افزایش فشارجمهوریخواهان بر اوباما بر سر پرداخت پول به ایران

افزایش فشارجمهوریخواهان بر اوباما بر سر پرداخت پول به ایران

سیب موز: افزایش فشارجمهوریخواهان بر اوباما بر سر پرداخت پول به ایران

سیب موز علیرغم آن که مخالفان برجام درصدد هستند تا با تحت فشار قرار دادن دولت امریکا و متهم کردن اوباما به باج دهی به ایران کارشکنی کنند اما برخی تحلیلگران معتقدند برچام پابرجا باقی خواهد ماند.

هر چه اخبار بیش تری از جزئیات انتقال پول از سوی امریکا به ایران مطرح می شود سر و صدای جمهوریخواهان نیز بیش تر می شود. روزنامه وال استریت ژورنال در سلسله گزارش های خود به تازگی اشاره کرده است که امریکا 1.7 میلیارد دلار پول به ایران در قالب ارز خارجی غیر از دلار ارائه داده است.

به گزارش خرداد، خبرگزاری آسوشیتدپرس و شبکه خبری فاکس نیوز اشاره می کنند  که در این میان جمهوریخواهان از اوباما به عنوان فردی یاد می کنند که به ایران باج داده است. در یکی از این گزارش ها آمده است:"تعطیلات تابستانی کنگره به پایان رسیده است و کمیته ای برای بررسی این موضوع روز پنجشنبه تشکیل می شود. جمهوریخواهان دو طرح را برای تصویب ارائه کرده اند که در صورت تصویب مانع از پرداخت های این چنینی از سوی دولت می شود. کارزار ترامپ نیز در حال استفاده از این گزارش ها به نفع خود و به ضرر کلینتون است. جیسون میلر سخنگوی ترامپ در این باره گفته است:"انتقال مخفیانه 400 میلیون دلار باج از سوی پرزیدنت اوباما به ایران می تواند پیشینه فوق العاده خطرناکی را برجای گذارد. این اشتباه بزرگی است به خصوص آن که پول ها به صورت نقد و با هواپیما ارسال شدند. کلینتون از اوباما برای رویکردی که در قبال ایران در توافق هسته ای داشته حمایت می کند او خود به حصول برجام کمک کرد این نشان می دهد که او نیز قضاوت های بد اوباما را در دورانی داشته که وزیر امور خارجه بوده است".

این گزارش در ادامه می افزاید:"سناتور مارکو روبیو از فلوریدا و اد رویس از کالیفرنیا شدیدا دولت اوباما را برای پاسخگویی تحت فشار گذاشته اند. آنان می گویند اوباما به دولت (ایران) پول پرداخت کرده است که به ادعای آنان حامی تروریسم است. اد رویس در این باره در بیانیه ای گفته است که واقعا کاخ سفید چگونه فکر می کرد؟ آیا این سیاست و رویکرد بی پروایانه برای امریکا و امریکایی ها خطرناک نیست؟"

همزمان با انتقادات جمهوریخواهان مدافعان برجام و دولت اوباما نیز با انتشار مقالاتی به دفاع از رویکرد او پرداخته اند. "باربارا اسلاوین" تحلیلگر مسائل ایران که در اندیشکده شورای آتلانتیک نیز به عنوان پژوهشگر فعال است در مطلب تازه خود پیش بینی کرده است که توافق هسته ای به احتمال زیاد در دولت بعدی امریکا نیز پابرجا باقی خواهد ماند.

خبرنگار سایت "المانیتور" در این باره می نویسد:"عده ای تلاش دارند تا در مسیر برجام کارشکنی کنند اما این توافق هسته ای جان سالم به در برده است. مشکلات مرتبط با توافق هسته ای بیش تر در مرتبط با خصومت اساسی میان ایالات متحده و ایران هستند که از سال 1980 میلادی زمانی که روابط دیپلماتیک میان دو کشور قطع شد در جریان بوده اند. در داخل ایران محافظه کاران و نهادهای وابسته به آنان تلاش کرده اند تا نشان دهند که حاضر به کوتاه آمدن در قبال امریکا پس از برجام نیستند.

به گزارش سیب موز شاید اقداماتی چون بازداشت دوتابعیتی ها، ازمایش های موشک های بالستیک و رویارویی میان قایق های تندروی سپاه و ناوهای امریکایی در خلیج فارس را نیز بشود در این راستا قلمداد کرد. در سوی دیگر در امریکا نیز جمهوریخواهان امریکایی معتقدند که باید از هر طریق ممکن از موفقیت برجام و تداوم آن جلوگیری کرد. منتقدان به تازگی به گزارش وال استریت ژورنال اشاره کرده اند گزارشی که از انتقال 400 میلیون دلار نقد از امریکا به ایران همزمان با آزادی چهار ایرانی – امریکایی در ایران خبر می داد. آنان معتقدند که این پول پرداخت شده باجی از سوی امریکایی ها به ایران بوده است اما واقعیت آن است که این پول مبلغی بوده که ایران برای خریداری تسلیحات از امریکا از دوران پیش از انقلاب رد امریکا داشته و بلوکه شده بود".

اسلاوین که خود از موافقان برجام است در ادامه می افزاید:"برخی از منتقدان توافق هسته ای مانند دیوید البرایت از موسسه علوم و امنیت بین المللی نیز گفته اند که درباره برجام معافیت هایی محرمانه برای ایران در نظر گرفته شده اند. در سمت ایران یک جریان ثابت وجود دارد که دائما گلایه مند است که وعده امریکا برای کاهش تحریم های ضد ایرانی تحقق نیافته است. امریکا  اما می گوید که نمی تواند بانکداران وشرکت های خارجی که از مجازات های احتمالی در سال های آینده هراس دارند را وادار به تجارت با ایران کند".

اسلاوین در ادامه اشاره می کند که با همه تلاش ها برای کارشکنی ها اقتصاد ایران به ارامی قدرت خود را بدست می آورد و صادرات نفت ایران افزایش یافته است. او می افزاید:"در طول کارزار انتخاباتی در امرکیا هیلاری کلینتون نماینده دموکرات به شدت از سیاست های منطقه ای ایران به خصوص در قبال بحران سوریه انتقاد کرده است اما از توافق هسته ای ایران حمایت کرده از نقش خود برای آماده کردن زمینه های موفقیت دیپلماسی با ایران در زمانی که وزیر امور خارجه دولت اوباما بود گفته است".

او می افزاید:"نامزد جمهوریخواهان ترامپ اما تهدید کرده که در صورت ریاست جمهوری خواستار مذاکرات دوباره هسته ای خواهد شد. باید اشاره کرد که خاورمیانه و تحولات آن همواره ایالات متحده را در موضعی قرار داده که سیاست خارجی اش غیر قابل پیش بینی است. اما ایران در برابر بحران ها در مقایسه با بسیاری از همسایگان خود پایدار بوده است. احتمال آن وجود ادارد که چه کلینتون و چه ترامپ در صورت ریاست جمهوری تمایل بیش تری داشته باشند که به بحران های سیاسی در ترکیه، عراق یا عربستان سعودی بپردازند".

او در پایان اشاره می کند هر چند که صلح واقعی در خاورمیانه محقق نشده است اما برجام امکان جنگی دوباره در منطقه را کاهش داده است. د نداشته است.

آرام در گفت وگو با ایسنا، گفت: در ایستگاه مترو کوهسار تنها یک کارگر در هنگام کار از روی داربست به پایین سقوط می کند که توسط عوامل اورژانس به بیمارستان منتقل می شود.

وی افزود: این کارگر خیلی سریع درمان می شود و در حال حاضر نیز به کار خود بازگشته است.

آرام تاکید کرد: در ایستگاه کوهسار هیچ گونه ریزش آواری وجود نداشته است.