بیوگرافی کامل حسن روحانی + عکس

سیب موز: بیوگرافی کامل حسن روحانی + عکس

بیوگرافی کامل حسن روحانی + عکس

بیوگرافی کامل حسن روحانی + عکس

سیب موز: بیوگرافی کامل حسن روحانی + عکس

به گزارش سیب موز: حسن روحانی (متولد 21 آبان 1327 در شهر سرخه) سیاست مدار و مجتهد شیعه ایرانی است.

نام کامل : حسن روحانی

زادروز : 21 آبان 1327

زادگاه : سرخه، ایران

دین : اسلام

حزب سیاسی : حزب جمهوری اسلامی

جامعه روحانیت مبارز

سمت : نماینده رهبر در شورای عالی امنیت ملی

نماینده مجلس خبرگان رهبری

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک

پست های پیشین : دبیر شورای عالی امنیت ملی

مشاور امنیت ملی رئیس جمهور

نایب رئیس اول مجلس

نماینده مجلس

وبسایت        www.rouhani.ir

زندگی

حسن روحانی (متولد 21 آبان 1327 در شهر سرخه) سیاست مدار و مجتهد شیعه ایرانی است. وی نماینده مجلس خبرگان رهبری از سال 1378،عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام از سال 1370، عضو شورای عالی امنیت ملی از سال 1368 و رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک از سال 1371 است.

روحانی، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره چهارم و دوره پنجم و دبیر شورای عالی امنیت ملی از سال 1368 تا 1384 بوده است. او در این سمت، رئیس تیم هسته ای و مذاکره کننده ارشد ایران با سه کشور اروپایی آلمان، فرانسه و بریتانیا در مورد برنامه هسته ای ایران بود.

در 22 فروردین 92، حسن روحانی با شعار «دولت تدبیر و امید» برای انتخابات ریاست جمهوری رسماً اعلام کاندیداتوری کرد. وی در 17 اردیبهشت، با حضور در ستاد انتخابات وزارت کشور، نام خود را برای رقابت 24 خرداد ثبت کرد.

زندگی و تحصیلات

حسن روحانی در سال 1327 در شهرستان سرخه در استان سمنان به دنیا آمد. وی تحصیلات دروس ابتدایی را در سرخه و تحصیلات دروس دینی را از سال 1339، ابتدا در حوزه علمیه صادقیه (سمنان) آغاز نمود و سپس در سال 1340 وارد حوزه علمیه قم شد و از دروس و مباحث اساتیدی چون سید محمد محقق داماد، شیخ مرتضی حائری، سید محمدرضا گلپایگانی، سلطانی، محمد فاضل لنکرانی و شیخ محمد شاه آبادی بهره برد. او همزمان در سال 1348 به دانشگاه تهران راه یافت و در سال 1351 دانشنامه لیسانس خود را در مقطع کارشناسی در رشته حقوق قضایی اخذ کرد.

روحانی با ادامه تحصیل در بریتانیا، مدرک کارشناسی ارشد (M.Phil) در رشته حقوق عمومی و دانشنامه دکتری (Ph.D) در رشته حقوق اساسی را از دانشگاه کلدونیان گلاسکو دریافت کرد.

حسن روحانی دارای مرتبه علمی استاد پژوهشی مرکز تحقیقات استراتژیک می باشد.وی با کسب پروانه وکالت از کانون وکلای دادگستری مرکز در سال 1386، وکیل پایه یک دادگستری شد.

رد شائبه در مدرک دکتری حسن روحانی

در 5 و 8 بهمن 1391، سایت ایران الکشن واچ در خصوص مدرک دکتری حسن روحانی شائبه ای را مطرح کرده که براساس استعلام از دانشگاه گلاسکو می باشد، در حالی که روحانی با نام خانوادگی قبلی خود "فریدون" در دانشگاه کلدونیان گلاسکو تحصیل کرده که دانشگاه دیگری است. در وب سایت هرالد اسکاتلند، در اخبار آرشیوی، نام حسن روحانی با فامیلی قبلی اش (حسن فریدون Hassan Feridon) در لیست دوره ای دانش آموختگان دانشگاه کلدونیان گلاسکو دیده می شود. پایان نامه کارشناسی و دکتری او نیز با همین نام، در کتابخانه دانشگاه ثبت شده است.

ایران الکشن واچ با پی بردن به اشتباه خود، ضمن انتشار اصلاحیه ای در تاریخ 26 اردیبهشت 1392، مدعی شده که تحقیق و بررسی آنها موجب شده تا بیوگرافی رسمی حسن روحانی تصحیح شود.

پیش از انقلاب

حسن روحانی در آغاز جوانی، فعالیت سیاسی خود را با پیروی از آیت الله خمینی آغاز کرد. وی از سال 1344، سفرهای تبلیغی و سخنرانی علیه حکومت وقت را در شهرهای مختلف ایران آغاز نمود و در همان اولین سفر، توسط مأموران حکومتی بازداشت شد .وی در طول سال های مبارزه بارها دستگیر و ممنوع المنبر شد.

روحانی در آبان 1356، در مراسم بزرگداشت مصطفی خمینی در مسجد ارک تهران، برای نخستین بار لقب «امام» را برای آیت الله خمینی (رهبر در تبعید نهضت اسلامی) بکار برد. با تحت تعقیب قرار گرفتن توسط ساواک، به توصیهٔ دکتر بهشتی و [مرتضی مطهری مرتضی مطهری] از کشور خارج شد و مدتی به سخنرانی و تبلیغ برای دانشجویان خارج از کشور پرداخت و پس از ورود خمینی به پاریس، به او پیوست.

پس از انقلاب

با پیروزی انقلاب، حسن روحانی در اولین اقدام در سال 1358، به ساماندهی ارتش آشفته و پادگان های از هم پاشیده پرداخت.وی در سال 1359 به نمایندگی مجلس شورای اسلامی انتخاب شد و در پنج دوره قانونگذاری به مدت بیست سال (از سال 1359 تا 1379) فعالیت نمود. او نایب رئیس اول مجلس (در دوره های چهارم و پنجم) و رئیس کمیسیون های دفاع (دوره های اول و دوم) و سیاست خارجی (دوره های چهارم و پنجم) بود. عضویت و ریاست شورای سرپرستی سازمان صدا و سیما از سال 1359 تا سال 1362 نیز از دیگر مسئولیت های وی در دوران پس از انقلاب بوده است.

در دوران جنگ ایران و عراق، روحانی مسئولیت‏های متعددی، از جمله عضویت در شورای عالی دفاع (از سال 1361 تا 1367)، عضویت در شورای عالی پشتیبانی جنگ و رئیس کمیسیون اجرائی آن (از سال 1365 تا 1367)، معاونت فرماندهی جنگ (از سال 1362 تا 1364)، ریاست ستاد قرارگاه مرکزی خاتم الانبیاء (از سال 1364 تا 1366) و فرماندهی پدافند هوایی کل کشور (از سال 1364 تا 1370) را برعهده داشت. روحانی بین سال های 1367 تا 1368 به معاونت جانشین فرماندهی کل قوا منصوب شد.

بعد از پایان جنگ، حسن روحانی به همراه تعدادی از فرماندهان سپاه و ارتش، نشان درجه دو فتح و در مراسم دیگری در سالروز آزادسازی خرمشهر، به همراه جمعی دیگر از فرماندهان و مسؤولان پشتیبانی جنگ، نشان درجه یک نصر را از آیت الله خامنه ای فرمانده کل قوا، دریافت کرد.

روحانی پس از بازنگری قانون ‏اساسی جمهوری اسلامی ایران و تشکیل نهاد شورای عالی امنیت ملی، سمت نمایندگی آیت الله خامنه ای را در این شورا تاکنون در اختیار داشته و به مدت 16 سال (از سال 1368 تا 1384) در دوره های ریاست جمهوری اکبر هاشمی رفسنجانی و سید محمد خاتمی دبیر شورای عالی امنیت ملی بوده است. وی همچنین به مدت 13 سال (از سال 1368 تا 1376 و از 1379 تا 1384) مشاور امنیت ملی رئیس جمهور وقت بوده است.

روحانی از سال 1370 به عضویت مجمع تشخیص مصلحت نظام منصوب و تاکنون در این سمت فعالیت دارد. وی ریاست کمیسیون سیاسی-امنیتی-دفاعی این مجمع را نیز برعهده دارد.

روحانی در انتخابات میان‏دوره‏ای سومین دوره مجلس خبرگان رهبری در 29 بهمن 1378، از حوزه انتخابیه استان سمنان به نمایندگی مجلس خبرگان رهبری انتخاب شد. در سال 1385 نیز به عنوان نماینده استان تهران به عضویت دوره چهارم این مجلس برگزیده شد. سمت های وی در مجلس خبرگان، ریاست کمیسیون سیاسی-اجتماعی این مجلس (از 1380 تا 1385 و از 1392 تاکنون) و عضویت هیأت رئیسه و ریاست دفتر دبیرخانه این مجلس در تهران (از 1385 تا 1387) بوده است.

حسن روحانی در کنار مسئولیت های اجرایی، به فعالیت های علمی نیز پرداخته است. وی از سال 1374 تا 1378، عضو هیأت امنای دانشگاه های تهران و منطقه شمال بوده و از سال 1371، ریاست مرکز تحقیقات استراتژیک را برعهده دارد. وی با مرتبه علمی استاد پژوهشی، دارای کتب و مقالاتی به زبان های فارسی، انگلیسی و عربی است. سه فصلنامه علمی-پژوهشی به زبان های فارسی و انگلیسی (فصلنامه راهبرد، فصلنامه بین المللی روابط خارجی و فصلنامه Iranian Review of Foreign Affairs) با مدیر مسئولی وی منتشر می شود.

پرونده هسته ای

حسن روحانی به مدت 16 سال مسئولیت دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی را بر عهده داشت؛ سمتی که در دولت هاشمی به او رسید و در دولت خاتمی نیز ادامه یافت؛ اما دوران تصدی وی در پرونده هسته ای تنها 678 روز (از 1382/7/14 تا 1384/5/24) بود. این دوران پس از طرح موضوع هسته ای ایران در سطح بین المللی و صدور قطعنامه شدیداللحن آژانس بین المللی انرژی اتمی آغاز گردید. شورای حکام آژانس، نخست در خرداد 1382 طی یک بیانیه و سپس در شهریور همان سال طی قطعنامه ای به پرونده هسته ای ایران پرداخته و تلاش کرد تا تعهدات سختی را بر دوش ایران قرار دهد. در این هنگام که مقارن با پیروزی آمریکا در عراق و تشدید فضای جنگ در منطقه بود، جامعه بین المللی دچار التهاب و تنش بی سابقه ای بود و نسبت به روند پیشرفت های هسته ای ایران نیز حساسیت خاصی به وجود آمده بود.

با تشدید تنش ها و باتوجه به اختلافات موجود میان وزارت امور خارجه و سازمان انرژی اتمی، با پیشنهاد کمال خرازی وزیر امور خارجه و موافقت رئیس جمهور و همچنین سایر اعضای جلسه سران نظام، تصمیم گرفته می شود تا با تشکیل یک هسته قوی کارآمد سیاسی-فنی-حقوقی، مسئولیت مذاکرات برعهده حسن روحانی گذاشته شود تا با اختیارات ویژه، برنامه جامعی برای ادامه کار تهیه کند و هماهنگی لازم بین ارگان های ذی ربط را برقرار نماید. بدین ترتیب با حکم سید محمد خاتمی و تأیید سید علی خامنه ای، حسن روحانی در تاریخ 1382/7/14 مسئول پرونده هسته ای می شود و از آن تاریخ، این پرونده بطور کامل به دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی محول می گردد. متعاقباً مذاکرات ایران با سه کشور اروپایی از تهران (سعدآباد) شروع و در ماه های بعد در بروکسل، ژنو و پاریس ادامه می یابد.

روحانی و تیم او که متشکل از دیپلمات هایی بودند که ولایتی و خرازی آنان را به عنوان بهترین های وزارت امور خارجه معرفی کرده بودند، به دلیل شرایط سیاسی-امنیتی و تبلیغاتی که علیه ایران بود،تاکتیک خود را بر گفت وگو و اعتمادسازی استوار کردند. بدین صورت که در گام اول از گسترده شدن اتهامات و مجموعه مسائلی که علیه ایران مطرح می شد، ممانعت کردند تا از ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت سازمان ملل جلوگیری شود. از این رو در مسیر اعتمادسازی، در چند مقطع، برخی فعالیت های هسته ای ایران بصورت داوطلبانه تعلیق شد.

اگرچه همزمان با اعتمادسازی، تثبیت حقوق ایران، کاستن فشارهای بین المللی، ایجاد شکاف در غربی ها و دور شدن از ارجاع پرونده به شورای امنیت، ایران توانست چرخه سوخت خود را تکمیل کرده و پیشرفت های قابل توجهی بکند ولی بعداً به تصمیمات دوران مسئولیت روحانی انتقادات فراوانی مطرح شد.

بعد از روی کار آمدن دولت احمدی نژاد، حسن روحانی در تاریخ 1384/5/24 از سمت دبیری شورای عالی امنیت ملی، بعد از 16 سال کناره گیری کرد و علی لاریجانی به عنوان دبیر جدید منصوب شد و مسئولیت پرونده هسته ای را برعهده گرفت. او نیز با سیاست های دولت جدید کنار نیامد و در تاریخ 1386/7/28 استعفا داد و سعید جلیلی جایگزین وی شد.

خاطرات هسته ای

کتاب امنیت ملی و دیپلماسی هسته ای که شرح عملکرد و نیز خاطرات دوران تصدی حسن روحانی به عنوان مسئول پرونده هسته ای ایران و در مقام دبیری شورای عالی امنیت ملی است، چگونگی تصمیم گیری در ساختار سیاسی ایران، نقش نهادهای عالی رتبه در پرونده هسته ای و تمام مراحل مذاکرات با اروپایی ها را با ذکر مستندات روایت می کند. این خاطرات، جزئیات خواندنی و مهمی را شامل می شود که قضاوت درباره عملکرد این گروه و تصمیم هایی که مقامات و رهبران بلندپایه ایران طی آن گرفته اند را ممکن می سازد.

انتشار این کتاب در دورانی که روحانی و تیم وی به «وادادگی در برابر کشورهای غربی» متهم می شوند و درحالیکه شاهد تشدید دامنه تحریم ها و مشکلات سیاسی-اقتصادی ناشی از رویکرد اتمی و تصمیمات جانشینان او هستیم، نوعی پاسخ به تاریخ و حضور در برابر هیأت منصفه افکار عمومی است.

کتاب امنیت ملی و دیپلماسی هسته ای، در دوازده فصل و هفت پیوست در 1209 صفحه نگارش شده و اولین کتاب جامع در موضوع انرژی هسته ای ایران است که تا به حال منتشر شده و در زمره کتب تاریخ شفاهی ایران قرار می گیرد.

استقبال از این کتاب منجر به چاپ مکرر آن در مدت کوتاهی شده و در زمستان 1391 برای بار پنچم تجدید چاپ شده است.گزیده ای از این کتاب نیز تحت عنوان «روایت تدبیر و امید» همراه با تصاویری از مذاکرات در 552 صفحه، در اسفند 1391 منتشر شده است.

شیخ دیپلمات

گرچه حسن روحانی به عنوان رئیس شورای سرپرستی سازمان صدا و سیما، رئیس کمیسیون های دفاع و سیاست خارجی مجلس و پس از آن با مقام نایب رئیسی مجلس و دبیری شورای عالی امنیت ملی، در نقش یک دیپلمات، ظاهر شده و دیدارها و مذاکرات متعددی را با مقامات کشورهای خارجی تجربه کرده بود ولی ریاست و حضور او در مذاکرات هسته ای بود که عنوان "شیخ دیپلمات" را برایش به ارمغان آورد.

این عنوان برای اولین بار در آبان 1382 در تیتر صفحه اول روزنامه نوپای شرق نقش بست و بعد از آن بارها در رسانه های داخلی و خارجی فارسی زبان تکرار شد و به نظر برای همیشه برای او ماندگار شد. روحانی تنها شیخ عضو تیم مذاکره کننده هسته ای ایران تا به امروز بوده است.

نامزدی برای انتخابات ریاست جمهوری

حسن روحانی، در روز 22 فروردین 92، با شعار «دولت تدبیر و امید» در میان هوادارانش رسماً اعلام کاندیداتوری کرد.در این همایش که با حضور جمعی از حامیان و مسؤولین برگزار شد، یاسر و فاطمه، فرزندان هاشمی رفسنجانی نیز حضور داشتند.

روحانی که پیشتر اعلام کرده بود مستقل می آید،در همایش اعلام کاندیداتوری خود گفت: رئیس جمهوری باید مسئولیت را به عهده بگیرد که ملی باشد نه حزبی. وی تدوین «منشور حقوق شهروندی» را از جمله اولویت های خود در صورت انتخاب برای ریاست جمهوری عنوان کرد و گفت: دولت من، دولت تدبیر و امید است و گفتمان آن، "نجات اقتصاد، احیای اخلاق و تعامل با جهان" است.

در 31 اردیبهشت 92، حسن روحانی به همراه 7 نامزد دیگر برای انتخابات ریاست جمهوری تأیید صلاحیت شدند.

آثار

از آثار منتشرشده حسن روحانی می توان به کتب زیر اشاره کرد:

•امنیت ملی و دیپلماسی هسته ای (1390)

•امنیت ملی و نظام اقتصادی ایران (1389)

•اندیشه های سیاسی اسلام؛ جلد اول: مبانی نظری (1388)

•اندیشه های سیاسی اسلام؛ جلد دوم: سیاست خارجی (1388)

•اندیشه های سیاسی اسلام؛ جلد سوم: مسائل فرهنگی و اجتماعی (1388)

•خاطرات دکتر حسن روحانی؛ جلد اول: انقلاب اسلامی (1387)

•روایت تدبیر و امید (1391)

•مقدمه ای بر تاریخ امامان شیعه (1391)

•سن اهلیت و مسئولیت قانونی (1391)

•آشنایی با کشورهای اسلامی (1387)

•انقلاب اسلامی؛ ریشه ها و چالش ها (1376)

•مبانی تفکر سیاسی امام خمینی (ره) (1378)

•نقش حوزه های علمیه در تحولات اخلاقی و سیاسی جامعه (1390)

•امنیت ملی و سیاست خارجی (آماده چاپ)

•امنیت ملی و محیط زیست (آماده چاپ)

•خاطرات دکتر حسن روحانی؛ جلد دوم: دفاع مقدس (آماده چاپ)

(The Islamic Legislative Power )1994

(The Flexibility of Shariah; Islamic Law )1996

بیوگرافی کامل حسن روحانی + عکس 2 بیوگرافی کامل حسن روحانی + عکس 3