بازار کامپیوتر منتظر چراغ سبز - اخبار اقتصادی

بازار-کامپیوتر-منتظر-چراغ-سبز-اخبار-اقتصادی

حرکت بازار کامپیوتر در کل کشور تابعی از نمونه کوچک اما تاثیرگذار آن در پایتخت کشور است چراکه بازار تهران به تنهایی می تواند نمونه عینی دقیقی از اتفاقات در کل جریان بازار در کشور باشد؛ مساله ای که حتی در میان اظهارات کارشناسان بازار کامپیوتر هم رایج است و معتقدند تهران آینه تمام نمای بازار بزرگ در کشور است.

اما با وجود بی ثباتی وضعیت بازار کامپیوتر در یک سال گذشته کارشناسان همچنان به دنبال یافتن راهکارهای کوتاه و بلندمدت برای تاثیرگذاری در بازار کامپیوتر هستند تا ادامه حیات در این بازار را قوت ببخشند؛ مساله مهمی که در ماه ابتدایی هر سال چشمگیرتر هم می شود. در آستانه سال جدید برخی از کارشناسان معتقدند که دولت به کمک فعالان بازار در بخش خصوصی با ارزیابی این وضعیت می توانند دست به کار تهیه راهکارهای کوتاه و بلندمدت شوند تا خواسته دولت و اصناف هم تحقق یابد.

ایجاد مشوق های دولتی تاثیرگذار

دولت فعلی و تا چند ماه آینده دولت بعدی باید قدم های موثرتری برای به کارگیری نیروی جویای کار در بخش های مختلف اقتصادی بردارد. برنامه هایی که باید با حذف برخی از قوانین، اصلاح آنها و ایجاد تغییراتی نوشته شود و برای به گردش درآوردن موتور راکد فعل و انفعال در بازار موثر بیفتد.  بازار کامپیوتر، بخشی کوچک اما تاثیرگذار در میان اصناف است که به گفته یک فعال در صنف فناوران رایانه می تواند پذیرای نیروهای جوان و جویای کار باشد اما شروطی هم در این میان مطرح است. منوچهر زند به ایجاد انگیزه ها و مشوق هایی در بازار کامپیوتر اشاره دارد.

او با اشاره به وضعیت بازار کامپیوتر در سال گذشته به «دنیای اقتصاد» می گوید: «سال 95 تمام اصناف و از جمله صنف فناوران رایانه در رکود به سر بردند و متحمل زیان هایی هم شدند. به جز این فشارها، فشار مالیاتی که در صنوف مختلف ایجاد شد به نوبه خود شرایط سخت تری را برای صنف رایانه پدید آورد اما با توجه به نامگذاری سال 96 به نام اقتصاد مقاوتی، تولید و اشتغال به نظر می رسد اصناف بتوانند کمک زیادی به تحقق این هدف کنند اما مشروط بر اینکه دولت بخواهد با ارائه مشوق هایی به تحقق این ایده کمک کند، چراکه به خوبی می دانیم سامان دادن بحث اشتغال برای دولت هم مهم است. ما در صنف رایانه به عنوان یکی از اصناف مهم در کشور برای این مساله راهکار داریم.»

به گفته زند مطابق آمار بانک مرکزی برای ایجاد هر شغل در صنایع بزرگ نیاز به 350میلیون تومان و در صنایع کوچک بین 150 تا 170 میلیون تومان سرمایه نیاز است. او ادامه می دهد: «اگر دولت می خواهد اشتغال ایجاد کند باید در این بازی برد- برد شرکت کند و چه بسا در این بازی دوطرفه نفع دولت بیشتر هم باشد. همه اصناف می توانند به ایجاد اشتغال کمک کنند مشروط بر اینکه مشوق هایی به آنها داده شود. پیشنهاد ما این است از آنجا که همه واحدهای صنفی به واسطه جواز کار، کارت مباشرت و لیست بیمه ای که دارند مشخص هستند، بنابراین به هر واحد به ازای استخدام یک نفر در سال 96، 5 میلیون تومان تخفیف مالیاتی بگیرد تا از یک طرف به کاهش فشار مالیاتی به اصناف کمک شده باشد هم در یک بازه زمانی کوتاه بتوان ده ها هزار شغل ایجاد کرد.»

به گفته نایب رئیس اتحادیه فناوران رایانه تهران در سالیان گذشته از طرف دولت، سازمان امور مالیاتی و سازمان تامین اجتماعی قول هایی داده شد اما هیچ یک در عمل اجرایی نشدند. او به آمار بانک مرکزی مبنی بر وجود رکود در بازار اشاره می کند که در قبال سیاست دولت برای افزایش ضریب مالیاتی بی معنی است. «درحال حاضر ما در واحدهای مختلف مان در مراکز تهران شاهد هستیم که درصد بالایی از واحدها به دلیل ناتوانی در پرداخت مالیات تعطیل شدند در حالی که اگر این خواست در دولت ایجاد و این مشوق ها ارائه شود دریافت مالیات نیز در همه صنوف به صورت منصفانه و منطقی انجام می شود.» به گفته او این ناچیز بودن درآمد دغدغه ای است که همه درگیر آن هستند و همین مساله هم هست که به تعطیلی واحدها و در برخی موارد فرار مالیاتی دامن زده است. به گفته زند برای بهبود اوضاع اصناف در شرایط فعلی تلاش دولت به تنهایی کافی نیست بلکه نمایندگان مجلس هم باید به وضع قوانینی در مجلس اقدام کنند. او ادامه می دهد «متاسفانه حتی مجلس هم در پاره ای مواقع حرف اصناف را نایده می گیرد و قوانینی تصویب می کند که فشار بر اصناف افزایش یابد. دولت و مجلس اگر موافق ارائه مشوق به اصناف باشند می توانند در بازار کامپیوتر رونق ایجاد کنند.»

بازار کوچک تر تابع بازار بزرگ تر

اینکه بر بازارهای کامپیوتر بزرگ و کوچک در گوشه و کنار کشور چه می گذرد با کمی تغییر در بازار تهران قابل رویت است. به گفته رئیس اتحادیه رایانه تبریز هر آنچه در بازارهای بزرگ فعالان را نگران می کند در بازار این شهر هم احساس می شود. او می گوید با نزدیکی به زمان انتخابات ریاست جمهوری بزرگ ترین نگرانی بازار کامپیوتر در چند ماه آینده وقوع اتفاقی است که بر بازار ارز تاثیر بگذارد.

مسعود خامک چیان با تحلیل وضعیت بازار کامپیوتر شهر تبریز به «دنیای اقتصاد» می گوید: «در چند روز شروع سال جدید شاهد تغییرات قابل توجهی که نسبت به سال گذشته متفاوت باشد، نبودیم و کمسیب موزن رکود ادامه دارد اما هنوز هم نگرانی از وضعیت نرخ ارز یکی از بزرگ ترین نگرانی هاست و این بازار هم به شدت تحت تاثیر نرخ ارز است هرچند که تحلیلگران می گویند به خاطر انتخابات تغییراتی در نرخ ارز نخواهیم داشت و همین روند ادامه پیدا می کند. باید دید و منتظر ماند که روند انتخابات چگونه پیش می رود.»

او به مشکلات یک سال گذشته اشاره می کند که مورد تایید اتحادیه رایانه تهران هم بود.« مشکل اساسی در صنف رایانه این است که به شدت با کمبود مصرف کننده و خریدار مواجه شده است. درواقع ما مشتری که پشت در مانده باشد و منتظر تثبیت قیمت ها باشد، نداریم. به دلیل شدت گرفتن بازار خرید و فروش گوشی های هوشمند و دیجیتالی شدن پروسه خرید و فروش هرآنچه که به نام مشتری پروپاقرص می شناختیم دیگر مفهوم واقعی ندارد. در حال حاضر تنها مشتری بالقوه بازار کامپیوتر سازمان ها و ادارات دولتی هستند که آنها نیز به صورت طبیعی به دلیل پایان کار دولت و کمبود بودجه خریدشان کاهش یافته است.»

اجتناب ناپذیری آزادسازی قیمت ها

گردش خریدار در میان بازارهای مجازی حالا این واقعیت را نمایان کرده که تغییر ذائقه در خرید آنلاین، تغییرات جدی در بازار سنتی کامپیوتر را ضروری کرده است. رئیس اتحادیه کامپیوتر تبریز به همین مساله اشاره دارد.«دیجیتالی شدن بازارها اجتناب ناپذیر است و در تمام کشورهای جهان این اتفاق افتاده و تجربه شده است اما در کشورما زیرساخت ها طوری نبوده تا تقابل میان بازار دیجیتالی و سنتی ایجاد نشود.  دولتمردان باید با قانونمندتر کردن این فضا بازار را برای آزادسازی قیمت ها آماده کند. چراکه مقابله با بازار دیجیتال نامفهوم است، بازار دیجیتال روز به روز بزرگ تر می شود و دیگر شما خانواری نمی توانید پیدا کنید که در هفته یک خرید دیجیتالی نداشته باشند.

در حال حاضر اخلاف نظر بین قوانین بازار دیجیتال و سنتی موجب بروز مشکل شده است و برداشته شدن برخی موانع و قوانین دست و پاگیر راه را برای رقابت آزاد باز می کند.» به گفته خامک چیان همین مشکلات در یک سال گذشته باعث شده تا نزدیک به 400پروانه کسب در صنف کامپیوتر تبریز که به مرحله ضرردهی رسیده بودند به دلیل ورشکستگی باطل شوند. در تبریز در حال حاضر نزدیک به 800 مجوز کسب در صنف کامپیوترفعال است، اما رئیس اتحادیه این شهر پیش بینی می کند در سال جدید 200 پروانه دیگر با برخورد به دیوار ورشکستگی باطل شوند.

اخبار اقتصادی  -  دنیای اقتصاد

.گردآوری توسط بخش خبرهای گوناگون سایت سیب موز