مخالفان سوری با برخی ملاحظات توافق آتش بس را پذیرفتند

مخالفان سوری با برخی ملاحظات توافق آتش بس را پذیرفتند

سیب موز: مخالفان سوری با برخی ملاحظات توافق آتش بس را پذیرفتند

سیب موز در میان مخالفت صریح احرارالشام؛

مخالفان سوری با برخی ملاحظات توافق آتش بس را پذیرفتند

در حالی که امروز (دوشنبه) توافق آتش بس اجرایی می شود اما گروه احرار الشام اعلام کرده است که توافق آتش بس روسیه و آمریکا را قبول ندارد و آن را عاری از هرگونه طرح سیاسی می داند.

به گزارش سیب موز به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه فرامنطقه ای رای الیوم، علی عمر، معاون فرمانده کل این گروه در مواضعی که مانع تراشی در مسیر توافق آتش بس در سوریه است، اعلام کرد، این توافق که شامل توقف درگیری ها در سوریه می شود طرحی جانبدارانه بوده و تنها در تثبیت دولت سوریه نقش خواهد داشت و " انقلاب" امنیتی و نظامی را محاصره می کند و از تمامی توافقات بین المللی قبلی عدول کرده است.

عمر هدف قرار دادن هر گروهی از گروه های تروریستی با اشاره به جبهه النصره یا تلاش برای انزوای برخی عناصر تشکیل دهنده آن را رد کرد.

احراالشام تاکید کرده است: هر آنچه که در ژنو رخ داد و نشست ها با هیئت دولت و فرستاده سازمان ملل به سوریه هیچ اهمیتی برای ما ندارد.

ابو یوسف المهاجر، سخنگوی نظامی احرار الشام نیز گفت: هر توافق آتش بسی اهمیتی برای ما ندارد و ما متعهد به آن نخواهیم بود.

در عین حال ارتش آزاد سوریه حمایت خود را از گروه های تروریستی از جمله جبهه النصره اعلام کرده است.

این اولین گروه مخالفی است که رسما مخالفت خود را با آتش بس اعلام کرده در حالی که بقیه گروه ها تاکنون موضع رسمی در قبال این توافق اعلام نکرده اند.

اسکای نیوز عربی نیز در گزارشی نوشت که منابع مخالفان سوریه گفته اند که برخی گروه ها به سازمان ملل ابلاغ کرده اند که از بندهای توافق آتش بس حمایت می کنند اما برخی موارد آن را نمی پذیرند.

مسئولان مخالفان سوری در بیانیه ای گفته اند که توافق مناطق تحت محاصره را نادیده گرفته و آنها خواهان کمک رسانی به تمامی مناطق بدون استثنا شده اند.

آنها همچنین افزودند، توافق مذکور هیچ تضمین یا ساز و کاری برای نظارت یا مجازات ناقضان مفاد توافقنامه درنظر نگرفته است.

مخالفان همچنین ابزار نگرانی کرده اند که هواپیماهای دولت سوریه از پرواز طی 9 روز بعد از اجرای آتش بس از پرواز منع نشده اند.

این در حالی است که مایکل راتنی، فرستاده آمریکا به سوریه از تمامی شورشیان سوری خواست به بندهای توافق آتش بس روسیه و آمریکا در ژنو پایبند باشند.

وی نسبت به عواقب خطرناک هر گونه همکاری با جبهه النصره (فتح الشام) هشدار داد.

راتنی در پیامی به گروه های مخالف مسلح گفت: توافق به حملات هوایی روسیه و آمریکا علیه مواضع مخالفان در مناطق تحت تسلط شان پایان خواهد داد.