تصاویر 9 مسجد که از زیباترین مساجد جهان میباشند

سیب موز: تصاویر 9 مسجد که از زیباترین مساجد جهان میباشند مساجد بزرگ دنیا، جدای از فضای روحانی و ملکوتی و امواج مثبتی که در بر دارند، از جهت معماری نیز بسیار مورد توجه می باشند عکس های زیباترین مساجد جهان در سیب موز زیباترین مساجد جهان - سیب موز

تصاویر 9 مسجد که از زیباترین مساجد جهان میباشند

سیب موز: تصاویر 9 مسجد که از زیباترین مساجد جهان میباشند

مسجد گل شریف (قازان، روسیه)

مسجد قل شریف یکی از مساجد اصلی و بزرگ قرون وسطی در قازان بوده که در سده 16 میلادی ساخته شد. این مسجد با کتابخانه غنی خود باعث ظرافت، زیبایی و تزئین پایتخت خان های قازان و مرکز آموزش مذهبی، گسترش علوم در قسمت مرکزی روسیه در سده 16 میلادی بود.

به گزارش سیب موز: این مسجد به افتخار آخرین امام جماعت خود «سید قل شریف» یکی از رجال سرشناس مذهبی، عالم، شاعر و سیاست مدار و از فرماندهان دفاعی شهر قازان، که در این مسجد خدمت می کرد و در طول اشغال این شهر کشته شد تغییر نام داد.

معماری

مسجد 2 طبقه ای قل شریف، یک طبقه را به نیایش و یک طبقه را به موزه اسلامی خود اختصاص داده است. گنبد مرکزی این مسجد 39 متر و 4 مناره اصلی آن 57 متر ارتفاع دارند. بخش عمده ای از هزینه ساخت مسجد توسط مسلمانان تاتار اهدا شده است.

عده ای اعتقاد دارند سبک معماری این مسجد وامدار سبک های بلغاری است اما مؤلفه های آن به سبک عثمانی و دوره رنسانس شباهت دارد. مسجد قدیمی که در همین مکان ساخته شده بود در سال 1552 توسط روس ها تخریب شد و دارای مناره های 8 متری بود که در ساخت آن سنگ های سفید نقش اصلی را برعهده داشت. در این مسجد یک مدرسه اسلامی و یک کتابخانه نیز قرار داشت.

در 21 فوریه سال 1996 به درخواست مینتیمر شایمیف رئیس جمهور تاتارستان بازسازی مسجد آغاز شد و در ژوئیه سال 2005 در دوره جشن های هزاره قازان رسماً افتتاح شد. اقامه نماز جمعه در این مسجد یکی از مهم ترین و بزرگترین رویدادهای پایتخت تاتارستان محسوب می شود.

تصاویر 9 مسجد که از زیباترین مساجد جهان میباشند 2

مسجد امیر عبدالقادر (کنستانتین، الجزایر)

تصاویر 9 مسجد که از زیباترین مساجد جهان میباشند 3

مسجد احمد قدیروف (گروزنی، چچن)

تصاویر 9 مسجد که از زیباترین مساجد جهان میباشند 4

مسجد هوی در نینگشیا (نینگشیا، چین)

تصاویر 9 مسجد که از زیباترین مساجد جهان میباشند 5

مسجد و مدرسه ی سلطان حسن (قاهره، مصر)

تصاویر 9 مسجد که از زیباترین مساجد جهان میباشند 6

مسجد الندا ( بغداد ، عراق)

تصاویر 9 مسجد که از زیباترین مساجد جهان میباشند 7

مسجد سلطان عمر علی سیف الدین (بندر سری بگاوان، برونئی)

تصاویر 9 مسجد که از زیباترین مساجد جهان میباشند 8

مسجد جامع شیخ زاید (ابوظبی، امارات متحده عربی)

عمارت این مسجد در جهان بی نظیر است. مسجد ابوظبی به عنوان سومین مسجد بزرگ جهان، از معماری متناسب با تمدن اسلامی و رویکردهای هنری مدرن امروز برخوردار است. ساخت این مسجد از سال 1998 با هدف تعمیق فرهنگ، مفاهیم اسلامی و ارزشهای دینی آغاز شد. اطراف، داخل و حیاط این مسجد بسیار وسیع و گلدسته ها و قبه های اصلی بزرگ آن در جهان بی نظیر است. این مسجد دارای سه سالن اصلی برای نماز خواندن است. بر اساس کارشناسی های سازمان کنفرانس اسلامی و مرکز مطالعات تاریخ، هنر و فرهنگ اسلامی استانبور (ارسیکا)، قبه اصلی مسجد بزرگترین قبه در جهان به شمار می رود که ارتفاع آن 83 متر و قطر داخلی آن به بیش از 32 متر می رسد. این قبه ی هزار تنی از سوی هنرمندان مراکشی با کتابت آیات قرآنی تزئین شده است.

تعداد قبه های این مسجد 57 قبه در اندازه های مختلف است. داخل، خارج و اطراف مسجد پوشیده از سنگ مرمر سفید و یا سبز است و داخل آن با هنر گچبری توسط هنرمندان و متخصصان این عرصه تزئین شده است. سالن این مسجد گنجایش 40 هزار نمازگزار را دارد و وجود 4 قبه در بخش خارجی صحن به ارتفاع 107 متر به آن زیبایی خاصی داده است. مساحت صحن به صورت کلی بیش از 17هزار متر مربع است که بزرگترین مساحت موجود در مساجد جهان اسلام را از آن خود کرده، این صحن از انواع سنگ مرمر، کاشیهای زیبا و رنگی فرش شده است.

تعداد ستونهای داخل سالن اصلی نمازخانه 24 ستون است که سقف، قبه ها و گلدسته های سنگین را حمل می کند. اما تعداد ستونهای خارجی در صحن به هزار و 48 ستون می رسد که با سنگهای قیمتی و با نقش و نگارهایی از گل، شکوفه و گیاهان زیبا تزئین شده است و بخشهایی از آن از طلا پوشیده شده است. در بخش خارجی مسجد حوض های آبی تعبیه شده است که تصویر مسجد در آن منعکس می شود و سنگهای اطراف آن از سنگ مرمر سفید و سبز است که با بهره گیری از هنر هندی ها به صورت نخلهایی از آلومینیوم و طلا تزئین شده است.

این مسجد 9 متر از سطح خیابان بالاتر است به گونه ای که مسجد از هر زاویه ای در هر فاصله و مسافتی خاص از اطراف قابل مشاهده است. به منظور ساخت و اجرای این طرح، امارات با بزرگترین شرکتهای تخصصی جهان به ویژه در صنعت کریستال سازی قراردادهایی امضا کرده بود.

این مسجد توسط بزرگ ترین فرش جهان، با ابعادی حدود 6000 مترمربع که توسط هنرمندان و بافندگان ایرانی بافته شده است، مفروش شده است. همچنین بزرگ ترین چلچراغ (Chandelier) جهان که توسط کشور آلمان ساخته شده است در این مسجد نصب گردیده است.

تصاویر 9 مسجد که از زیباترین مساجد جهان میباشند 9 تصاویر 9 مسجد که از زیباترین مساجد جهان میباشند 10 تصاویر 9 مسجد که از زیباترین مساجد جهان میباشند 11

مسجد تاج محل (آگرا، هند)

تصاویر 9 مسجد که از زیباترین مساجد جهان میباشند 12 تصاویر 9 مسجد که از زیباترین مساجد جهان میباشند 13