زندگینامه استاد جمشید عباچی زاده

زندگینامه استاد جمشید عباچی زاده

استاد جمشید عباچی زادهاستاد جمشید عباچی زاده از فعالان عرصه هنر در شهر تبریز می باشد. ایشان متولد 1326 در محله ی شتربان (دَوَچی) این شهر می باشد.

انجمن هنرهای تجسمی تبریز مدتی پیش گذشته مراسم بزرگداشت و نمایشگاهی از آثار طراحی ایشان را در نگارخانه یاسمی برگزار نمود که با استقبال علاقه مندان فرهنگ و هنر مواجه شد. آن چه در ادامه می خوانید، ماحصل گفتگویی ب ایشان در خصوص آثارش می باشد که توسط یکی از دوستان وی تنظیم شده است.

زندگینامه استاد جمشید عباچی‌زاده

محله ی شتربان به زبان ترکی دَوَچی یکی از محله های قدیمی تبریز است. شخصیت ها و خانواده های بزرگی چون حاج حسین فشنگچی، هریسی ها، سلطان قرآئی ها، حریری ها، توکلی ها و خیلی های دیگر که بین ما نیستند، در این محله زندگی می کردند. اکثر خانه ها بزرگ بود با پنجره های چوبی گردویی منقوش به خطوط و اسلیمی های متعدد، حیوانات و پرندگان تزیین یافته. درهایی که به کوچه منتهی می شد، بزرگ و چوبی بود با دستگیره ی فلزی به شکل دست انسان یا کله ی شیر یا صورت یا گل میخ های فلزی.

دعاهای که روی کاشی های و سرامیکی لعاب دار به رنگ فیروزه ای، سرمه ای، یشمی نقش بسته بود صفای دیگری داشت و حیاطی که حوض بزرگ با ماهی های سیاه و قرمز و باغچه های بزرگ پُر از گل های شمعدانی و شب بو داشت و درختان گلابی و گوجه و هلو و سیب و انار و انجیر. ساختمان ها همه یک یا دو یا سه طبقه بودند، با پشت بام کاه گِلی و ایوان هایی با ستون های بلند که سر ستون ها تزیین شده بود.

زمستان ها مردم اکثراً یا از کرسی و یا از بخاری هیزمی استفاده می کردند. با مرحوم پدرم شب ها بعد از خوردن شام کنار کرسی می نشستیم و تا پاسی از شب مشغول تمرین و آموزش طراحی از پدرم می شدم. پدرم به تجارت فرش و نخ و پشم اشتغال داشت اما فوق العاده به هنر علاقه مند بود. در طراحی مهارت خوبی داشتند. عموی کوچکم به پدرم می گفت جمشید باید پزشک بشود و پزشکی بخواند. پدرم هم موافق این حرف بود اما عموی بزرگم مخالفت می کرد و می گفت این دست ها باید دست هنرمند باشد.

اولین نقاشی من در سن سه یا چهار سالگی به درخواست عموی بزرگم که هم شعر می گفت و هم نقاشی می کرد، طرح شد و آن نقش یک کبوتر سفید با مداد بود. از آن به بعد با تشویق و راهنمایی دایی ، عمو بزرگ و پدرم و همچنین پسر عمویم که بهروز نام داشت، این کار را ادامه دادم. چند سال بعد در کلاس پنجم ابتدایی در سال 1339 اولین نمایشگاه طراحی من شامل هشتاد تابلو طراحی و سیاه قلم در اوایل مهر ماه درجشن مهرگان برپاشد.

بعد از دوره ی شش ساله دبستان وارد دبیرستان شدم در این دوره بود که به وسیله دبیران نقاشی از جمله آقایان عرفان، حداد، رسام و در سایه تشویق و راهنمایی های آن ها با نام هنرستان هنرهای زیبا میرک تبریز آشنا شدم. و حالا بسیار خوشحال و شاد بودم که خواهم توانست تحصیلات هنری ام را در آن جا ادامه بدهم. همیشه با فکر و خیال هنرستان دمخور بودم. من حتی بدون این که ساختمان هنرستان را ببینم آن را در خواب دیده بودم و همچنین صبح روزی را که برای ثبت نام به آن جا رفتم.

در دوره ی سه ساله هنرستان، تحت تعلیم استادانی چون مرحوم نخجوانی، آقایان پشت پناه و عبدالحمید فاطمی، طراحی و نقاشی آموختم. مرحوم عبداله باقری استاد تذهیب ما بودند و مرحوم آشوت بابایان نیز مجسمه سازی به ما یاد می دادند. ما سه روز در هفته دروس نظری داشتیم و سه روز کار عملی. ساعت هشت صبح، چه نظری و چه عملی کلاس ها شروع می شد و تا ساعت دوازه ظهر ادامه می یافت. از دوازده تا دو بعد از ظهر به صرف ناهار و استراحت در منزل می گذشت.

دوباره می آمدیم هنرستان و تا ساعت 5/4- 5 مشغول بودیم. بعد از سه چهار سال تمرین و پشتکار و تجربه اندوزی، در طراحی و تذهیب و مجسمه سازی و آبرنگ و رنگ روغن و خلاصه در تمام دروس نظری و عملی با نمرات خوب در سال 1338 به اتمام رساندم. از هم دوره یی های هنرستان، می توانم به اسامی زیر اشاره کنم: ابراهیم چاپچی، همایون سلیمی، یعقوب امدادیان، احمد ایمانی، یعقوب عمامه پیچ، کریم صفائی، مهدی یوسف نیا، بهروز کیا.

یک روز در تهران اتفاق بسیار خوب و به یاد ماندنی برایم رُخ داد و آن آشنایی با استاد محمود فرشچیان بود. با آقای کریم صفائی با هم به زیارت استاد رفته بودیم. ایشان در آن سال (1346) در هنرستان هنرهای زیبای دختران مشغول به خدمت بودند که در منطقه دروازه دولت واقع شده است. گویا هنرستان کمال الملک هم حوالی هنرستان بود. از این پس از محضر استاد استفاده ی زیادی بردم.

مدتی هم با مطبوعات در زمینه ی طراحی همکاری کردم . در اوقات فراغت نیز به یادگیری زبان خارجی و نقاشی مشغول بودم. در همان سال ها (1351) نمایشگاهی از آثار خودم را در انجمن فرهنگی ایران و آلمان، انستیتو گوته تهران برپا نمودم.

من و دوستانم در اکثر آزمون ها و اداره های دولتی پذیرفته شده بودیم اما من چون می خواستم برای ادامه تحصیلات عالی و مطالعه به آمریکا بروم از استخدام سرباز زدم، البته چند تا پذیرش از دانشگاه های معتبر و معروف در رشته هنرهای تجسمی برایم آمده بود.

در سال 1351 برای تحصیلات عالی به اروپا رفتم. در سه دانشگاه های هنری مهم آن جا قبول شدم اما دانشگاه رُم یعنی آکادمی عالی هنرهای زیبا رُم ایتالیا برایم از همه جذاب تر بود. شش ماه دوره زبان ایتالیایی را در شهر «پروجا» گذراندم. پس از پذیرفته شدن در آزمون زبان، به شهر ُرم آمدم و برای آزمون هنر هم یک ماه در دانشکده کار کردم، که بعد از یک ماه نتیجه ها را اعلام کردند که من در آزمون طراحی با امتیاز عالی قبول شدم و بدین سبب بدون گذراندن سال اول و سال دوم کارم را شروع کردم. در سال آخر نیز با نمرات 30 Lode در تمام دروس نظری و عملی تحصیلاتم را به پایان رساندم.

در آکادمی رُم استادان خوبی داشتم. استاد طراحی و نقاشی ما پروفسور زیوِری بودند، مجسمه سازی را پروفسور گِرکُو و هنر چاپ را پروفسور فرانچِسکِّتی تدریس می کردند.

من در سال 1978 در گالری «لابو تقّادل کوادرو» و در سال 1980 در گالری «سان مارکو» رُم ایتالیا نمایشگاه های انفرادی داشتم و البته در چندین نمایشگاه گروهی هم شرکت داشتم که بسیاری از آثارم هنوز در آن جا موجود می باشد.

در سال 1357 به ایران آمدم مشغول تدریس شدم و تا کنون در دانشسرای هنر، انستیتو معماری و دکوراسیون، هنرستان هنرهای زیبا، دانشکده الزهرا، آموزشکده ی فنی تبریز، دانشکده هنر، دانشگاه جامع علمی و کاربردی، دانشگاه آزاد تدریس نموده ام.

در این مدت چند سال به لطف خدا هنرجویان و دانشجویان ممتاز و خیلی خوبی داشتم که الان خودشان در دانشگاه های ایران و خارج از کشور تدریس می کنند.

من در مکتب های مختلف هنری زیادی کار و مطالعه کرده ام حدود چهار هزار طراحی و سیاه قلم و نقاشی رنگ و روغن، آبرنگ، پاستل، مداد رنگی، آکرلیک، گواش، کارهای چاپی، حجم سازی، تذهیب و مینیاتور دارم. البته سال هاست که دیگر تذهیب و مینیاتور کار نمی کنیم و خلاصه نمایشگاه های انفرادی و گروهی من را می توانید در بروشور این نمایشگاه ملاحظه می فرمایید.

من در شیوه های مختلف کار و تجربه دارم اما فعلاً روی طراحی و رنگ در شیوه های مختلف طراحی سورئال و اکسپرسیونیسم و اکسپرسیونیسم انتزاعی و غیره متمرکز هستم و چند ساعتی را در روز به این کار می گذرانم.

هفته نامه هنرهای تجسمی تندیس