بیوگرافی عباس کیارستمی

سیب موز: کیارستمی در سال 1319 در تهران به دنیا آمد.وی در تاریخ 14تیر 1395 در سن 76سالگی در گذشت.

بیوگرافی عباس کیارستمی

سیب موز: بیوگرافی عباس کیارستمی

زندگی نامه زنده یاد عباس کیارستمی

عباس کیارستمی (1 تیر 1319 تهران - 14 تیر 1395 پاریس) فیلمنامه نویس، تهیه کننده، کارگردان، کارگردان هنری، تدوین گر و عکاس بین المللی اهل ایران بود.

زاده : 1 تیر  1319 تهران، ایران

درگذشته : 14 تیر 1395 پاریس، فرانسه

ملیت : ایرانی

دانشگاه : دانشگاه تهران

زمینه فعالیت : کارگردان

عکاس ، فیلمنامه نویس

تهیه کننده ، نویسنده

سال های فعالیت : 1351–1395

همسر :  پروین امیرقلی (1982–1969)

فرزندان : احمد کیارستمی ، بهمن کیارستمی

والدین : احمد کیارستمی ، زهرا کیارستمی

زندگی نامه عباس کیارستمی:

کیارستمی در سال 1319 در تهران به دنیا آمد. نخستین تجربه هنری او نقاشی بود او این هنر را تا پایان دوران نوجوانی همچنان ادامه داد تا آنجا که در سن 18 سالگی توانست در یک مسابقه نقاشی برنده جایزه شود. وی اندکی پس از این کامیابی در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران پذیرفته شد.

او در دانشگاه بیشتر به فراگیری نقاشی و طراحی گرافیک پرداخت و در هنگام تحصیل برای تأمین هزینه های زندگی به عنوان پلیس راهنمایی رانندگی مشغول به کار شد. کیارستمی از سال 1340 یعنی در دهه 1960 به عنوان نقاش تبلیغاتی در آتلیه 7 و یکی دو مؤسسه دیگر به کار طراحی جلد کتاب، پوستر و آگهی های بازرگانی پرداخت، و بعدها به «تبلی فیلم» رفت.

از سال 1346 در سازمان تبلیغاتی نگاره به طراحی و ساختن تیتراژ فیلم پرداخت که نخستین آنها تیتراژ فیلم وسوسه شیطان ساخته محمد زرین دست بود. طراحی پوستر و ساخت تیتراژ فیلم های قیصر و رضا موتوری ساخته مسعود کیمیایی را او انجام داد.

مدتی بعد به دعوت فیروز شیروانلو، که مسئولیت «امور سینمایی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان را داشت به کانون رفت و در سال 1349 فیلم کوتاه نان و کوچه را ساخت. در سال 1351 فیلم زنگ تفریح را ساخت و با ساخت فیلم مسافر در سال 1353 مطرح شد. او در سینمای بعد از انقلاب پایه گذار سینمایی شد که تا به حال فیلمسازان زیادی پیرو این نوع سینما، فیلم ساخته و مطرح شده اند.

بیوگرافی عباس کیارستمی 2

عباس کیارستمی کارگردان، کارگردان هنری، تدوین گر و عکاس بین المللی اهل ایران بود

عباس کیارستمی با فیلم طعم گیلاس در سال 1997 جایزه نخل طلای جشنواره فیلم کن را هم از آن خود کرده است. کیارستمی از 1962 تا 1966 روی هم رفته 150 آگهی بازرگانی برای تلویزیون ایران ساخت. او تا پایان دهه 1960 آگهی آغاز فیلم هایی همچون قیصر ساخته مسعود کیمیایی و طرح کتاب های کودکان را انجام داد. کیارستمی در 1969 با پروین امیرقلی ازدواج کرد و در سال 1982 از او جدا شد. آن ها از این پیوند صاحب دو پسر به نام های احمد زاده 1971 و بهمن 1978 شدند. فرزند دوم او بهمن کیارستمی در سال 1993 در سن 15 سالگی مدیر فیلم برداری و کارگردان شد و فیلم مستند سفری به دیار مسافر را ساخت.

کیارستمی از جمله کارگردانانی است که پس از انقلاب 1357 ایران در کشور باقی ماند. او بر این باور است که تصمیم به ماندن مهم ترین تصمیم او برای زندگی حرفه ای اش بوده است. او می گوید که حضور همیشگی اش در ایران و ملیت ایرانی اش توانایی او در ساخت فیلم را دو چندان کرده است، وی در این باره گفت:

اگر درختی را که ریشه در خاک دارد از جایی به جای دیگر ببرید، آن درخت دیگر میوه نمی دهد و اگر بدهد آن میوه دیگر به خوبی میوه ای که در سرزمین مادری اش می تواند بدهد نیست. این یک قانون طبیعت است. فکر می کنم اگر سرزمینم را رها کرده بودم درست مانند این درخت شده بودم. - عباس کیارستمی.

بیوگرافی عباس کیارستمی 3

تصاویر عباس کیارستمی

دیگر فعالیت های عباس کیارستمی :

کیارستمی تجربه های متفاوتی در زمینه های مختلف نظیر آهنگسازی، طراحی صحنه، پوستر و لباس، تدوین و حتی بازیگری و رهبری اپرا داشته است، وی همچنین در زمینهٔ عکاسی طبیعت شناخته شده است. او به تازگی دو کتاب از ادبیات کلاسیک ایران به نام های حافظ به روایت عباس کیارستمی و سعدی از دست خویشتن فریاد را منتشر ساخته است.

عکاسی

نمایشگاه های عکس کیارستمی در ایتالیا، انگلستان، ژاپن، چین و موزه هنرهای معاصر تهران برپا شده است. در حراجی کریستی دبی به تاریخ 1 مه 2008 میلادی، عکسی از کلکسیون عکس های عباس کیارستمی به قیمت حدود 130 هزار دلار فروخته شد در ادامه این کار نمایشگاه دیگری از آثار کیارستمی در موزه هنر شهر امپراتوری، در قلب پکن برگزار شد.

تیتراژ و طراحی پوستر

به همین سادگی و یک حبه قند ساخته رضا میرکریمی نیز فیلمی بود که به خط عباس کیارستمی تیتراژ اولیه آن نوشته و به دست کیارستمی پوستر آن طراحی شده بود. طراحی پوستر و ساخت تیتراژ فیلمهای قیصر و رضا موتوری ساختهٔ مسعود کیمیایی نیز از دیگر اثرهای مورد توجه کیارستمی در طراحی بود.

کارگاه های آموزشی

کیارستمی در سالهای اخیر کارگاه های آموزشی متعددی را در شهرهای مختلف ایران و خارج از کشور برای هنرجویان برگزار کرده بود .

موسیقی

کیارستمی رهبری دو گروه اپرا را نیز در شهرهای پاریس و لندن به عهده داشت. او سابقه اجرای موفقیت آمیز اپرا زن ها همگی همان جورند را در جشنواره هنری فرانسه را در کارنامه خود دارد. همچنین عباس کیارستمی طراحی دکور صحنه، طراحی پوستر، بروشور و بلیت های کنسرت های مشکاتیان را انجام داده است.

معماری

کیارستمی داور سومین دوره جایزه معماری میر میران بود و همچنین درکنار تقوایی، بهمن جلالی و سیف الله صمدیان به داوری اولین مسابقه عکس فرش دست باف در ایران پرداخت. کیارستمی به همراه چند تن از معماران ایرانی نیز نمایشگاه آثار معماری هفتم را برگزار نمود.

داوری در جشنواره ها

کیارستمی در بسیاری از جشنواره های فیلم به عنوان داور حضور داشت که می توان از جشنواره فیلم کن در سال های 1993، 2002 و 2005 به عنوان برجسته ترین آن ها یاد کرد. همچنین در سال 2005 سرپرست داوران در بخش دوربین طلایی جشنوارهٔ فیلم کن بود. او در سال 1985 در جشنوارهٔ فیلم ونیز در سال 1990 در جشنوارهٔ فیلم لوکارنو در 1996 در جشنوارهٔ فیلم سن سباستین، در 2004 در جشنواره فیلم سائو پائولو، در 2007 در جشنوارهٔ فیلم کاپالبیو به عنوان سرپرست داوران و در سال 2011 در جشنواره فیلم کاستندورف صربستان به داوری پرداخت.

بیوگرافی عباس کیارستمی 4

عباس کیارستمی مورد تحسین مخاطبان و منتقدان سراسر جهان قرار گرفته

ده فیلم ساز برتر آسیا

کیارستمی و فیلم کلوزآپ ساخته وی، در جریان بیستمین جشنواره بین المللی فیلم پوسان 2015 در رده بندی برترین هنرمندان و فیلم های قاره آسیا، در میان 10 هنرمند و اثر شاخص قاره قرار گرفتند. عباس کیارستمی در فهرست 10 کارگردان برتر سینمای آسیا، پس از یاسوجیرو اوزو و هو شیائو-شین در رده سوم برترین ها قرار گرفته است. آکیرا کوروساوا، ساتیا جیت رای، وونگ کار وای، اپیچاتپونگ ویراستاکول، جیا ژانکه، کنجی میزوگوچی و ادوارد یانگ رتبه های بعدی این رده بندی را به خود اختصاص داده اند.

بیماری و مرگ

در تاریخ 7 فروردین 1395 کیارستمی در پی شدت گرفتن مشکلات جسمی، با نظر پزشکان معالج در بیمارستان بستری شد. در تاریخ شنبه 14 فروردین 1395 خبری مبنی بر اینکه عباس کیارستمی از سرطان دستگاه گوارش رنج می برد منتشرشد . کیارستمی به دلایل متعدد، از جمله خونریزی داخلی، چهار عمل جراحی را پشت سر گذاشت.  در ادامه روند درمان وی رو به پیشرفت گزارش شده و طول درمان بنا به تشخیص تیم معالج برای کنترل شرایط بیماری، عباس کیارستمی در خواب مصنوعی به سر می برد. در 15 فروردین نیز بیماری سرطان وی تکذیب شد.

کیارستمی پس از گذراندن دوره نقاهت در تهران برای ادامه درمان راهی فرانسه شد اما پس از چند روز به دلیل لخته شدن خون سکته مغزی کرد و در پاریس درگذشت.

بیوگرافی عباس کیارستمی 5

عکس های عباس کیارستمی

جوایز و افتخارات عباس کیارستمی:

کیارستمی مورد تحسین مخاطبان و منتقدان سراسر جهان قرار گرفته و موفق به دریافت حداقل هشتاد جایزه معتبر تا سال 2014 شده بود .

فردی

جایزه روبرتو روسلینی 1990

جایزه سینمایی دکوورتس 1992

جایزه فرانسوا تروفو جشنواره فیلم جیفونی به خاطر مجموعه آثار 1993

جایزه پیر پائولو پازولینی 1995

مدال طلا فدریکو فلینی یونسکو 1995

دریافت نشان شوالیه هنر و ادب فرانسه لژیون دونور 1996

برنده نخل طلایی جشنواره فیلم کن 1997

جایزه یادبود ویتوریو دسیکا 1997

برنده مدال طلای فلینی 1997

جایزه اسکندر طلایی، جشنواره بین المللی فیلم تسالونیکی 1999

شیر نقره ای جشنواره فیلم ونیز 1999

لوح طلایی پانوراما سینمای اروپا 1999

جایزه ویژه جشنواره فیلم های مدیترانه ای مون پلیه 1999

جایزه آکیرا کوروساوا جشنواره فیلم سانفرانسیسکو برای یک عمر دستاورد هنری 2000

جایزه ویژه از وزارت فرهنگ و هنر لبنان 2000

دکترای افتخاری دانشگاه اکول نرمال سوپریور 2003

جایزه سینمایی کنراد ولف 2003

نامزد عضویت مؤسسه فیلم بریتانیا 2005

جایزه یک عمر دستاورد سینمایی جشنوارهٔ فیلم ایسلند 2005

نشان افتخار پلنگ طلایی، جشنواره فیلم لوکارنو 2005

جایزه یک عمر دستاورد جشنواره بین المللی فیلم ایروان 2005

برنده جایزه هانری لانگلوا 2006

دکترای افتخاری دانشگاه تولوز 2007

نشان استاد بزرگ جهان، جشنواره فیلم کلکته 2007

جایزه افتخاری فیلمساز، جشنواره فیلم ونیز 2008

دریافت جام جم 2008

جایزه جایزه شایستگی سینمایی برای یک عمر دستاورد سینمایی جشنواره فیلم مونیخ 2010

دکترای افتخاری دانشگاه پاریس 2010

خوشه طلایی جشنواره بین المللی فیلم وایادولید 2010

نشان افتخار دولت ژاپن 2013

نشان دکوراسیون علوم و هنر اتریش 2014

جایزه یک عمر دستاورد سینمایی جشنواره بین المللی فیلم پرتقال طلایی آنتالیا 2014

کتاب های عباس کیارستمی:

باد و برگ (شعر)

حافظ به روایت کیارستمی

سعدی از دست خویشتن فریاد

همراه با باد

ده (10)

گرگی در کمین

جزئی از غزلیات شمس (آتش)