رویارویی ب ام و X3، جاگوار F-Pace و لندروور دیسکاوری اسپرت

سیب موز: آیا جاگوار F-Pace به اندازهٔ کافی خوب هست که در صدر کلاس SUVها قرار گیرد؟ برای دریافتن پاسخ این سؤال آن را در برابر لندروور دیسکاوری اسپرت و ب ام و X3 قرار داده ایم... امتیاز خبر: 96 از 100 تعداد رای دهندگان 40 وب سایت پدال: احتمالاً F-Pace مهم ترین خودرو در تاریخ جاگوار است چراکه تا پیش ازاین، سازندهٔ بریتانیایی فقط به ساخت خودروهای اسپرت و سدان های لوکس می پرداخت و F-Pace اولین SUV جاگوار است که در بازار بسیار رقابتی کراس اوور/SUV ها عرضه گردیده است. بااین حال F-Pace برای اینکه شانس پیروز بیرون آمدن از این مبارزه و قرار گرفتن در صدر کلاس SUVها را داشته باشد باید از ویژگی های بسیار خاصی برخوردار باشد؛ بنابراین در این رقابت برای اولین بار جاگوار F-Pace را با موتور 2 لیتری دیزلی در برابر دو رقیب سرسخت قرار داده ایم.

رویارویی ب ام و X3، جاگوار F-Pace و لندروور دیسکاوری اسپرت

سیب موز: رویارویی ب ام و X3، جاگوار F

در این جدال جاگوار F-Pace رودرروی برادرش لندروور دیسکاوری اسپرت قرار می گیرد که هر دو از یک پیشرانه استفاده می کنند اما F-Pace متعارف تر و کاربردی تر است. بااین حال لندروور هنوز هم رقیب سرسختی است و کیفیت و پریمیوم بودن جاگوار را به چالش می کشد.

رویارویی ب ام و X3، جاگوار F-Pace و لندروور دیسکاوری اسپرت 2

به گزارش سیب موز: رقیب دیگر F-Pace در این جدال، ب ام و X3 است که هرچند چندین سال قدیمی تر از دو خودروی دیگر است اما هنوز هم X3 معیاری برای سنجیدن هندلینگ در میان SUVها بشمار می رود و به همین دلیل می تواند رقیب بسیار سرسختی برای F-Pace باشد.

رویارویی ب ام و X3، جاگوار F-Pace و لندروور دیسکاوری اسپرت 3 رویارویی ب ام و X3، جاگوار F-Pace و لندروور دیسکاوری اسپرت 4 رویارویی ب ام و X3، جاگوار F-Pace و لندروور دیسکاوری اسپرت 5 رویارویی ب ام و X3، جاگوار F-Pace و لندروور دیسکاوری اسپرت 6 رویارویی ب ام و X3، جاگوار F-Pace و لندروور دیسکاوری اسپرت 7 رویارویی ب ام و X3، جاگوار F-Pace و لندروور دیسکاوری اسپرت 8

شروع رقابت

آفرود

این سه SUV تقریباً تمامِ وقت خود را بر روی جاده های آسفالت می گذرانند اما زمانی که بحث رفتن به جاده های ناهموار مطرح می شود قطعاً لندروور با کنترل کشش بهتر و فاصله از سطح زمین بیشتر، بر دو رقیب دیگر برتری خواهد داشت؛ اما جاگوار هم با کنترل پیشرفتهٔ خود، کشش بیشتری در جاده های خیس دارد درحالی که ب ام و نیز سیستم کمکی پایین آمدن از شیب را دارد.

رویارویی ب ام و X3، جاگوار F-Pace و لندروور دیسکاوری اسپرت 9 رویارویی ب ام و X3، جاگوار F-Pace و لندروور دیسکاوری اسپرت 10 رویارویی ب ام و X3، جاگوار F-Pace و لندروور دیسکاوری اسپرت 11 رویارویی ب ام و X3، جاگوار F-Pace و لندروور دیسکاوری اسپرت 12 رویارویی ب ام و X3، جاگوار F-Pace و لندروور دیسکاوری اسپرت 13 رویارویی ب ام و X3، جاگوار F-Pace و لندروور دیسکاوری اسپرت 14

کاربردی بودن

وجود ردیف سوم صندلی ها در دیسکاوری اسپرت یک امتیاز است درحالی که در صورت عدم نیاز می توان آن ها را جمع کرده و در کف صندوق بار قرار داد. بعلاوه کشویی بودن ردیف دوم صندلی ها نیز موجب فراهم آمدن فضای پای مناسبی گردیده است. در سوی دیگر هرچند F-Pace با عدم برخورداری از ردیف سوم صندلی ها مزیت کاربردی بودن را از دست می دهد اما در عوض صندوق بار بسیار بزرگی به حجم 650 لیتر ارائه می کند.

رویارویی ب ام و X3، جاگوار F-Pace و لندروور دیسکاوری اسپرت 15 رویارویی ب ام و X3، جاگوار F-Pace و لندروور دیسکاوری اسپرت 16 رویارویی ب ام و X3، جاگوار F-Pace و لندروور دیسکاوری اسپرت 17 رویارویی ب ام و X3، جاگوار F-Pace و لندروور دیسکاوری اسپرت 18 رویارویی ب ام و X3، جاگوار F-Pace و لندروور دیسکاوری اسپرت 19 رویارویی ب ام و X3، جاگوار F-Pace و لندروور دیسکاوری اسپرت 20 رویارویی ب ام و X3، جاگوار F-Pace و لندروور دیسکاوری اسپرت 21 رویارویی ب ام و X3، جاگوار F-Pace و لندروور دیسکاوری اسپرت 22 رویارویی ب ام و X3، جاگوار F-Pace و لندروور دیسکاوری اسپرت 23

هزینه های استفاده

هر سهٔ این خودروهای هزینه های استفادهٔ بسیار کمی دارند زیرا هر سه کمتر از 140 گرم دی اکسید کربن در هر کیلومتر منتشر می کند؛ بنابراین مالیات کمتری به آن ها تعلق می گیرد و از این طریق حدود 50 درصد از قیمت آن ها بعد از سه سال جبران می شود. برای هر سهٔ آن ها نیز یک سرویس پنج ساله با قیمتی در حدود 500 پوند ارائه می گردد.

رویارویی ب ام و X3، جاگوار F-Pace و لندروور دیسکاوری اسپرت 24 رویارویی ب ام و X3، جاگوار F-Pace و لندروور دیسکاوری اسپرت 25 رویارویی ب ام و X3، جاگوار F-Pace و لندروور دیسکاوری اسپرت 26

نتیجه

مقام اول جاگوار F-Pace

جاگوار با عرضهٔ اولین SUV خود شجاعت بالایی به خرج داده است. F-Pace خودرویی کاربردی و معقول است و ثابت می کند که برای در اختیار داشتن یک کراس اوور خانوادگی نیازی به قربانی کردن لذت رانندگی نیست. موتور 2 لیتری دیزل این خودرو عملکرد مناسبی داشته و وجود کیت R-Sport نیز بااینکه گران است اما ضروری به نظر می رسد. تنها نقطهٔ منفی F-Pace استفاده از متریال ارزان قیمت در قسمت هایی از کابین است.

رویارویی ب ام و X3، جاگوار F-Pace و لندروور دیسکاوری اسپرت 27

مقام دوم لندروور دیسکاوری اسپرت

قهرمان ما نتوانست در این جدال بر جاگوار پیروز گردد اما دیسکاوری اسپرت هنوز هم خودرویی کاربردی است به ویژه با بهره مندی از سه ردیف صندلی. بعلاوه آفرود آن نیز بهتر بوده و درعین حال هندلینگ و عملکرد مناسب و معقولی بر روی جاده های صاف دارد. بااین حال، سرعت رانندگی کم و مصرف سوخت ناامیدکننده جایگاه آن را تضعیف نمود.

رویارویی ب ام و X3، جاگوار F-Pace و لندروور دیسکاوری اسپرت 28

مقام سوم ب ام و X3

با توجه به سن سال آن، X3 در اینجا هنوز هم عملکردی قوی از خود نشان داد. موتور دیزل 2 لیتری آن قوی ترین عملکرد را داشته و کیفیت مواد کابین آن بالا است؛ اما در دینامیک رانندگی حریف رقبای خود نمی شود، به جاداری و نرمی دو رقیب خود نیست و از سواری سفت و خشک رنج می برد.

رویارویی ب ام و X3، جاگوار F-Pace و لندروور دیسکاوری اسپرت 29

رقبای دیگر

مرسدس بنز GLC250d Sport

مرسدس بنز GLC به تازگی به انگلستان واردشده است و به لطف موتور دیزل کارآمد و درعین حال قدرتمند، کابین مجلل و طراحی داخلی کاربردی، رقیب بسیار سختی برای جاگوار F-Pace خواهد بود وقتی که آن ها را باهم به رقابتی رودررو دعوت کنیم.

رویارویی ب ام و X3، جاگوار F-Pace و لندروور دیسکاوری اسپرت 30 رویارویی ب ام و X3، جاگوار F-Pace و لندروور دیسکاوری اسپرت 31

ولوو XC60 D4 R-Design

مدت زمان تولید ولوو XC60 هم اکنون کمی طولانی شده اما بااین وجود هنوز پیشتازی خود را حفظ کرده است. ولوو XC60 جایگزین مناسبی برای SUVهای پریمیوم آلمانی بشمار می رود. این خودرو مجهز به یک موتور دیزل 2.4 لیتری و سامانهٔ چهارچرخ محرک که هرچند بهره وری کمی دارد اما در قبال پول پرداختی شما ویژگی های مثبت زیادی را ارائه می کند.

رویارویی ب ام و X3، جاگوار F-Pace و لندروور دیسکاوری اسپرت 32 رویارویی ب ام و X3، جاگوار F-Pace و لندروور دیسکاوری اسپرت 33

مشخصات فنی

رویارویی ب ام و X3، جاگوار F-Pace و لندروور دیسکاوری اسپرت 34 رویارویی ب ام و X3، جاگوار F-Pace و لندروور دیسکاوری اسپرت 35 رویارویی ب ام و X3، جاگوار F-Pace و لندروور دیسکاوری اسپرت 36