طیب نیا: نباید اجازه داد کشور به مسیر بحران آفرین گذشته بازگردد - اخبار اقتصادی

طیب-نیا-نباید-اجازه-داد-کشور-به-مسیر-بحران-افرین-گذشته-بازگردد-اخبار-اقتصادی

رشد منفی 6.٨ درصدی سال ٩٢ جای خود را به رشدی داده که تا پایان سال به بیش از ٨ درصد می رسد.

وزیر اقتصاد گفت: ما به جای انتقاد از بانک ها سعی کردیم معضلات را ریشه یابی و برای رفع آن برنامه ریزی کنیم.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، علی طیب نیا در مراسم افتتاحییه دهمین نمایشگاه بورس، بانک و بیمه اظهار داشت: حدود چهار سال از آغاز به کار دولت یازدهم می گذرد؛ حتی یادآوری شرایط بحرانی کشور هنگامی که دولت یازدهم سکان اداره قوه مجریه را در دست گرفت، برای آنهایی که خواستار پیشرفت اقتصادی و ارتقای کیفیت زندگی ایرانیان هستند، نگران کننده است.

وی افزود: سیاست های اقتصادی دولت در جهت افزایش ضریب تاب آوری اقتصاد و غلبه بر مشکلات ناشی از تحریم ها بوده است.

وزیر اقتصاد با بیان این که تحریم ها بر بازارهای مالی متمرکز شده بود و رفع آنها فضا را برای اجرای برنامه های اصلاحی آماده کرده است، تصریح کرد: مردم در سال ٩٢ پای صندوق های رای آمدند و به پایان چرخه شومی که تداوم آن می توانست. سقوط اقتصادی و ایجاد بحران های اجتماعی را در پی داشته باشد، رای دادند.

طیب نیا عنوان کرد: رشد منفی 6.٨ درصدی سال ٩٢ جای خود را به رشدی داده که تا پایان سال به بیش از ٨ درصد می رسد.

وی با بیان این که نباید اجازه داد کشور به مسیر بحران آفرین گذشته بازگردد، گفت: همه اعم از قوای سه گانه و مردم باید اقتصاد را به سمت افزایش تولید پیش ببریم.

وزیر اقتصاد با بیان این که سال ٩6، سالی است که باید تولید غیرنفتی و اشتغال زا افزایش یابد، افزود: شاخص فلاکت از ٤٢.6 به حدود ٢١ درصد رسیده که تقریبا نصف شده است.

طیب نیا تاکید کرد: اگر مذاکرات هسته ای زودتر به نتیجه رسیده بود، عوامل تاثیرگذار بر درآمدهای نفتی رفع و  سایر شرایط ایجاد شده بود و به طور حتم اوضاع اقتصادی در زمانی سریعتر بهبود می یافت.

وی یادآور شد: بانک ها با مشکلات ساختاری متعددی مواجه بوده و هستند که از آنها می توان از کمبود سرمایه، مطالبات معوق، بدهی دولت به شبکه بانکی یاد کرد.

وزیر اقتصاد خاطرنشان کرد: ما به جای انتقاد از بانک ها سعی کردیم معضلات را ریشه یابی و برای رفع آن برنامه ریزی کنیم؛ این در حالی است که مدیران بانکی نتایج اقدامات انجام شده برای بهبود مالی بانک ها را تایید خواهند کرد.

.گردآوری توسط بخش خبرهای گوناگون سایت سیب موز