کسانی که تلاش می کنند از ترامپ، جورج بوش بسازند - اخبار سیاسی

کسانی-که-تلاش-می-کنند-از-ترامپ-جورج-بوش-بسازند-اخبار-سیاسی

حمله موشکی هفته گذشته آمریکا به سوریه در پی حمله موشکی شیمیایی به این کشور، بیانگر رویکرد جدید آمریکا به پرونده سوریه است. حمله ای که ناگهانی بود و بسیاری از کارشناسان از انجام آن شوکه شدند؛ به ویژه که با شعارهای دونالد ترامپ و اظهاراتی که درباره سوریه می زد، تناقض آشکار داشت.

بسیاری از طرفداران راست افراطی دونالد ترامپ، انجام این حمله را به سخره گرفته و آن را خلاف شعارهای او در کارزار تبلیغاتی اش برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا دانسته اند. راست گرایان افراطی می گویند عمدتا آمریکا نباید در مسائل داخلی کشورهای دیگر دخالت کند و به هیچ وجه نباید اشتباه مقامات قبلی آمریکا در جنگ نظامی با کشورهای دیگر را تکرار کند. آنها حتی به دولت باراک اوباما خرده می گیرند که با دخالت نظامی در لیبی، فریب دستگاه سیاست خارجی و سازمان امنیت خود را خورد که تلاش می کردند با بزرگ نمایی خطر معمر قذافی، رهبر لیبی، او را وارد جنگی جدید کنند. آنها می گویند که با ورود آمریکا به جنگ لیبی، تروریسم در جهان تشدید شد و دامنه آن به کشورهای دیگر ازجمله مصر و تونس، کشورهای همسایه لیبی و سوریه و عراق و از آنجا به اروپا و آمریکا رسید.

با این استدلال آنها می گویند دونالد ترامپ که در کارزار تبلیغات انتخاباتی اش وعده داده بود، به هیچ وجه وارد جنگ نظامی در خارج از آمریکا نمی شود و در سرنگونی حکومت های کشورهای دیگر دخالت نمی کند با حمله موشکی به سوریه، خلف وعده کرد و وارد همان مسیری شد که پیش از او رؤسای جمهوری قبلی آمریکا رفتند. ترامپ گفته است که وارد جنگ سوریه نخواهد شد و نیرو به این کشور نخواهد فرستاد اما معلوم نیست رئیس جمهوری که در قریب به صد روز از آغاز به کارش تا این اندازه تناقض داشته، تا چه اندازه می توان به اظهاراتش اعتماد کرد.

در این میان، بسیاری بر این اعتقادند که آنچه ترامپ دستور انجام آن را داد، به توصیه پیشکسوت های محافظه کار جمهوری خواه بود که به نوعی می خواستند از یک سو دولت جمهوری خواه او را با دولت دموکرات باراک اوباما، رئیس جمهوری سابق متفاوت نشان دهند و بگویند او رئیس جمهوری مقتدر است که دربرابر نقض های آشکار سکوت نمی کند؛ از سوی دیگر، مهر تأییدی بزنند بر اینکه دونالد ترامپ دست نشانده روس ها- آن طور که پیش ازاین شایع شده بود و گفته می شد به قدرت رسیدن او به دنبال دخالت روس ها در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بوده است- نیست.

برخی نیز می گویند درحقیقت، برخی از چهره های جمهوری خواه که درواقع منتقد سرسخت او هستند، به بهانه اینکه با حمله به سوریه می تواند اتهام هم دستی با روسیه را از خود دور کند، او را فریب دادند و قانع کردند که آن حمله موشکی را انجام دهد. به اعتقاد این دسته از تحلیلگران، با این کار جمهوری خواهان توانستند ضمن فاصله انداختن میان دونالد ترامپ با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه تا اندازه ای خود را از این نگرانی که ترامپ با پوتین علیه منافع آمریکا و به سود منافع روسیه همدست خواهد شد، آسوده کنند.

در این میان، توجه به آرا و نظرات برخی از این چهره های تأثیرگذار در عرصه سیاسی آمریکا قابل توجه است؛ چهره هایی نظیر آنتونی کوردزمن که او را استراتژیست آمریکا در جنگ عراق در مبارزه با تروریسم در دوران جورج بوش پسر، به ویژه در سال های 2006 تا 2008 می دانند. به اعتقاد بسیاری از صاحب نظران، کوردزمن که به جمهوری خواهان تمایل دارد در کنار ریچارد هاس، یکی دیگر از چهره های تأثیرگذار در عرصه سیاست خارجی ایالات متحده، در هدایت دستگاه سیاست خارجی جدید آمریکا به رهبری دونالد ترامپ نقش بسزایی دارند. به گفته برخی کارشناسان، آنها هستند که سکاندار عرصه سیاست خارجی آمریکا هستند و تلاش می کنند فرمان هدایت دولت آمریکا را از دستان دونالد ترامپ، رئیس جمهوری کارنابلد و ناوارد در عرصه سیاست خارجی بگیرند.

کوردزمن پیش ازاین نیز طرح هایی را در عراق و سوریه برای مبارزه با تروریسم از یک سو و سرنگونی حکومت بشار اسد از سوی دیگر، به دولت های جورج بوش پسر و باراک اوباما ارائه داده بود. همچنین گفته می شود که او از چهره های تأثیرگذار در دخالت نظامی آمریکا در لیبی بوده است. حالا او می رود به یکی از چهره های مؤثر پشت پرده سیاست خارجی آمریکا، به ویژه در استراتژی نبردهای میدانی تبدیل شود.

او تلویحا در یادداشتی که در وبسایت مرکز «استراتژیک و مطالعات بین المللی» که ریاست میز استراتژی آن را بر عهده دارد، منتشر کرده، به این موضوع اشاره کرده است. او در این یادداشت ضمن دفاع شدید از حمله موشکی آمریکا به سوریه به سناریوهای احتمالی پیش رو اشاره می کند و نوید می دهد که آینده ای سخت با گزینه های سخت تر پیش روی سوریه است که می تواند بسیاری از معادلات جاری حاکم بر این کشور را تغییر دهد. کوردزمن، همچنین به گونه ای چگونگی تشکیل مناطق امن (چیزی که ترامپ پیش ازاین درباره آن صحبت کرده بود) را می دهد که گویی خود معمار آن است.

در کنار کوردزمن، ریچارد هاس، رئیس شورای روابط خارجی و از جمهوری خواهان دوآتشه از دیگر چهره های مؤثر و تأثیرگذار در عرصه سیاست خارجی آمریکا محسوب می شود که بسیاری او را هزاردستان عرصه دیپلماسی آمریکا می دانند. هاس، اولین کسی بود که بعد از شروع انقلاب های عربی در تونس و مصر، ایده برکناری مبارک از قدرت و تشکیل یک دولت نظامی را مطرح کرد که طی چند روز به سیاست رسمی آمریکا تبدیل شد.

همچنین او در جریان حوادث شیمیایی سوریه در سال 2013، بیشترین مخالفت را با ورود به جنگ کرد. در دوره ترامپ نیز از او به عنوان یکی از نامزدهای سمت وزیر امورخارجه و بعدا نفر دوم وزارت امورخارجه آمریکا یاد می شد. بررسی مواضع اعلام شده هاس قبل و بعد از اقدام نظامی علیه سوریه به عنوان یکی از مؤثرترین نماینده نخبگان نهادی آمریکا، نشان دهنده این است که حداقل در اقدام اخیر، ترامپ بر اساس توصیه و طراحی این نخبگان عمل کرده یا از پشتیبانی آنها برخوردار بوده است.

ریچارد هاس در تاریخ پنجم آوریل، یعنی دو روز قبل از حمله موشکی آمریکا در توئیتی نوشت: آمریکا باید با پاسخی نظامی، دینامیسم های فعلی در این کشور و خاورمیانه را تغییر دهد و همچنین هنجارهای جهانی به کارنگرفتن سلاح های کشتار جمعی را تقویت کند. هاس، نیم ساعت بعد از توئیت اول در توئیت دیگری نوشت: اقدام نظامی به معنی پیگیری سیاست تغییر رژیم یا جنگ نخواهد بود بلکه به معنی هزینه مند کردن اقدام سوریه و تکرار نشدن آن در آینده خواهد بود. هاس همچنین ساعاتی پس از انجام حمله به سوریه در توئیت خود نوشت: بی عملی اوباما در سال 2013، از او چهره یک کلانتر بی تفاوت را به نمایش گذاشت. اقدام اخیر ترامپ، این فرصت را به او می دهد که اعلام کند کلانتری جدید وارد شهر شده است.

به این ترتیب، به نظر می رسد که نومحافظه کاران و چهره های تأثیرگذار در عرصه سیاست خارجی آمریکا که عموما اتاق فکرهای آمریکا را در اختیار دارند، می روند تا سیاست خارجی دونالد ترامپ را در دست بگیرند و او را از عملی کردن شعارها و طرح هایش در دوران انتخابات ریاست جمهوری دور کنند و حتی نسیب موزم بگذارند. ازاین رو، پیش بینی می شود سیاست خارجی ترامپ، رفته رفته از دست او خارج شود و به دست عناصر پشت پرده ای بیفتد که بیش از همه تحت تأثیر اتاق های فکر آمریکا هستند؛ به ویژه که در رأس وزارت امورخارجه آمریکا کسی حضور دارد که همانند رئیس جمهوری آمریکا، تجربه ای در سیاست خارجی ندارد؛ اگرچه او را از چهره های زبردست در دیپلماسی نفتی در آمریکا می دانند. نشریه وکس در این رابطه می نویسد که گفته می شود ایوانکا، دختر ترامپ و همسرش جرد کوشنر، ارتباطات تنگاتنگی با این اتاق های فکر و اندیشکده های فعال در عرصه سیاست خارجی آمریکا دارند و آنها تلاش می کنند از طریق این دو، توصیه های خود را به گوش رئیس جمهوری آمریکا برسانند.

پیش از این می گفتند هنری کسینجر، وزیر امورخارجه اسبق آمریکا، زلمای خلیلزاد، نماینده اسبق آمریکا در سازمان ملل و دنیس راس از چهره های مؤثر در سیاست خارجی دونالد ترامپ هستند. همه این افراد یا خود اتاق فکر و مراکز مطالعات استراتژیک دارند یا در اتاق فکرها از عناصر مؤثر و کلیدی هستند. به این ترتیب، سیاست خارجی دونالد ترامپ، بیش ازپیش رنگ و بوی جمهوری خواهانه به خود می گیرد و احتمال دارد که بسیار شبیه دوره ریاست جمهوری جورج بوش شود.

اخبار  بین الملل  -  وقایع  اتفاقیه

.گردآوری توسط بخش خبرهای گوناگون سایت سیب موز