عکسها و تصاویر خانه مشروطه در تبریز

سیب موز: عکسها و تصاویر خانه مشروطه در تبریز

به گزارش سیب موز: خانهٔ مشروطه در یکی از محله های قدیمی شهر تبریز به نام راسته کوچه و در غرب بازار تبریز قرار گرفته است. خانه مشروطه به سبک معماری دورهٔ قاجار ساخته شده و ملک شخصی حاج مهدی کوزه کنانی بوده است. خانه مشروطه به شمارهٔ 1171 در سال 1354 خورشیدی در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده و در سال 1367 خورشیدی به تملک رسیده است.

بزرگان مشروطه پس از به توپ بسته شدن مجلس شورای ملی توسط محمدعلی شاه، در خانهٔ مشروطه جمع شده و به همفکری می پرداختند. همچنین این مکان مرکز فرماندهی مجاهدان در طی محاصرهٔ 11 ماههٔ تبریز و نیز مرکز تصمیم گیری برای پایین آوردن پرچم های تسلیم در برابر شاه قاجار بوده است.

«حاج ولی معمار» معمار تبریزی که ساکن روسیه بود، در سال 1247 خورشیدی و پس از بازگشت به ایران، بنای خانهٔ مشروطه را بنیان نهاد. این بنا با 1300 متر مربع مساحت، در دو طبقه ساخته شده است. از ویژگی های منحصر به فرد خانهٔ مشروطه می توان به پنجره های ارسی، درب های منب کاری شده، غلام گردش، کلاه فرهنگی و نورگیر اشاره کرد.

موزهٔ مشروطه نیز پس از ایجاد تغییراتی در تالارها و اتاق های خانهٔ مشروطه و به نمایش درآوردن اسناد تاریخی مربوط به انقلاب مشروطه در سال 1375 خورشیدی تأسیس شده است. از مهم ترین آثار تاریخی این موزه می توان به سلاح کمری ستارخان، فرش مشروطه، وسایل شخصی سران مشروطه و دیگر مدارک مرتبط با انقلاب مشروطه اشاره کرد.

عکسها و تصاویر خانه مشروطه در تبریز

سیب موز: عکسها و تصاویر خانه مشروطه در تبریز

عکسها و تصاویر خانه مشروطه در تبریز 2 عکسها و تصاویر خانه مشروطه در تبریز 3 عکسها و تصاویر خانه مشروطه در تبریز 4 عکسها و تصاویر خانه مشروطه در تبریز 5 عکسها و تصاویر خانه مشروطه در تبریز 6 عکسها و تصاویر خانه مشروطه در تبریز 7 عکسها و تصاویر خانه مشروطه در تبریز 8 عکسها و تصاویر خانه مشروطه در تبریز 9