بیوگرافی کامل محمد علی نجفی + عکس

سیب موز: بیوگرافی کامل محمد علی نجفی + عکس

بیوگرافی کامل محمد علی نجفی + عکس

بیوگرافی کامل محمد علی نجفی + عکس

سیب موز: بیوگرافی کامل محمد علی نجفی + عکس

به گزارش سیب موز: محمد علی نجفی (زاده 23 دی 1330 -) سیاست مدار ایرانی از بنیان گذاران حزب کارگزاران سازندگی است. او هم اکنون یکی از اعضای شورای شهر تهران و عضو هیئت علمی (بازنشسته) دانشکده ریاضی و علوم کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف است. او از 1360 تا 1364 در دولت های دکتر باهنر، مهدوی کنی و مهندس موسوی وزیر فرهنگ و آموزش عالی و در دولت هاشمی رفسنجانی وزیر آموزش و پرورش ایران بود. در دولت اول خاتمی رییس سازمان برنامه و بودجه بود. او هم چنین وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش دولت روحانی است.

زادروز : 23 دی 1330

زادگاه : تهران ایران

فعالیت ها : عضو شورای شهر تهران

دین : شیعه

فارغ التحصیل از : دانشگاه صنعتی شریف

حزب سیاسی : حزب کارگزاران سازندگی

ریاست سازمان برنامه و بودجه – وزیر آموزش و پرورش ایران : از 1367 تا 1376

بعد از : سید کاظم اکرمی

قبل از : حسین مظفر

وزیر آموزش عالی : از 1360 تا 1364

بعد از : حسن عارفی

قبل از : محمد فرهادی

زندگی

محمدعلی نجفی، در 23 دی 1330 در تهران بدنیا آمد و در دبیرستان مروی واقع در ناصر خسرو تحصیلات متوسطه را به پایان رساند پس از گذراندن تحصیلات خود در رشته ریاضی در دانشگاه شریف، برای ادامه تحصیل به آمریکا رفت و در موسسه فناوری ماساچوست (اِم آی تی) دوره کاشناسی ارشد را طی نمود ولی به جهت فعالیت های مربوط به پشتیبانی از حرکت انقلاب اسلامی در ایران دوره دکتری خود را ناتمام گذاشته و به ایران بازگشت.

وی اولین بار توسط دکتر باهنر به عنوان معتمد وی برای تصدی پست وزارت آموزش و پرورش انتخاب و از مجلس شورای اسلامی رای اعتماد گرفت، وی در چندین دوره در دولت های دکتر باهنر، میر حسین موسوی و هاشمی رفسنجانی چندین دوره به عنوان وزیر آموزش و پرورش خدمت کرد. پس از دولت هاشمی با حکم سید محمد خاتمی به ریاست سازمان برنامه و بودجه انتصاب یافت. در انتخابات دوره نهم ریاست جمهوری،شایعاتی مبنی بر نامزدی وی به گوش می رسید که این امر محقق نشد. وی پس از اتخاب دکتر حسن روحانی به ریاست جمهوری اسلامی ایران در خرداد 92، از سوی وی باردیگر به عنوان وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش به مجلس شورای اسلامی معرفی گردید.

انتخابات شوراهای شهر سال 1385

او در پاییز 1385 با قرار گرفتن در لیست ائتلاف اصلاح طلبان نامزد شرکت در انتخابات شورای شهر تهران شد و توانست همراه با احمد مسجد جامعی، معصومه ابتکار و هادی ساعی از لیست ائتلاف اصلاح طلبان در جمع 15 نفره شورای شهر تهران قرار بگیرد.

بیوگرافی کامل محمد علی نجفی + عکس 2 بیوگرافی کامل محمد علی نجفی + عکس 3