خیزش چهارشنبه یاران خاموش احمدی نژاد

خیزش چهارشنبه یاران خاموش احمدی نژاد

سیب موز: خیزش چهارشنبه یاران خاموش احمدی نژاد

سیب موز  مدتی بود از آنها خبری نبود و در مورد هیچ موضوعی نه تنها موضع گیری نداشتند بلکه حتی اظهارنظر هم نمی کردند اما مشخص نیست چرا دیروز دو عضو کابینه احمدی نژاد دلواپس شدند. پرویز داوودی که به یکباره دلواپس FATF شد و مصلحی هم در مورد امنیت صحبت کرد. فارغ از این دو نفر، غلامحسین الهام، علی اکبر جوانفکر، داوری و برخی دیگر از اعضای کابینه احمدی نژاد در تلگرام فعال هستند.

به گزارش سیب موز این بازگشت به چه معناست؟ شاید آنچه ثمره هاشمی به انتخاب گفته به واقعیت نزدیک تر باشد یعنی احمدی نژاد نه سر دارد و نه ته! اگر این موضوع در کنار احکامی قرار گیرد که احمدی نژاد هر از چند گاهی برای نزدیکان خود صادر و آنها را در مسئولیتی در دفتر رئیس جمهور دولت های نهم و دهم قرار می دهد، باید چند گمانه را مطرح کرد.

نخست اینکه احمدی نژاد و اعضای کابینه اش بر این اعتقاد هستند که روزی به پاستور بازخواهند گشت، پس برای آن روز که مشخص نیست 1400، 1440 یا در سال های در میان آنها باشد پس با صدور حکم یا سفرهای استانی درصدد القای این مولفه هستند که نباید آنها را حذف شده از عرصه قدرت دانست. یاران احمدی نژاد می خواهند نام خود را در تاریخ ایران ثبت کنند حتی اگر به قیمت صدور احکام بی معنا باشد. گمانه دیگر را باید در راستای تبلیغات اخیر حامیان احمدی نژاد در راستای بازگشت او تلقی کرد بدین نحو که آنان با این اظهارنظر در یک روز درصدد نشان دادن آمادگی خود و اعلام آگاه بودنشان به شرایط فعلی کشور هستند که به نظر نمی رسد چنین هدفی منطقی باشد.

شاید هم با این اظهارات می خواهند نشان دهند که تبحر زیادی در امور دارند که اگر این گمانه صحیح باشد پیش از آن باید به افکار عمومی توضیح دهند که چرا تبحر خود را در زمانی که عضو دولت بودند نمایان نکردند؟ برخی اعتقاد دارند «FATF» در زمان احمدی نژاد بوده است و برای اثبات درستی ادعای خود مطرح می کنند که تیرماه 95 ایران از لیست کشورهایی که اقدام مالی علیه آنها باید صورت می گرفت، حذف شد. خروج ایران از لیست برمبنای تصویب قانونی صورت گرفته که در مجلس با عنوان قانون «مبارزه با تامین مالی تروریسم» به تصویب رسیده بود. سوابق نشان می دهد که «لایحه مبارزه با تامین مالی تروریسم» در اردیبهشت سال 1389 پس از تصویب در دولت به مجلس شورای اسلامی تقدیم شد.

این لایحه پس از اعلام وصول و تصویب یک فوریت آن در صحن علنی مجلس در تیر ماه همان سال، جهت بحث و بررسی به کمیسیون های تخصصی شامل کمیسیون های قضائی، امنیت ملی و سیاست خارجی، عمران و اقتصادی ارجاع شد. در نهایت در ابتدای سال 90 به تصویب مجلس رسید اما شورای نگهبان آن را برای اصلاح مواردی به قوه قضائیه ارسال کرد. پس از آن ایرادهایی از سوی شورای نگهبان وارد شد و با رفع ایرادها، در نهایت لایحه «مبارزه با تامین مالی تروریسم» که در جلسه مورخ 14/11/1394 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده بود، در جلسه مورخ 13/12/1394 شورای محترم نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و با توجه به اصلاحات به عمل آمده مغایر موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد. همین قانون زمینه لازم برای خروج از ایران از لیست مذکور را فراهم آورد که مخالفان دولت به آن توافق نامه FATF می گویند.

اما دیروز پرویز داوودی معاون اول دولت اول احمدی نژاد با اشاره به تفاوت قوانین مبارزه با پول شویی که سابقا در کشور تصویب شده و آنچه در معاهده «FATF» آمده است اظهار داشت: آنچه قبلا در کشور وجود داشت قانونی تحت عنوان مبارزه با پول شویی بوده است که باهدف برخورد با تروریسم داخلی طراحی شد و هیچ ربطی هم به مسائل بانکی و امور جاری آن نداشت. داوودی تصریح کرد: موضوعی که در «FATF» مطرح و بسیار هم خطرناک است، بررسی گردش مالی نهاد و موسسات مهم و حساس کشور است که در صورت پذیرفتن آن باید تمامی اطلاعت مالی و گردش کاری آنها را به این نهاد بین المللی که از سوی آمریکا مدیریت و اعمال نفوذ می شود ارائه داد که در واقع اقدامی بسیار خطرناک برای امنیت کشور است.

اخبار  سیاسی  -  آرمان