وزارت خارجه ایران: رویدادهای سال گذشته حج بی کفایتی آل سعود را آشکار ساخت

وزارت خارجه ایران: رویدادهای سال گذشته حج بی کفایتی آل سعود را آشکار ساخت

سیب موز: وزارت خارجه ایران: رویدادهای سال گذشته حج بی کفایتی آل سعود را آشکار ساخت

سیب موز  در واکنش به موضعگیری دبیر کل شورای همکاری خلیج فارس

وزارت خارجه ایران: رویدادهای سال گذشته حج بی کفایتی آل سعود را آشکار ساخت

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در واکنش به موضعگیری جانبدارانه اخیر دبیر کل شورای همکاری خلیج فارس گفت که آنچه در موسم حج سال گذشته بر حجاج بیت الله الحرام گذشت،بی کفایتی و ناتوانی حاکمان آل سعود در مدیریت کنگره عظیم حج را بخوبی آشکار ساخت.

به گزارش سیب موز به گزارش تسنیم، "بهرام قاسمی"، سخنگو و رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت امور خارجه کشورمان در واکنش به موضعگیری جانبدارانه اخیر دبیر کل شورای همکاری خلیج فارس در خصوص فاجعه منا تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران ضمن یادآوری حادثه غم انگیز و فراموش ناشدنی منا به دبیر کل شورای همکاری خلیج فارس، معتقد است آنچه در موسم حج سال گذشته بر حجاج بیت الله الحرام گذشت،بی کفایتی و ناتوانی حاکمان آل سعود در مدیریت کنگره عظیم حج را بخوبی آشکار ساخت.

وی افزود: فرافکنی حاکمان آل سعود و دبیر کل شورای همکاری خلیج فارس، رافع مسوولیت آنان در قبال خون های به ناحق ریخته شده هزاران مسلمان از سراسر جهان در فاجعه منا و پوشاننده عدم کفایت آل سعود در مدیریت حج ابراهیمی نیست.

قاسمی تأکید کرد: پایبندی به ارزش ها و اصول دین مبین اسلام و الفت و محبتی که آقای عبداللطیف الزیانی به آن اشاره کرده با عمل ایشان در حمایت از حاکمانی که با بی کفایتی خود امت اسلام را داغدار کرده در تناقضی آشکار است. اگر او به جد مدعی تبیین و تبلیغ اصول اسلامی است، بهتر آن است برای کشف حقایق، واقعیت ها و روشنگری در خصوص بازیابی علل این فاجعه عظمی در جهت تشکیل یک هیأت حقیقت یاب بین المللی و اسلامی تلاش کرده و دولت عربستان را از مانع تراشی در راه تشکیل آن بازدارد.

شورای همکاری خلیج فارس با صدور بیانیه ای در واکنش به سخنان رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای درباره حج، انتقادهای رهبر جمهوری اسلامی ایران از عربستان را «تحریک آمیز» و دارای «اهدافی آشکار» خواند.

«عبد الطیف الزیانی» دبیر کل شورای همکاری خلیج فارس مدعی شده سخنان رهبر ایران تلاشی برای «سیاسی کردن حج» است و این سخنان را «اتهام هایی باطل و توهین آمیز» توصیف کرد.

ادعای الزیانی در شرایطی مطرح می شود که سال گذشته در نتیجه سهل انگاری مقامات سعودی و سوء مدیریت مراسم حج بیش از 7 هزار نفر از حجاج در فاجعه منا به شهادت رسیدند.

در حالی که به گفته کارشناسان «عادل الجبیر» وزیر خارجه عربستان همسو با اسرائیل در تمامی سخنرانی ها و مصاحبه های خود علیه ایران موضع گیری می کند، الزیانی افزود: کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس «تبلیغات رسانه ای ظالمانه و اظهارات مکرر مسئولان بلند پایه ایران» را رد می کنند.

عربستان سعودی بعد از شهادت بیش از 7 هزار حاجی در فاجعه منا نه تنها مسئولیت آن را قبول  نکرد بلکه حجاج را عامل رخ دادن این حادثه خواند.