سفر متفاوت روحانی به «نیویورک»

سفر متفاوت روحانی به «نیویورک»

سیب موز: سفر متفاوت روحانی به «نیویورک»

سیب موز صبح فردا، سفر دیپلماتیک رئیس جمهوری به مقصد ونزوئلا، کوبا و نیویورک آغاز می شود.

حسن روحانی ابتدا برای شرکت در نشست سران جنبش عدم تعهد به ونزوئلا می رود، سپس برای دیداری کوتاه عازم کوبا می شود و در نهایت به جمع سران جهان در مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک می پیوندد.

به  گزارش  ایران ؛رئیس جمهوری در حالی به نشست هفتاد و یکم مجمع عمومی سازمان ملل متحد می رود که در فرصت های پیشین، حضور خود در سازمان ملل را- که حساس ترین مأموریت در کارنامه سران دولت ها به حساب می آید- به فرصتی برای ترمیم مناسبات بین المللی ایران تبدیل کرده بود. روحانی در خلال عمر سه ساله دولت خود و تلاش برای خروج کشور از تنگنای اقتصادی با کوله باری از دغدغه ها و موضوعات مهم و مختلف در اجتماع رهبران سیاسی جهان حضور یافت. موضوعات مهم که در آن هم مناقشه هسته ای و هم نگرانی از بحران تروریسم جای داشت.

به گزارش سیب موز او اما با این گزاره که منطق ایران تعامل و گفت و گوست، به میان همتایان خارجی اش رفت و به طرح «صندلی های خالی» سازمان ملل به هنگام سخنرانی یک مقام ایرانی پایان داد تا به این ترتیب نگاه جهانی که پیش از آن به واسطه برخی سیاست های غیرکارشناسی داخلی و البته جوسازی های رسانه ها و مقامات خارجی، همراه با سوء تفاهم هایی شده بود را اصلاح کند.

روحانی در شرایطی عازم نیویورک می شود که نسبت به دوره های گذشته حضور خود موقعیت متفاوتی دارد. او حالا پرونده هسته ای را به فرجام رسانده، تیزی حربه ایران هراسی را تا حد قابل توجهی کند کرده و نقش تأثیرگذار ایران در حل و فصل برخی بحران های منطقه ای را به اثبات رسانده است

رایزنی های  پسا برجامی

روحانی در حالی در آخرین سال از دوره اول ریاست جمهوری اش در گردهمایی سیاسی نیویورک شرکت می کند که چهار سال پیش، نخستین حضورش با گفت وگوی تلفنی او با اوباما در لحظات پایانی سفر همراه شد. تماس تلفنی ای که بعدها پایه گذار آغاز دوره ای مهم از روند مذاکرات هسته ای شد. پیرو همین مکالمه کوتاه بود که کانال مذاکرات رسمی دوجانبه با امریکا هموارتر شد. کانالی که به نوبه خود، چشم انداز روشنی را برای حل چالش هسته ای باز کرد تا بعدها این مسیر تازه با پذیرش حق غنی سازی ایران از سوی امریکا، به توافق هسته ای و ارسال پیام های دیگری همچون تبادل زندانیان ایرانی و امریکایی در روز اجرای برجام بینجامد.

این نشانه ها کافی بود تا به باور بسیاری از صاحبنظران بین المللی، رویکرد دولت یازدهم در گذر از فراز و فرودهای چالش هسته ای، به تقویت الگوی مذاکره حتی با امریکا و درباره پیچیده ترین اختلافات معنا شود. اما تثبیت جایگاه مذاکره که نطفه آن با گفت وگوی سران ایران و امریکا در واپسین لحظات نشست مجمع عمومی سال 92 بسته شد خالی از اما و اگر نبود. برجام، تهران را از انزوای ناخواسته چندین ساله اش در عرصه بین المللی خارج کرده بود و این مطلوب دشمنان و مخالفانش نبود. اتفاقی که اگرچه به شکافی کم سابقه در نهادهای سیاسی امریکا و همچنین روابطش با متحدان منطقه ای تبدیل شد اما ترکش های آن به روند اجرای برجام رسید. این ترکش ها از فردای قرائت بیانیه اجرای توافق از سوی ظریف و موگرینی گریبان آن را گرفت تا ایران ظرفیت های دیپلماتیکی را که پیش از آن ذیل گفتمان اعتدال فراهم کرده بود، فعال کند.

این در حالی بود که پیش از آن، ارسال پیام صلح روحانی به جهان و ملاقات های سازنده ای که او در مجامع بین المللی از جمله سازمان ملل متحد با همتایان خارجی خود از کشورهای بزرگ اروپا صورت داده بود، همه چیز را مهیای آن کرده بود که این احتمال قوت گیرد اروپایی ها در صورت حل چالش هسته ای و پایبندی ایران به تعهداتش در چارچوب توافق، راه خود را از متحد امریکایی شان جدا خواهند کرد. به این ترتیب اگرچه برجام زیر سایه راهبرد برد- برد ایران به فرجام رسید و تحریم های ناعادلانه اقتصادی در محدوده زمانی غیرقابل انتظاری  برداشته شد اما کمی بعدتر مسیر اجرای توافق با موانعی رو به رو شد که طی آن تحریم های اولیه امریکا و سنگ اندازی بر سر راه مراودات بین بانکی ایران و اروپا دستمایه چالش جدی میان تهران و واشنگتن را فراهم کرد.

اتفاقی که به بدعهدی کاخ سفید در پایبندی تمام و کمال به تعهداتش در چارچوب برجام تفسیر و باعث شد تا موج جدیدی از رایزنی های پیدا و پنهان میان ایران و کشورهای طرف مذاکره بویژه با امریکا راه بیفتد. این اختلاف نظرها که روحانی و دیپلمات هایش وقوع آن را در مسیر اجرای برجام پیش بینی کرده بودند، در حالی است که رئیس جمهوری کشورمان، عزم خود را جزم کرده با حضوری دیگر در گردهمایی سران سیاسی جهان در سازمان ملل، دیدار با همتایان غربی اش را به  فرصتی برای اثبات حقانیت ایران در پایبندی به گفتمان صلحی که پایه ریز توافق هسته ای شد، تبدیل کند و از این فرصت برای رفع برخی سوءتفاهم ها درمسیر  اجرای برجام بهره ببرد.

ایستادن در صف مقدم مبارزه با افراطی گری و تروریسم

حضور رئیس جمهوری ایران در هفتاد و یکمین مجمع عمومی سازمان ملل همچنین در حالی رقم می خورد که ایران طی سال های اخیر در صف مقدم مبارزه با افراطی گری و تروریسم ایستاده است و جهان مدت ها است به این واقعیت اعتراف کرده است که کلید حل بحران های مبتلابه منطقه آسیای غربی بی حضور ایران در قفل نخواهد چرخید.

روحانی سه سال پیش و در اولین حضور خود در مجمع عمومی سازمان ملل،  پیشنهاد «جهان عاری از خشونت و افراطی گری» را پیش روی رهبران جهان قرار داد. پیشنهادی که اجماع کم سابقه 190 کشور را با خود همراه کرد و در حالی که رژیم صهیونیستی تنها مخالف آن بود، به تصویب قطعنامه ای تحت همین عنوان انجامید.

در این قطعنامه از تمامی کشورهای عضو، نهادهای سازمان ملل و سایر سازمان های بین المللی و غیردولتی خواسته شد تا سیاست های جدیدی را با هدف مبارزه با خشونت و افراطی گری تدوین و راه های عملی مقابله با آن را از طریق آموزش و فعال کردن جوامع و نهادهای اجتماعی معرفی کنند. هرچند ناهمراهی برخی کشورها با این هدفگذاری در سه سال گذشته سبب شد که افراطی گری خشونت آمیز و عوارض مرتبط با آن در این مدت افزایش یابد و زبانه های آتشی که طی سال های اخیر در سوریه و عراق ریشه دوانده است، با فرا رفتن از مرزهای جغرافیایی، آرامش و امنیت مردمان همه کشورها در پنج قاره جهان را تحت تأثیر قرار دهد.

با این حال نفس پیشنهاد تصویب شده ایران و نشست های بین المللی که به میزبانی تهران برای رایزنی و هم اندیشی پیرامون راهکارهای مبارزه با تروریسم و افراطی گری برگزار شد، جمهوری اسلامی ایران را در صف نخست جبهه نظری مبارزه با افراطی گری و تروریسم قرار داد و بر ماهیت اعتدالگرای اندیشه های حاکم بر نظام سیاسی ایران مهر تأیید زد. کما اینکه مبارزه عملی ایران با تروریسم نیز از مسیر حضور مستشاری در عراق و سوریه به خواست دولت های قانونی این دو کشور انجام شد و این هر دو واقعیت هایی بودند که نقش آفرینی ایران در حل بحران های موجود منطقه از جمله بحران سوریه را به امری ضروری و غیر قابل انکار تبدیل کردند. حضور مؤثر ایران در مذاکرات بین المللی موسوم به گروه بین المللی حمایت از سوریه که در بسیاری از موارد به جهت دهی های معنادار در روند مذاکرات و بر مبنای حفظ اصولی همچون حفظ حاکمیت ملی سوریه و نقش مردم سوریه در تعیین سرنوشت سیاسی این کشور انجامید و مختصات کلی آن در طرح چهار ماده ای پیشنهادی ایران برای حل بحران سوریه ترسیم شد.

به این ترتیب مسلم آن است که پیگیری آنچه طی سه سال گذشته با پیشنهاد ایران حول موضوع «جهان عاری از خشونت و افراطی گری» مطرح شد و طرح این خواست که کشورهای سازمان ملل در اقدامی هماهنگ به مقابله با منابع اقتصادی تقویت کننده ایدئولوژی های مبتنی بر افراط گرایی و خشونت بپردازند، از جمله یکی از محور های مهمی است که از سوی رئیس جمهوری ایران در این حضور جهانی دنبال می شود.  با این حال روحانی در شرایطی عازم نیویورک می شود که به نظر می رسد نسبت به دوره گذشته حضور خود درمجمع عمومی سازمان ملل، موقعیت متفاوتی دارد. او حالا پرونده هسته ای را به فرجام رسانده، تیزی حربه ایران هراسی را تا حد قابل توجهی کند کرده، آرامش را به بازارهای داخلی آورده و نقش تأثیرگذار ایران در حل و فصل برخی بحران های منطقه ای را به اثبات رسانده است.