دادگاه ویژه برای شناسایی همه عاملان کهریزک برگزار شود/ عذرخواهی مرتضوی، اعترافی دیرهنگام بود

دادگاه ویژه برای شناسایی همه عاملان کهریزک برگزار شود/ عذرخواهی مرتضوی، اعتراف

سیب موز: دادگاه ویژه برای شناسایی همه عاملان کهریزک برگزار شود/ عذرخواهی مرتضوی، اعترافی دیرهنگام بود

سیب موز نماینده مردم شیراز در مجلس دهم نامه عذرخواهی مرتضوی را اعتراف نامه ای دیگرهنگام دانست و با تاکید بر لزوم برخورد با دیگر آمران و عاملان این حوادث، گفت: تعدادی از زندانیان نیز همچون جان باختگان مورد آزار و اذیت قرار گرفتند و باید مشخص شود آیا مرتضوی حاضر به عذرخواهی از این افراد هم هست یا خیر.

بهرام پارسایی در گفت وگو با ایلنا، با اشاره به انتشار نامه عذرخواهی سعید مرتضوی درمورد حوادث کهریزک که منجر به درگذشت سه نفر از بازداشت شدگان حوادث سال 88 شد، اعلام کرد: واقعیت این است که مرتضوی عذرخواهی نکرده، بلکه به خطاهایی که 7 سال مرتکب شده، اعتراف کرده است.

لزوم برگزاری دادگاه ویژه برای شناسایی دیگر آمران و عاملان حوادث کهریزک

او با اشاره به فرموده مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه مسائلی که حدود 7 سال پیش و در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال 88 اتفاق افتاد، لطمه ای به نظام بود، یادآور شد: اگر قرار باشد این خسارت ها ریشه یابی شود، نیاز به برگزاری دادگاهی ویژه است تا مشخص شود در امتداد جریان کهریزک چه کسانی آمر و عامل بروز این مسائل بودند.

اعتراف مرتضوی پس از 7 سال تکذیب حوادث کهریزک، افکار عمومی را جریحه دار کرد

به گزارش سیب موز سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس دهم همچنین خاطرنشان کرد: فاش شدن حوادث کهریزک در سال ٨٨ که حتی توسط دادستان وقت بارها تکذیب شد، منجر به ایجاد جو بی اعتمادی و جریحه دار شدن افکار عمومی و حوادث پس از آن شد. اگر آن چه امروز به آن معترف شده اند را همان 7 سال پیش می پذیرفتند و بر دفاع از عمل ناشایست خود اصرار نمی کردند، قطعاً تبعات کمتری برای نظام ایجاد می شد و حتی می توانست از بروز اتفاق های بعدی جلوگیری شود.

نماینده مردم شیراز در مجلس با اشاره به برخی انگیزه های احتمالی مرتضوی از اعتراف به کوتاهی در حوادث کهریزک، گفت: احتمال دارد مستندات جدیدی ارائه شده باشد که امکان ادامه کتمان جنایات کهریزک ازسوی مرتضوی سلب شده یا به هر دلیل، مجبور به چنین اعترافی شده باشد اما مسلم است که مرتضوی با شفافیت بیشتر به آن بپردازد و ابهام های ایجاد شده نزد افکار عمومی را برطرف کند.

مرتضوی به مفاسد اقتصادی اش در تامین اجتماعی و شستا اعتراف کند

پارسایی تصریح کرد: مرتضوی فارغ از حوادث سال 88 در پست های اقتصادی مهمی در دولت نهم و دهم منصوب شد و در سازمان تامین اجتماعی و هلدینگ شستا مرتکب انحراف های اقتصادی فراوانی شد و امروز باید در این باره نیز اعتراف کند که مرتکب چه خطاها و مفاسدی در این پست ها شده، چرا که متاسفانه تا به امروز در خصوص فسادهای کلان مالی پیگیری و اقدام دقیقی انجام نشده است.

لزوم بررسی پرونده حوادث کهریزک از دو جنبه شخصی و عمومی

سخنگوی فراکسیون امید در مجلس دهم نامه عذرخواهی مرتضوی را اعتراف نامه دادستان سابق تهران دانست و گفت: در بررسی پرونده کهریزک باید به دو جنبه شخصی و عمومی این جنایت توجه کرد؛ به لحاظ شخصی، خانواده های افرادی که بی گناه کشته شدند و همچنین خانواده ها و خود افرادی که تحت آزار و اذیت قرار گرفته اند و در نتیجه به لحاظ روحی و روانی دچار آسیب های جدی شدند، باید تصمیم بگیرند که مرتضوی و دیگر آمران و عاملان مجازات شوند یا مورد بخشش و عفو قرار گیرند اما فارغ از تصمیم این افراد و خانواده ها، جنبه دیگر این پرونده، جنبه ملی و عمومی آن است که باید با رویکردی عمومی و کلان به آن توجه کرد.

او گفت: پس از انتشار این اعتراف نامه، اظهارنظرهایی از طرف خانواده های جانباختگان حوادث کهریزک در رسانه ها منتشرشده و تاکید کرده اند که رضایت نخواهند داد، با این حال با فرض رضایت دادن خانواده ها، مرتضوی و همدستانش باید در قبال آسیبی که به منافع ملی و حیثیت نظام وارد کرده، پاسخگو باشند.

برخی زندانیان کهریزک همچون جان باختگان مورد آزار و اذیت قرار گرفتند

این نماینده اصلاح طلب مردم شیراز در مجلس با تاکید بر این که تصمیم گیری درخصوص جبران خسارت های وارده برعهده دادگاه صالحه است، اعلام کرد: مسئله مهم دیگر این است که بجز سه نفری که در کهریزک جان باختند، تعدادی از زندانیان نیز، همچون جان باختگان مورد آزار و اذیت قرار گرفتند و باید مشخص شود که آیا مرتضوی حاضر به عذرخواهی از این افراد هم هست یا خیر.

او تاکید کرد: درصورتی که درخصوص این مسئله شفاف سازی شود، اعتماد مردم به نظام بیشتر خواهد شد و پشتوانه مردمی نظام افزایش می یابد اما اگر این موضوع سیاسی برخورد کنند و بخواهند با اکتفا به همین نامه، از ادامه بررسی ها ممانعت کنند، بی اعتمادی مردم به دستگاه قضایی بیشتر خواهد شد.

قوه قضاییه در قبال اعتراف مرتضوی ساکت نماند

سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس دهم خاطرنشان کرد: انتظار می رود قوه محترم قضاییه و مدعی العموم در قبال این اعتراف ساکت نماند و با اقدامی در خور، به گونه ای رفتار کند که مردم نتایج آن را به طور ملموس احساس کنند.

او با تاکید بر این که رسیدگی کامل به این موضوع به صلاح نظام است، گفت: قطعاً آقای مرتضوی تنها مسئول این حوادث نبوده و باید مشخص شود آیا از دیگر آمران و عاملان فجایع کهریزک نام خواهد برد یا خیر.

پارسایی در توضیح انگیزه مرتضوی از استفاده از عنوان «شهید» برای جان باختگان حوادث سال 88، یادآور شد: مفهوم «شهید» مشخص و تعریف شده است. مرتضوی باید بپذیرد اگر جان باختگان «شهید» هستند، راهشان  راه حق بوده است. این درحالی است که تا پیش از این، انواع اتهام زنی ها نسبت به این افراد صورت می گرفت.

مرتضوی باید همان زمان به احترام دلجویی رهبری از خانواده های جان باختگان، اعتراف می کرد

پارسایی در پایان با اشاره به دلجویی مقام معظم رهبری از خانواده های برخی از جان باختگان کهریزک، خاطرنشان کرد: بهتر بود مرتضوی و دیگر آمران و عاملان حوادث کهریزک همان زمان به احترام دلجویی مقام معظم رهبری از این خانواده ها، اعتراف می کردند چرا که قطعاً در این صورت در روند قضاوت افکار عمومی و همین طور کلیت پرونده تغییر ایجاد می شد و در مسیر عادلانه تری قرار می گرفت.