تعداد واحدهای خانه های خالی از ارزش بورس پیشی گرفت/ هیچ خانواری در تهران نباید بدون مسکن باشد - اخبار اقتصادی

تعداد-واحدهای-خانه-های-خالی-از-ارزش-بورس-پیشی-گرفت-هیچ-خانواری-در-تهران-نباید-بد

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه تعداد واحدهای خالی از سکنه به 2 میلیون و 600 هزار واحد افزایش یافته،گفت: این موضوع نشان می دهد که سرمایه گذاری گسترده ای در کشور انجام شده اما نرخ بهره وری آن صفر است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، عباس آخوندی در مراسم سی هشتمین سالگرد تاسیس بنیاد مسکن گزارشی در ارتباط با وضعیت مسکن در ایران ارائه کرد.

وی با اشاره به اینکه طبق سرشماری مرکز آمار در سال 95 آمار بسیار مهمی منتشر شد که نشان می دهد جمعیت ایران از 75 میلیون نفر به 80 میلیون نفر طی 5 سال گذشته افزایش یافته است.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه اولین نکته در این آمار نشان می دهد که تعداد خانوار در ایران از 3 ونیم درصد به 3.3 درصد کاهش یافته و در روستاها نیز به 3 .4 نزول یافته و این نشانگر آن است که تشکیل خانواده نیز در روستاها کاهش چشم گیری داشته است.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه افزایش میزان شهرنشینی در سال 90 ، 71.4 درصد و در سال 95 به 74 درصد افزایش یافت و تعداد کل خانوارها نیز در سال 90 ، 21.1 میلیون نفر و در سال 95 ، 24.1 میلیون نفر بوده است، افزود: افزایش رشد خانوارها درشهرها به دلیل افزایش نرخ طلاق بوده و نشان می دهد که خانوارها به سمت تک نفره بودن حرکت می کنند و ساختار جمعیت در ایران درحال تغییر است.

وی افزود: 8ونیم درصد کل خانوارهای ایران خانوارهای تک نفره ای است که روند شهرنشینی را در ایران تغییر داده اند.

آخوندی یادآور شد: تعداد مهاجران در سال 90، 5ونیم میلیون نفر و در سال 95 ، 4.7 میلیون نفر کاهش پیدا کرده است.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه تعداد واحدهای مسکونی در ایران از سال 90 تا سال 95 رشد قابل ملاحظه ای داشته،گفت: ما در سال 90، 21.5 میلیون واحد مسکونی داشتیم که در سال 95 به 25.4 میلیون تعداد افزایش یافته که این نشانگر رشد جدی در این بخش بوده است و حاکی از آن است که تعداد واحدهای مسکونی در ایران از تعداد خانوارها بیشتر شده است.

وی اظهار داشت: در حال حاضر 25.4 میلیون واحد مسکونی در ایران داریم در حالی که 24.1 میلیون نفر خانوار در کشور وجود دارد.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه در ظاهر وضع بسیار خوبی در کشور حاکم است و به ازای هر یک خانوار یک واحد مسکونی و حتی بیشتر وجود دارد ولی در واقع این افزایش تعداد واحد مسکونی نشانگر تعداد واحدهای خالی از سکنه در ایران است، گفت: در سال 85 ، 630 هزار خانه خالی در ایران وجود داشت که این تعداد در سال 90 به یک میلیون و 660 هزار واحد مسکونی رسید که نشان می دهد ظرف 5 سال یک میلیون خانه خالی به خانه های کشور افزوده شده است همچنین طی سال 90 تا 95 این تعداد به 3میلیون و 587 هزار واحد رسید.

آخوندی یادآور شد: ظرف 10 سال گذشته تعداد واحدهای خالی از 660 هزار به 2میلیون و 600هزار واحد رسید که این موضوع نشان می دهد یک مشکل بسیار بزرگ در کشور وجود دارد.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه زمانی که 2میلیون خانه خالی در کشور وجود دارد نشان می دهد یک سرمایه گذاری بسیار بزرگ در این حوزه انجام شده اما نرخ بهره وری آن صفر است که همین موضوع مشکلات بسیاری را در عرصه کشور ایجاد می کند.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه آمار دادن به تنهایی دردی را دوا نمی کند، گفت: نباید در بیراهه با سرعت بیشتری حرکت کنیم تعداد واحد های خالی در مناطق بالای شهر تهران و لوکس گران قیمت بیشتر است و این موضوع نشان می دهد که بیشترین تعداد واحد های مسکونی توسط سوداگران ساخته شده است.

وی با اشاره به اینکه ظرف 5 سال 160 هزار خانه خالی اضافه ساخته شده،تصریح کرد: در تهران تعداد خانه ها از 327 هزار واحد در سال 90 به 490 هزار واحد در سال 95 رسیده است.

آخوندی با اشاره به اینکه اگر قیمت یک واحد مسکونی 350 میلیون تومان در نظر بگیریم این به آن مفهوم است که برای 2 میلیون و 160 هزار خانه خالی 250 هزار میلیارد دلار سرمایه گذاری بدون بهره وری انجام شده است.

وی تصریح کرد: ارزش کل شرکت ها در بورس ایران 110 میلیارد دلار است اما ارزش خانه های خالی به بیش از 250 هزار میلیارد دلار رسیده است که چیزی حدود دو برابر ارزش بورس ارزش کشور خانه خالی ساخته شده و بدون استفاده کنار گذاشته شده است.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه در شهرها حدود 19 میلیون بد مسکن در بافت های حاشیه ای و فرسوده ایران زندگی می کنند، گفت:این نشان می دهد که در سیاست اشکال وجود دارد و باید اصلاح شود.

وی افزود: صدور پروانه های ساختمانی طی سال های 89 تا 91 به 760 هزار واحد مسکونی رسید که این آمار نشان می دهد نباید در تهران هیچ خانواری بدون مسکن باشد اما واقعیت چیز دیگری را نشان می دهد.

آخوندی توضیح داد: کل تعداد خانوارهای موجود در تهران 2.7 میلیون نفر است که برای بیش از 1.4 میلیون خانوار در تهران پروانه صادر شده و تعداد واحد های مسکونی در تهران 3.9 میلیون واحد است و تعداد جمعیت 2.7 میلیون نفر از این آمار ها حاکی از آن است که برای بیش از 50 درصد از واحد های مسکونی شمال شهر تهران پروانه صادر شده است.

وی یادآور شد: در مناطق 1، 2، 3، 4، 5 و 22 دور پروانه های ساختمانی چشمگیر است و نشان می دهد سوداگران در این بخش حضور دارند و  این خانه ها تنها برای تجارت ساخته شده است نه برای سکونت.

وزیر راه و شهرسازی به مشکل اصلی مدیریت شهری در ایران اشاره کرد و گفت: متأسفانه همه چیز در ایران بدون نظارت خرید و فروش می شود و نظام سوداگرانه ای در کشور حاکم است و موضوع مدیریت شهری از اصل بودن خود خارج شده است و سوداگری با شدت بیشتری در حال رشد است.

آخوندی با بیان اینکه ساخت و ساز در ایران رشد عجیبی کرده ،افزود: این موضوع فقط مخصوص تهران نیست بلکه تمامی کلانشهر ها به این معضل دچار شده اند و بیماری فروش شهر ها تبدیل به یک رویه شده است.

وی به ساخت مسکن مهر اشاره کرده است و گفت: هدف اصلی ساخت مسکن مهر نجات خانواده های فقیر و مستضعف از اجاره نشینی است اما این هدف تحقق چندانی پیدا نکرده است. در 90 هزار واحد مسکن مهر در پرند، 90 هزار واحد مسکن مهر در پردیس و 30 هزار واحد در هشتگرد ساخته شد اما در کنار واحد ها از تعداد حاشیه نشینی کاسته نشده و این نشان می دهد که مسکن مهر هیچ سودی برای کاهش حاشیه نشینی و کپرنشینی نداشته است.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه ما باید قدرت خرید متقاضی را افزایش دهیم گفت: با افزایش تسلط از سوی متقاضیان توانستیم قدرت خرید مسکن را در میان جوان و زوج های جوان افزایش دهیم و از میزان سوداگری در این بخش بکاهیم.

آخوندی با اشاره به اینکه دو شرکت عمده انضباط شهری و توانمندکردن متقاضیان را در این حوزه افزایش دهیم گفت: در بحث انضباط شهری به شدت با فروش زمین به صورت غیر قانونی برخورد کردیم و این روند را متوقف کردیم همچنین در حوزه توانمند کردن علی رغم اینکه مخالفت های سیاسی می شد اما در سال 95، 133 هزار واحد مسکونی از طریق تسهیلات توسط زوج های جوان خریداری شد و میزان پرداخت تسهیلات رشد 47 درصدی تا سال 94 داشته است که رقمی معادل 6 هزار و 700 میلیون تومان می شود.

وی توضیح داد: کل تسهیلات پرداخت شده به متقاضیان طی سال گذشته 365 هزار بوده که رقمی معادل 16 هزار میلیارد تومان می شود بنابراین دولت توانسته است با راه اندازی صندوق پس انداز مسکن و ارائه تسهیلات قدرت خریدمسکن را در این بازار افزابش دهد.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه ما به دنبال این هستیم که سوداگری که در شمال شهر تهران ایجاد شده است برطرف کنیم و از طریق بخش خصوص و مردم بتوانیم بازار واقعی را برای متقاضیان ایجاد کنیم.

آخوندی به نرخ سود تسهیلات اشاره کرد و گفت: نرخ سود تسهیلات مسکن 8 تا 9.5 درصد است این درحالی است که میزان نرخ سود سایر تسهیلات بیش از 24 درصد است و این نازل ترین رقم تسهیلات در اقتصاد کشور به شمار می رود.

وی به گروه های کم درآمد نیز اشاره کرد و گفت: ما سعی کرده ایم که به پیام امام در مورد رسیدگی به مسکن کم درآمد ها توجه کنیم و با اتخاذ سیاست های بهتر و با همکاری سازمان تابع از جمله تأمین اجتماعی، بهزیستی و کمیته امداد واحد های مسکونی و تسهیلات لازم نیز برای این افراد در نظر بگیریم.

وزیر راه و شهرسازی اشاره کرد: دولت سعی خواهد کرد ساخت 100 هزار واحد مسکونی را از ابتدای سال 96 آغاز کند.

.گردآوری توسط بخش خبرهای گوناگون سایت سیب موز