سعید ساسانیان 5ویژگی سلبی سند سیاسی حماس

سعید-ساسانیان-5ویژگی-سلبی-سند-سیاسی-حماس

سیب موز:

سعید ساسانیان 5ویژگی سلبی سند سیاسی حماس

سیب موز: به دلیل برخی رویکردهای حماس، طی دو سه سال اخیر، موج اتهامات اساسی به هم چون سازش با رژیم صهیونیستی، رو به افزایش بوده و با وجود مواضع شفاف حماس، هم چنان این اتهامات مطرح می شد.

اخیرا شبکه «المیادین» در دو مرحله اقدام به انتشار سند سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین «حماس» کرده است. المیادین ابتدا مختصری از این سند سیاسی و سپس متنی با 41 بند را منتشر و ادعا کرد که متن کامل سند است. اما جنبش حماس تاکنون به صورت رسمی، چنین سندی را نه رد و نه تائید کرده است. آن گونه که برخی گفته اند، احتمالا خالد مشعل در آخرین روزهای ریاستش بر دفتر سیاسی حماس، این سند را به صورت رسمی مطرح خواهد کرد. هم چنین انتخابات داخلی حماس برای انتخاب مسئولین بخش های مختلف آن در جریان است و تا کنون خبری مبنی بر نهایی شدن جایگزین مشعل منتشر نشده است. اما همین سند 41 بندی که المیادین مدعی کامل بودن آن است، می تواند مبنای بررسی مواضع حماس قرار گیرد. می توان این سند را از زوایای گوناگون تحلیل کرد. اما آن چه نگارنده در پی آن است، وجوه سلبی این سند است؛ واقعیت این است که به دلیل برخی رویکردهای حماس، طی دو سه سال اخیر، موج اتهامات اساسی به هم چون سازش با رژیم صهیونیستی، رو به افزایش بوده و با وجود مواضع شفاف حماس، هم چنان این اتهامات مطرح می شد. به نظر می رسد این سند بتواند مبنایی برای ارزیابی صحت این اتهام ها باشد. برخی از وجوه سلبی این سند در ادامه می آید.

رد اتهام سازش

با وجود نشانه های مختلف از دشمنی متقابل رژیم صهیونیستی و حماس از جمله این که این رژیم، حماس را بعد از حزب الله و ایران، سومین دشمن خود معرفی کرد، برخی معتقد به این هستند که حماس، جنبشی سازش ار است و بر اساس گفتگوها و طرح های پنهانی با مقامات تل آویو، از مسیر مقاومت منحرف و رو به سوی سازش آورده است. اما در بند 16 این سند آمده است: «جنبش صهیونیست... باید در فلسطین از بین برود.» در بند 23 هم ضمن تاکید بر مشروعیت مقاومت در مقابل اشغال گر، آمده: «مقاومت مسلحانه است که گزینه ای راهبری برای حمایت از اصول به شمار می رود.»

رد اتهام پذیرش طرح «دو دولت»

طرح دو دولت که سال هاست در مناسبات سیاسی تشکیلات خودگردان و رژیم صهیونیستی مطرح و مهم ترین مساله در چارچوب مذاکرات صلح (سازش) می باشد، از جمله مواردی است که حالا حماس هم در خصوص آن موضع دارد. واقعیت این است که بر اساس این سند، فهم حماس از دو دولت با فهم تشکیلات خودگردان متفاوت است. محمود عباس و یارانش، طرح دو دولت یعنی یک دولت فلسطینی به مرکزیت قدس را ذیل توافق اسلو می دانند که منجر به رسمیت شناختن رژیم صهیونیستی شد. اکنون دولت مستقل فلسطینی محل بحث است. بماند که مقامات صهیونیست هم به دنبال «دولت یهودی اسرائیل» هستند که همین قید «یهودیت» موجی از مخالفت منطقه ای و بین المللی را ایجاد کرده. حماس اما یک نظر مبنایی در این خصوص دارد. او بر این باور است که فلسطینی ها در هر قسمت از این سرزمین میانِ «نهر تا بحر» که در اشغال رژیم صهیونیستی نیست، باید دولت تشکیل دهند. منطق چنین موضعی کاملا با طرح دو دولت متفاوت است و از یک دولت سخن می گوید و در کنار آن از مقاومت مسلحانه برای آزادی تمام سرزمین. علاوه بر بند 29 که در آن حماس مخالفت صد درصدی خود با توافق اسلو را بیان می دارد، در بند 19 آمده است؛

«هیچ وجبی از خاک فلسطین واگذار نخواهد شد و حماس هیچ جایگزین دیگری به جای آزادسازی کامل فلسطین از نهر با بحر را نخواهد پذیرفت. ایجاد دولت مستقل فلسطین با مرکزیت قدس و با مرزهای 1967 و نیز بازگشت آوارگان به منازلشان، فرمول ملی مشترک و مورد توافق همه است و به معنای به رسمیت شناختن اسرائیل نیست.»

رد طرح های سازش عربی

وقتی حماس در این سند با صراحت می گوید اسلو را قبول نداشته و رژیم صهیونیستی را به رسمیت نمی شناسند، عملا با برخی طرح های سازش به خصوص طرح های سازش عربی که اتحادیه عرب هر بار همه را به آن دعوت می کند، مخالفت کرده است.

در طرح صلح 2002 عربستان که مورد موافقت اتحادیه عرب قرار گرفت و به طرح فهد شهرت یافت، بر عقب نشینی رژیم صهیونیستی از سرزمین های اشغال شده در 1967 شامل بلندی های جولان و بیت المقدس شرقی و پذیرش تشکیل یک دولت فلسطینی به پایتختی بیت المقدس شرقی و هم چنین یافتن راه حلی برای بازگشت آوارگان فلسطینی تاکید شده بود. از سوی دیگر و در عوض پذیرش این شروط از سوی رژیم صهونیستی، کشورهای اتحادیه عرب به نزاع! خود با رژیم صهیونیستی پایان داده و مناسبات عادی میان آن ها و این رژیم برقرار می شود. تا همین جا، سند سیاسی حماس مخالفت خود را با این طرح اعلام کرده است. بماند که قطر در سال 2013 در جلسه وزرای خارجه اتحادیه عرب، طرحی را در ادامه ی طرح فهد ارائه کرد که نه تنها نشانی از بازگشت آوارگان در آن نبود که حتی از ارائه امتیازات دیگری به رژیم صهیونیستی در صورت عقب نشینی از مرزهای 1967 خبر می داد از جمله باقی ماندن شهرک های این رژیم در سرزمین های 1967. حماس بر اساس این سند، تمام این طرح های سازش را رد کرده و خواهد کرد.

رد اتهام معامله غزه، سینا و نقب

یکی دیگر از اتهاماتی که بارها به حماس زده شد، اتهام موافقت با معامله ی غزه، بخشی از صحرای سینا و صحرای نقب است. روزنامه الوطن در سپتامبر 2013 مطلبی منتشر کرد که خلاصه اش این گونه است؛

پروفسور «یهوشع بن آریه» رئیس سابق دانشگاه عبری اسرائیل در مطالعاتی گسترده سعی کرده است تا قضیه خاورمیانه را بدون کمترین خسران برای اسرائیل حل کند. راه کار او این گونه است که مصر از شهرهای رفح و شیخ الزوید چشم پوشی می کند تا غزه در داخل صحرای سینا و تا نزدیکی العریش امتداد یابد. بدین وسیله آوارگان فلسطینی در کشورهای عربی در غزه بزرگ سکنی می گزینند. اما در عوض این چشم پوشی، اسرائیل قسمتی در صحرای نقب با مساحت برابر با آن چه مصر در سینا به غزه افزوده است را به این کشور می دهد تا مصر بتواند به اردن و عربستان مرتبط شود و حجاج مصری بتوانند از این راه خود را به مکه مکرمه برسانند. علاوه بر این بین 100 تا 150 میلیارد دلار پول نقد به مصر داده خواهد شد و در کنار آن، بانک جهانی جهت ایجاد یک مجتمع بزرگ آب شیرین کن در مصر سرمایه گذاری خواهد کرد. اما از آن سو، اسرائیل به 40 تا 60 درصد از زمین های کرانه باختری دست خواهد یافت و به فلسطینی ها در صحرای نقب سرزمینی خواهد داد.

الوطن نوشته است که این طرح در رژیم صهیونیستی آماده شده و آمریکا آن را به صورت کاملا سری به دولت های اروپایی و عرب ارائه کرده است که قطر و ترکیه که حامی اخوان هستند نیز در این میان این طرح را دیده اند. اخوان المسلمین نیز، قبل از رسیدن به ریاست جمهوری در جلسه ای که در واشنگتن برگزار شد موافقت خود با این طرح را اعلام کرده و به عنوان پاداش و برای اجرای طرح، مورد حمایت آمریکا قرار گرفته تا بتواند در مصر و کشورهای دیگر به حکومت برسد. جالب این که این طرح هم چنان و در زمان السیسی هم مطرح شده و گفته می شود که او هم با آن موافقت کرده است!

«اسماعیل هنیه» که آن روزها نخست وزیر بود، توافق مورد ادعای رسانه های مصری میان حماس و مرسی در خصوص واگذاری مناطقی از سینا به این جنبش را دروغ و افترا خواند و تاکید کرد که ملت فلسطین ساکن شدن در هیچ مکانی جز وطن خود را نمی پذیرد. و حالا با توجه به تاکید پررنگ بر «بازگشت آوارگان» در سند سیاسی حماس، این جنبش باز هم چنین اتهامی را رد کرده است. در بند 11 این سند آمده است: «مسأله فلسطین در اصل قضیه یک سرزمین اشغال شده و ملتی آواره شده است و حق بازگشت فلسطینی ها به سرزمینشان حقی طبیعی و غیرقابل تصرف است.» در بند 19 هم بر عدم واگذاری «وجبی از خاک فلسطین» تاکید شده است.

رد اتهام مداخله در امور دیگر کشورها

در بند 36 سند آمده: «حماس به همکاری با تمامی کشورهای حامی ملت فسلطین اعتقاد دارد و مداخله در امور داخلی کشورهاو نیز نزاع ها و درگیری ها را رد می کند؛ آماده گفت وگو با کشورهای مختلف جهان به ویژه کشورهای عربی و اسلامی است و به دنبال ایجاد روابط متوازن است.»

اگرچه حماس در این بند امری را بیان کرده که بارها در بیانیه های رسمی و اظهارات مقامات مسئول آن نیز آمده، اما واقعیت این است که حماس به این امر، آن گونه که ادعا می کند، عمل نکرده. نگاهی به برخی بیانیه های حماس در خصوص بحران یمن و یا برخی اظهارات و اقدامات مقامات عالی رتبه ی این جنبش اسلامی در قبال بحران سوریه، این را اثبات می کند. البته به نظر می رسد این رویه تا حد زیادی اصلاح شده است.

پایگاه رصد

به گزارش سیب موز: انتهای متن/