در کنار روحانی هستم - اخبار سیاسی

روحانی-شخصیت-اصلی-جریان-اصلاحات-برای-انتخابات-است-شرایط-فعلی-را-برای-همه-باز-می-

جهانگیری گفت: من در کنار روحانی هستم. انگیزه من این است که برای ملت مشخص کنم دولت یازدهم چه تحویل گرفته و چه کرده است

به گزارش ایلنا، اسحاق جهانگیری پس از ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری در جمع خبرنگاران عنوان کرد:  تقارن بهار طبیعت و سیاست را به فال نیک می گیرم. حضور گروه ها و جریان های سیاسی در انتخابات امر مبارکی است. انتخابات منطق خود را دارد. شفافیت و مرزبندی هم دارد. روزهای آینده نگاه مردم به دوستان رنگارنگ نگاه برتر را مشخص می کند و ملت تمایل خود را به دیدگاه های عرضه شده اعلام می کند. من در مسیر خدمت به مردم شادمان هستم و با آنکه شخصا داوطلب این امر نبودم به دلیل اصرار شخصیت ها و گروه های اصلاح طلب و تحول خواه و افراد و مقامات وارد عرصه شدم.

او افزود: برنامه هایم را در زمان بعدی به اطلاع مردم می رسانم ولی برای رسیدن ایران به جایگاه شایسته تلاش می کنم باید قدر دانست و عافیت طلبی را کنار گذاشت. همه مردم باید به صحنه بیایند تا آرامش و امنیت، آزادی و پیشرفت را با هم داشته باشیم. طبیعی است که کشور برای رسیدن به نقطه مطلوب نیاز به زمان و تصمیمات جدی تر دارد.

جهانگیری گفت: اتخاذ تصمیمات و سیاست های لازم برای حل چالش ها که در راس آنها مسائل محیط زیست ، بیکاری و ... قرار دارد، نیازمند برنامه دقیقی است. امروز برای مقابله با مشکلات و برون رفت از چالش ها انسجام وحدت و یکپارچگی و حضور جریان ها و گروه ها در صحنه است، نیاز است. اکنون این شرایط فراهم شده تا ایران با وحدت و انسجام خط تعامل با دنیا را دنبال کند و مسائل منطقه را در دستور کارش قرار دهد و مسائل اقتصادی و سیاسی کشور باید به صورت ویژه بپرسیم.

او در پاسخ به این سوال که چه شد که تصمیم گرفتید نامزد انتخابات شوید، گفت: تصمیم گیری دشواری برای من بود. در مقطع فعلی تصمیم کاندیداتوری در مقاطع مختلف گرفته بودم ولی اصرار افراد و دوستان اصلاح طلب هم عامل مهمی بود و هم مشورت هایی که باید انجام می دادم.

جهانگیری در پاسخ به سوال ایلنا مبنی بر اینکه هدف شما از شرکت در انتخابات ریاست جمهوری چه بود،برخی از نامزدها مدعی این هستند که در این دولت وضعیت زندگی مردم سخت شده و مسئولان دولتی ارتباطی با اقشار ندارند. آیا در مناظره از رویکرد دولت یازدهم و آقای روحانی دفاع خواهید کرد، گفت: دولت یازدهم آنچه تحویل گرفت و آنچه امروز در اختیار مردم قرار داده، تفاوت از زمین تا آسمان است. انگیزه من این است که برای ملت مشخص کنم دولت یازدهم چه تحویل گرفته و چه کرده است؛ چه در زمینه اقتصاد، مشکلات سیاست خارجی، اختلاف در میان ارکان نظام و گروه ها و بحثی که در مورد فساد وجود داشت.

او خاطرنشان کرد: من در متن همه جریانات بودم. برای همه این شرایط را باز می کنم و از کارنامه دولت دفاع می کنم. در هیچ مقطعی میان معاون اول و رئیس جمهور چنین رابطه جدی ای وجود نداشته است. من روحانی را شخصیت عزیز، ارزشمند خوش فکر صاحب اندیشه می دانم ایشان به من علاقه دارند گاهی ساعت ها مشورت می کنیم. ایشان جایگاه خود را در انتخابات دارند و من هم از برنامه هایم دفاع می کنم .

جهانگیری در پاسخ به این سوال که دقایقی پیش قالیباف به روحانی و دولت یازدهم حمله کرد. پاسخ شما چیست، گفت:  من به همه توصیه می کنم دنیا ارزش ندارد که انسان ارزش ها را رها کند. اخلاق مداری ارزش اصلی است هدف پیامبر از بعثت این بود که مکارم اخلاقی را احیا کند. حتما هیچ سرمایه ای بزرگتر از اخلاق مداری نیست. حتما برنامه های رقبا را نقد می کنیم ولی از خدا می خواهیم که از حدود اخلاق خارج نشویم.

او در پاسخ به این سوال که آیا به نفع روحانی کنار می کشید، گفت: من در کنار روحانی هستم. ایشان برای من شخصیت ارزشمندی است.

جهانگیری درباره برنامه های روحانی برای انتخابات ریاست جمهوری گفت: به این سوال جواب نمی دهم چون ایشان باید برنامه هایش را بگوید.

او همچنین در پاسخ به این سوال که مهمترین برنامه شما برای انتخابات چیست، اظهار کرد: بیکاری ابرچالش پیش روی جمهوری اسلامی است. در سال 74، حدود 14 میلیون افراد شاغل در کشور داشتیم در سال 84 این آمار به 22 میلیون نفر رسید و در سال 91 نیز 22 میلیون نفر در کشور افراد شاغل به کار داشتیم، این آمار سایت رسمی جمهوری اسلامی است.

جهانگیری بیان کرد: در این دوره بیشترین درآمد نفت را داشتیم، در آینده درباره این موضوع که پول این درآمدهای نفتی چه شد، صحبت خواهیم کرد. بیش از پنج میلیون دانشجو داریم و بیش از یک میلیون دانشجو سالانه از دانشگاه  فارغ التحصیل می شوند، در  بهترین حالت 600 هزار کار برای این فارغ التحصیلان ایجاد کردیم و این به معنای تولید سالانه یک میلیون شغل است تا به آمار بیکاران اضافه نشود.

او با تاکید براینکه بیکاری جز با افزلیش تولید داخلی از بین نمی رود، گفت : کسانی که غیر از این شعار می دهند از اوضاع خبر ندارند. برای اینکه تولید داخلی زیاد شود باید شرایط محیطی درست شود. برخی از این شرایط مربوط به دولت است و برخی مربوط به بخش خصوصی است.  دولت باید برای فعالان اقتصادی ثبات ایجاد کند و آینده را برای او قابل پیش بینی کند همچنین باید فضای بین المللی مناسبی درست شود.

معاون اول دولت یازدهم ادامه داد: اقتصاد ایران طبق آمار رسمی در رتبه 18 اقتصاد دنیا است و این به معنی این است که اقتصاد ما بسیار بزرگ است. ما از دنیا بازار می خواهیم تا کالاهای خود را صادر کنیم و از خارج تکنولوژی وارد کنیم. باید شرایط سیاسی داخلی مناسب باشد، نمی شود در داخل اختلاف باشد ولی از سرمایه گذار خواست تا سرمایه گذاری کند. باید فضا فرهنگی مناسب باشد، نمی شود به سرمایه گذار گفت: «زالو صفت» و توقع داشت او بیاید. کسی حق ندارد با بخش خصوصی برخورد کند. اقتصاد ایران در سال 2030 می تواند در رتبه 16 قرار بگیرد به شرطی که فضا برای آن آماده باشد،.

او در پاسخ به این سوال که با توجه به این که گفته می شود آقای روحانی رد صلاحیت شود آیا شما قرار است نامزد در سایه باشید و در مناظرات به او کمک کنید، گفت: ما به هیچ وجه احتمال رد صلاحیت آقای روحانی را نمی دهیم، من هم وظیفه دارم برنامه های خود را ارائه دهم، از یک جریان ممکن است چند نفر بیایند، رییس جمهوری رد صلاحیت نخواهد شد و به کارش ادامه خواهد داد و ما و آقای روحانی مکمل هم خواهیم بود.

جهانگیری همچنین در پاسخ به این سوال که آیت الله رفسنجانی با نامزد در سایه موافق بودند، موضوع نامزد پوششی چقدر مطرح است، گفت: روحانی شخصیت اصلی اصلاحات در جریان انتخابات است، ممکن چند نفر از یک جناح وارد شوند اما در نهایت یک نفر انتخاب می شود. در جریان اصولگرا هم بیش از 10 نفر کاندید شدند، تعداد کاندیداها به مراتب در اصلاح طلبان کمتر از آن هاست.

او در پاسخ به این سوال که رویکرد دولت یازدهم این بود که برخی از مدیران دولت قبل در عرصه و مسند کار باقی بمانند. آیا در دولت دوازدهم نیز نیز همین رویکرد دنبال خواهد شد؟، ادامه داد: ما اساس را در چارچوب شایسته سالاری قرار داده ایم. وزرا با این ذهنیت حرکت کردند. برخی سریعتر تصمیم گرفتند و برخی مدارا کردند. به خاطر این تصمیم پشیمان نیستیم چون شخصیت و کارشان مهم است حتما این رویکرد در دولت بعدی نیز ادامه می یابد و افراد بدون گرایش های سیاسی بکار گرفته خواهند شد.

معاون اول دولت یازدهم در باره اینکه چقدر برنامه هایش با برنامه های آقای روحانی شباهت و تفاوت دارد؟  توضیح داد: من در لحظات آخر برای کاندیداتوری تصمیم گرفتم و برنامه هایم با برنامه های آقای روحانی تفاوت چندانی ندارد. ایشان شخصیت بزرگی است و مورد حمایت اعتدال و اصلاحات است. من هم برنامه های خود را اعلام می کنم.

جهانگیری همچنین درباره اینکه آیا به نفع آقای روحانی کنار می کشد یا نه؟ تصریح کرد: صریح گفته ام که آقای روحانی شخصیت اصلی جریان اصلاحات برای انتخابات است. با توجه به روند پیش رو تصمیم مقتضی را خواهیم گرفت.

.گردآوری توسط بخش خبرهای گوناگون سایت سیب موز