مصر وضعیت فوق العاده اعلام کرد - اخبار سیاسی

مصر-وضعیت-فوق-العاده-اعلام-کرد-اخبار-سیاسی

رئیس‎جمهوری مصر در پی انفجارهای روز یکشنبه در دو کلیسای قبطی و کشته شدن 44 نفر، درخواست اعلام وضعیت فوق العاده به مدت سه ماه کرده است.

به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، «عبدالفتاح السیسی» رئیس جمهوری مصر ساعتی پس از انفجارها در شهرهای «طنطا» و «اسکندریه»، در یک سخنرانی رسانه ای زنده اعلام کرد خواستار برقراری سه ماه وضعیت اضطراری در این کشور می شود.

در دو انفجار روز یک شنبه دست کم 44 نفر جان خود را از دست دادند و ده ها نفر دیگر نیز زخمی شده اند. شامگاه یکشنبه، گروه تروریستی داعش اعلام کرد نفرات او این حملات را انجام داده اند.

رئیس جمهوری مصر اکنون خواستار افزایش شمار سربازها و نیروهای امنیتی در اطراف ساختمان های دولتی و حساس و نیز کلیساها شده است. طرح او برای برقراری وضعیت اضطراری به مدت سه ماه باید به تصویب پارلمان مصر برسد.

انفجار در شهر طنطا، که در 100 کلیومتری قاهره، پایتخت مصر قرار دارد، به کشته شدن 25 نفر و زخمی شدن دست کم 78 نفر دیگر انجامیده است.

انفجار دوم در اسکندریه، آن طور که وزارت کشور مصر گفته، انتحاری بوده است و در آن شماری از افسران پلیس نیز کشته شده اند. مهاجم انتحاری در تلاش بود تا خود را به ورودی کلیسا برساند که پلیس در نهایت مانع از این کار شده است.

کلیسایی که در اسکندریه هدف قرار گرفته، یک مکان تاریخی و محل حضور پاپ قبطی های مصر است.

مسیحیان 10 درصد جامعه مصر را تشکیل می دهند. انجارهای اخیر تنها اندکی پیش از آغاز مراسم عید پاک، از مهم ترین مراسم دینی مسیحیان رخ داده؛ مراسمی که در سال جاری میلادی، 16 آوریل، یعنی یک هفته دیگر برگزار خواهد شد. همچنین «پاپ فرانسیس» رهبر کلیسای کاتولیک قرار است در روزهای 28 تا 29 آوریل به مصر سفر کند.

حملات انتحاری و کشتار غیرنظامیان و نیز اقلیت ها در مصر به دست گروه های افراطی پیش از این نیز سابقه داشته است. در جریان انفجاری در کلیسایی در اسکندریه در مراسم سال نوی میلادی 2011 دست کم 21 نفر کشته شده بودند. دو سال پیش گروه داعش ویدئویی را منتشر کرد که در آن گردن زدن 21 نفر از شهروندان قبطی مصر نشان داده شده بود.

.گردآوری توسط بخش خبرهای گوناگون سایت سیب موز