پرزرق وبرق، پیچیده، ولی این یک BMW نیست!

سیب موز: این سدان کم عرض، دوقلوی نزدیک XC90 است و به عنوان یک ولوو، مخلوطی است از سلیقه و ایمنی به روشی کاملاً سوئدی. به هر حال، سیستم انتقال قدرت در S90 حالت اسپورت کمتری دارد. امتیاز خبر: 96 از 100 تعداد رای دهندگان 48 سیب موز: این سدان کم عرض، دوقلوی نزدیک XC90 است و به عنوان یک ولوو، مخلوطی است از سلیقه و ایمنی به روشی کاملاً سوئدی. به هر حال، سیستم انتقال قدرت در S90 حالت اسپورت کمتری دارد. قابلیت انتخاب بین دو موتور 4 سیلندر وجود دارد: یک موتور 250 اسب بخاری توربو (T5) یا یک موتور 316 اسب بخاری توربوشارژ و سوپر شارژ (T6). هر دو موتور با یک جعبه دنده نرم هشت سرعته اتوماتیک همراهند. سواری خودرو آرام و بسیار کنترل شده است و فرمان سنگین تر از انتظار ماست. ترمزها عالی اند. فن آوری راننده کمکی نیز به خدمت گرفته شده است که می تواند اتومبیل را تا سرعت 129 کیلومتر در ساعت هدایت کند.

ولوو S90 مدل 2017

پرزرق وبرق، پیچیده، ولی این یک BMW نیست!

سیب موز: پرزرق وبرق، پیچیده، ولی این یک BMW نیست!

به گزارش سیب موز: پس از این که فورد در سال 2010 ولوو را به شرکت خودورساز چینی جیلی فروخت، اولین دستور کار شرکت سوئدی پی ریزی خط محصولی جدید بود که بتواند ناوگان فرسوده تولیدات شرکت را به روزرسانی کرده و قابلیت رقابت با دیگر برندهای لوکس بازار؛ که در حال افزایش هستند؛ را داشته باشد. جیلی مبلغ زیادی را برای سرمایه گذاری در ولوو در اختیار داشت اما با این حال خودروساز می بایست این دارایی را در موتورها و پلتفرم هایی منعطف به کار می برد که قابلیت استفادسه گسترده در یک برند با فروش جهانی نیم میلیون عددی در سال 2015 را داشته باشد. ما در سال گذشته شاهد ظهور اولین وسیله نقلیه حاصل از این فرآیند بودیم، شاسی-بلند XC90 جدید با سه ردیف صندلی. سدان تشریفاتی S90 دومین محصول ولوو در دوره جیلی است.

S90 برای جدال در کلاس خودروهای تشریفاتی اندازه متوسط طراحی شده است که در این کلاس رقبای قدرتمندی مانند BMW سری 5 و مرسدس بنز کلاس E حضور دارند که هر دوی آنها مدل جدید 2017 هستند. دیگر رقبا (به ترتیب فروش در سال 2015) عبارتند از هیوندایی جنسیس، لکسوس GS، آئودی A6، کادیلاک CTS، جگوار XF، اینفینیتی Q70 و آکورا RLX.

طراحی اسکاندیناویایی

با توجه به طول 5 متری و فاصله دو محور 3 متری، S90 از نظر اندازه کاملاً در میانه این خودروها قرار دارد. به هر حال، با عرض 1.8 متری و ارتفاع 1.5 متری اندکی پهن تر و کم-ارتفاع تر از بیشتر آنهاست. این به آن دلیل است که طراحی S90 از کوپه مفهومی معرفی شده توسط ولوو در سال 2013 الهام گرفته است.

پرزرق وبرق، پیچیده، ولی این یک BMW نیست! 2

هدف این بود که به این S90 ظاهری شیک با قابلیت حفظ کارکرد یک سدان چهار درب داده شود. این به معنای سقف پایین تر، شیب بیشتر در شیشه های جلو و عقب و شیشه های جانبی طولانی تر از S80 قدیمی که S90 جایگزین آن شده است بود. همچنین نمای جلویی S90 مشابه کوپه مفهومی بود که از ترکیب جلو پنجره مقعر به روز شده ولوو استفاده شده است که P1800 کلاسیک را به یاد می آورد و آرم فلزی به روز شده ولوو را همراه با چراغ های آشنای چکشی روشن در طول روز نشان می دهد.

همراه با خط شانه که در طول خودرو ادامه می یابد و یک کاپوت که با سلیقه طراحی شده است و با ترازبندی دقیق در قسمت های جانبی، S90 نمایی جذاب از یک سوئدی معمولاً دست کم گرفته شده را ارائه می دهد.

کار با معماری محصولات مقیاس پذیر

در زیر لایه فلزی رویی، S90 از پلتفرم اس پی ای (معماری محصولات مقیاس پذیر)  استفاده کرده است که در مورد استفاده از آن در XC90 در سال گذشته تردید وجود داشت. این به معنای استفاده از یک طرح عرضی با قرارگیری موتور در جلو با بازوهای کنترل کننده با طول نابرابر در سیستم تعلیق جلو و اتصال چند نقطه ای در عقب می باشد. ضربه گیرهای مرسوم همراه با فنرهای مارپیچی در جلو و فنرهای تخت (شاه فنر) در عقب در همه جا به کار رفته اند. به هر حال، در یک سیستم تعلیق اختیاری فنرهای بادی و تعدیل کننده های قابل تنظیم به عقب افزوده می شوند.

نیروی محرکه از دو نسخه از موتور درایو-E ولوو، یک موتور دو لیتری توربوشارژ چهار سیلندر جفت شده با یک جعبه دنده هشت سرعته اتوماتیک آیسین – ورنر ، حاصل می شود. مدل های پایه T5 از موتور درایو-E با قدرت کمتری استفاده می کنند که 250 اسب بخار نیرو را با گشتاور 350 نیوتن متر را با حرکت دادن چرخ های جلو ایجاد می کند در حالی که مدل T6 دو دیفرانسیل (چهار چرخ متحرک) است و قدرت بیشتری دارد، 316 اسب بخار با گشتاور 400 نیوتن متر.

پرزرق وبرق، پیچیده، ولی این یک BMW نیست! 3

قدرت اضافی بیشتر حاصل یک توربو شارژر بزرگتر است که در دور موتور میانی و بالا تقویت بیشتری ایجاد می کند. در حالت طبیعی این امر با تأخیر توربوی بیشتری نیز همراه است اما ولوو این مشکل را با قرار دادن یک سوپرشارژر مرتفع نموده است.  در دورهای پایین موتور، سوپر شارژر افزایش فوری قدرت و پاسخ دهی را ایجاد می کند در حالی که توربو شارژر همه اعمال سنگین را در دورهای بالاتر از 3500 دور در دقیقه بر عهده دارد.

این نحوه چینش در مدل های T6 کاملاً تجهیز شده نمونه برداری شده توسط ما مطابق وعده بسیار خوب عمل کرد. شتاب دهنده را از توقف مرده نجات داده و S90 هوشمندانه و بلادرنگ حرکت می کند. گشتاور دادن به سیستم انتقال قدرت با استفاده از ترمز می تواند حالتی از راه اندازی را آغاز کند که آغاز حرکت را اندکی سخت تر خواهد کرد اما نیازی به استفاده از آن در ترافیک روزمره وجود ندارد.

جعبه دنده اتوماتیک هشت سرعته دنده را به شکلی هموار، منطقی و اغلب برای استخراج بهترین توان از موتوری نسبتاً کوچک تعویض می کند. شما تا حد زیادی می توانید رفتار آن را با استفاده از انتخابگر حالت رانندگی تغییر دهید. در حالت پیش فرض آسایش ، تعویض دنده ها آرام و قابل انتظار است. با انتخاب حالت اقتصادی ، بالا رفتن دنده زودتر اتفاق می افتد و به طور محسوسی اشتیاق به کاهش دنده هنگامی که پنجه پا روی گاز است کاهش می یابد. با انتخاب حالت اسپورت   عکس وضعیت فوق اتفاق می افتد و بالا رفتن دنده در دورهای موتور بالاتر رخ می دهد، کاهش دو دنده با کمترین تحریک اتفاق می افتد و همچنین هنگام رانندگی هیجانی و سریع، با توجه به روند فرمان دهی راننده و میزان ترمزها، رفتار راننده را تحلیل کرده تا هماهنگ ترین عملکرد برای راحتی بیشتر را فراهم کند.

چهار کافی است؟

اگر چه به سبب تلاش خودروسازان برای افزایش بهره وری سوخت، موتورهای چهار سیلندر نیز در حال رواج در این کلاس خودروهای گران قیمت هستند، بسیاری از رقبای S90 موتورهایی شش و حتی هشت سیلندر ارائه می دهند. در S90 چنین نیست چرا که اگر شما شتاب صفر تا 100 کیلومتر بر ساعت زیر 4 ثانیه می خواهید عملکرد S90 شما را ناامید خواهد کرد. بر مبنای برآوردهای ما، بهترین عددی که T6 احتمالاً قادر به رسیدن به آن خواهد بود 1/5 ثانیه است. به عبارت دیگر، از آنجا که هنوز رده بندی اقتصاد سوخت آژانس حفاظت از محیط زیست (ای پی اِی)  منتشر نشده است، انتظار یک شکل ترکیبی با حداقل 7/8 لیتر در صد کیلومتر در نسخه T5 و 9 لیتر در صد کیلومتر در نسخه T6 را داریم.

علاوه بر این، با اینکه موتور ولوو تنها چهار سیلندر دارد اما عملکرد مناسبی از خود نشان می دهد. کارکرد ساکن خودرو بسیار نرم و آرام است و تنها نشانه هایی از عملکرد هواپیمای بدون سرنشین چهار سیلندر را در رانندگی عادی متوجه شدیم. با وارد آوردن فشار روی خودرو، وقتی دور موتور بین 6000 دور در دقیقه و خط قرمز 6500 دور در دقیقه بود، موتور 2 لیتری صدایی هدفمند و موزون ایجاد کرد. جهت کاستن از صداهای ناهنجار، یک سیستم مؤثر حذف فعال صدا همراه با سیستم صوتی ارائه شده است. با انتخاب حالت اسپورت صدای اندکی جوان پسندتر برای انتخاب در دسترس است.

ارزیابی کیفیت سواری در جاده های بسیار صاف اسپانیا برای ما سخت بود اما حرکات بدنه به خوبی کنترل شده بود و S90 حتی در رانندگی سریع، راحت، با ثبات و اطمینان بخش بود. سر و صدای باد و جاده نیز کم به نظر می رسید.

پرزرق وبرق، پیچیده، ولی این یک BMW نیست! 4

متأسفانه فرمان الکتریکی S90 موجب شده است تا اندکی احساس سنگینی ایجاد شود؛ و زمانی که سر پیچ های تند با سرعت پیچیدیم، برای تحت کنترل درآوردن مجدد خودرو با مشکلاتی مواجه شدیم. مهندسین شرکت ولوو ادعا می کنند که این خود محوری موجب افزایش حس راننده از ثبات خطی مستقیم رانندگی می شود، اما اتومبیل های دیگر به همان اثر با احساس رضایت کمتری دست یافته اند. در حالی که تلاش های کلی فرمان را می توان به یکی از سه سطح تنظیم کرد، مشخصه سنگین خارج از مرکز هرگز از بین نمی رود.

همچنین S90 همچنین می تواند با استفاده از راننده کمکی استاندارد خود را هدایت نماید. این ویژگی در حال حاضر با سرعت 129 کیلومتر در ساعت همراه با سیستم تعیین سقف سرعت (کروز کنترل) در بزرگراه های با نشانه های خطوط مشخص بسیار خوب کار می کند. به هر حال شما نمی توانید بیش از 15 ثانیه دست خود را از روی فرمان بردارید و سیستم نمی تواند با پیچ های تند در جاده های پر پیچ و خم خوب عمل کند.

احساس ترمز بسیار عالی است که با پدالی به اندازه معقول محکم و بدون حرکت هرز همراه است. شما می توانید با هر سرعتی که بخواهید بسیار نرمی ترمز کنید. جالب است که پدال ترمز در حالت اسپورت اندکی سریع تر پاسخ می دهد گرچه احساس جلو رونده باقی می ماند. ضربه گیرها در حالت اسپورت سفت باقی می مانند اما ما بایستی تا زمان رانندگی با S90 در جاده های آمریکا منتظر بمانیم تا ببینیم چه اندازه بر رانندگی اثر مخرب دارند.

در داخل، S90 همچنان شیوه طراحی اسکاندیناویایی را با یک طرح تمیز و منظم ادامه می دهد.  دریچه های عمودی - که ولوو آنها را تیغه های هوا می نامد – همانند فلز جلا خورده لبه زیرین داشبورد بسیار فوق العاده به نظر می رسند. عنصر اصلی در این طراحی داخلی صفحه نمایش LCD عمودی 9 اینچی آن است. این صفحه نمایش چندین عملکرد متداول مانند سیستم کنترل آب و هوا را کنترل می کند. در نتیجه، تعداد دکمه و دستگیره بر روی داشبورد تا حد زیادی کاهش یافته است. علاوه بر این، این صفحه نمایش ایستاده برای عملکرد ناوبری ایده آل کار می کند و بخش بیشتری از راه پیش رو در نقشه را نسبت به صفحه نمایش های افقی به تصویر می کشد. به نظر ما، این جهت گیری باید به عنوان استاندارد صنعت در نظر گرفته شود.

پرزرق وبرق، پیچیده، ولی این یک BMW نیست! 5

لطفا بنشینید

موقعیت رانندگی در S90 بسیار عالی است. بر خلاف بسیاری از اتومبیل ها، ستون فرمان را می توان به اندازه کافی به سمت پایین بدون مانع شدن صفحة ابزار تنظیم کرد. نکته عجیب برای این کلاس از خودرو این است که تنظیم ستون فرمان دستی است که به آن معنی است که نمی توان تنظیمات آن را در سیستم حافظه استاندارد صندلی ذخیره نمود. ولوو اعلام کرده است که در آینده در پی تصحیح این اشتباه است.

صندلی های ولوو به خاطر راحتی شان مشهورند و صندلی های S90 نیز شما را در این زمینه ناامید نخواهند کرد. علاوه بر طول استاندارد بالشتک صندلی و تنظیمات جانبی پشتی، صندلی های ولوو به خوبی شکل داده شده و انباشته شده اند، عواملی که به نظر می رسد بسیاری از خودروسازان به درستی آنها را رعایت نمی کنند. صندلی های پشتی نیز بسیار خوب هستند گرچه بالشتک صندلی عقب کوچک است و صندلی جلو حداقل زمانی که کاملاً به پایین تنظیم شده است، فضای زیادی در زیر برای پای مسافرین عقب باقی نمی گذارد. اما فضای سر و فضای پا در عقب کاملاً عالی است و نسبت به بسیاری از رقبا جادارتر است.

فضای صندوق عقب نیز بسیار زیاد است و با دقت با یک شکل منظم به پایان می رسد. اگر شما نسخه سفارشی با در صندوق برقی سفارش داده باشید، این در دارای عملکرد باز شدن بدون دست است که با تکان دادن پا در سمت چپ زیر سپر عقب فعال می شود.

پرزرق وبرق، پیچیده، ولی این یک BMW نیست! 6

هر دو نسخه T5 و T6 با دو سطح تودوزی ارائه می شوند: برتری  و کتیبه . قیمت پایه برای این چهار مدل از 47.975 دلار تا 57.245 دلار متغیر است. تجهیزات استاندارد زیاد هستند و هر S90 با دارایی کاملی از ویژگی های ایمنی شامل قابلیت رانندگی کمکی نیمه اتوماتیک، سانروف، چراغ های جلو و عقب LED، صندلی های کاملاً قابل تنظیم، جهت یابی، یک کلید مجاورت و بسیاری دیگر از ویژگی ها عرضه می شوند. لیست کاملی وجود دارد که اجازه می دهد بیش از ده هزار دلار به قیمت نسخه کتیبه T6 افزود. با این حال، قیمت های به میزان بسیار کمی کمتر از مقادیری است که در رقابت با آلمانی ها می تواند به آن دست یافت.

مدل های T6 برای تست رانندگی در اواخر ژوئن در اختیار نمایندگان فروش ولوو قرار خواهد گرفت و فروش از جولای آغاز می شود. مدل های ارزان تر T5 تا سپتامبر عرضه نخواهند شد. سال آینده مدل T8 با موتور دوقلو و سیستم انتقال قدرت 400 اسب بخاری هیبرید که پیش از این در XC90 پیشنهاد داده شده عرضه خواهد شد. مدل واگن مبتنی بر این سدان، V90، نیز در همان زمان عرضه خواهد شد.

مدل های جدیدی از ولوو با طراحی و فن آوری S90 در راهند. برند ولوو وعده داده است که تا سال 2017 تمامی محدوده محصولاتش نوسازی شوند و در نهایت ولوو جوان ترین طیف محصول را در صنعت داشته باشد. همانند آنچه در S90 اتفاق افتاد، این خودرو محصولی قابل اطمینان، راحت، زیبا و کاربردی است و می بایست ولوو را برای اولین بار در دوره ای طولانی به یک مدعی در بخش نیمه لوکس بدل کند.

پرزرق وبرق، پیچیده، ولی این یک BMW نیست! 7