ارامنه ایرانی شب کریسمس چه خوراکی هایی می خورند؟

news201622193430071

سیب موز: اگر آئین هایی مانند شب عید نوروز، شب یلدا و … خوراکی ها و خوردنی های مخصوص خود را دارد، شب کریسمس و جشن سال نوی مسیحیان هم در میان ارامنه با شیرینی ها، نوشیدنی ها و غذاهای مخصوصی جشن گرفته می شود. شیرینی پیروک، نان گاتا، کوکو سبزی و سبزی پلو با ماهی بعلاوه قهوه بخشی از این خوردنی ها هستند.

بسیاری از ایرانیان بر این تصور هستند که ارمنی های ایران هم مانند دیگر مسیحیان جهان و به خصوص آمریکایی ها، در شب سال نو و کریسمس و یا عید پاک گوشت بوقلمون می خورند. اما واقعیت این است خوردن گوشت بوقلمون همانقدر بین ارامنه مرسوم و رایج است که بین دیگر ایرانیان.

به گزارش سیب موز: با این حال پس خوراکی و شام رایج شب کریسمس ارامنه ایران چیست؟ پاسخ این پرسش جالب توجه است؛ همانطور که بین اغلب ایرانیان از گذشته رایج بوده و برای شب عید نوروز سبزی پلو با ماهی تهیه می کنند، در شب کریسمس هم شامی که از آشپزخانه خانه های ارامنه بر سر سفر حاضر می شود غالبأ سبزی پلو با ماهی است.

ارامنه ایرانی شب کریسمس چه خوراکی هایی می خورند؟

سیب موز: ارامنه ایرانی شب کریسمس چه خوراکی هایی می خورند؟

البته شام کریسمسی ارامنه یک خوراکی سبزی محور دیگر هم دارد و آن کوکو سبزی است. در پاره ای مواقع شام این شب به شکل برنج، کوکوسبزی و ماهی آماده و سرو می شود. با این حال وقتی از خود ارامنه و قدیمی هایشان درباره این که چرا این خوراکی ها را شب کریسمس سر سفره می گذارند سوال بپرسید پاسخ اکثرشان “نمی دانم” است.

“ارمنی های ایران در شب کریسمس خودشان (یعنی 6 ژانویه) غالباً برنج و کوکو سبزی و ماهی می خورند و ما از بچگی فکر می کردیم این از سنت های کریسمس است؛ تا این که مرزهای ارمنستان باز شد و فهمیدیم اهالی آن جا چیزی به اسم کوکو سبزی ندارند و این رسم ارمنی های ایران است و کوکو سبزی یک غذای ایرانی است!” این بخشی از نوشته روبرت صافاریان مستندساز و نویسنده ارمنی درباره رسم های رایج کریسمس در میان ارامنه ایران است.

شیرینی های مرسوم شب کریسمس هم از گذشته تا امروز بیشتر از همه چند شیرینی خاص بوده اند، «پیروک» و «گاتا» دو تا از شناخته شده ترین و رایج ترین این شیرینی ها و نان ها هستند. این دو شیرینی پیش از این فقط در میان ارامنه رایج بوده اند اما حالا سالهاست به یکی از محصولات پرفروش بیشتر شیرینی فروشی های شهر بدل شده اند.

در تعریف «گاتا» گفته شده؛ نوعی نان شیرینی ارمنی است و بسته به محل در انواع مختلف، اشکال و اندازه های متفاوت و به این شیوه تهیه می شود؛ « گاتا شیرینی لایه ای و یکی از انواع شیرینی های خشک است که خمیر آن از طریق فشار بر روی لایه های متناوبی که کره یا مارگارین در بین آن قرار داده شده تهیه می شود. مواد تشکیل دهنده گاتا عموماً شامل آرد، شکر، روغن، تخم مرغ، مخمر، شیر و نمک است که لایه ای از مارگارین یا کره بین ورقه های نازک شده آن قرار می گیرد. هنگام ورود به فر و در اثر اعمال حرارت بالا این لایه ها کم کم از هم متمایز شده و حالت پُف کرده و در پاره ای مواقع ترد به شیرینی می‎بخشند.»

ارامنه ایرانی شب کریسمس چه خوراکی هایی می خورند؟ 2

یکی از مشهورترین انواع گاتا حاوی مغزی است که از آرد، شکر و کره یا مارگارین و مغزهای خشک خصوصاً گردو تشکیل شده است. بر اساس یک باور قدیمی داخل خمیر برخی گاتاها قبل از پخت سکه می گذاشتند و گفته می شد هر کسی در بُرش گاتای خود سکه پیدا کند شانس و خوشبختی به او روی خواهد آورد!

اگر چه بسیاری از طرفداران گاتا آن را به عنوان یک شیرینی شیرین می شناسند اما نوع شور آن که به گاتای شور معروف است نیز در بین ارامنه محبوبیت زیادی دارد و در روزهای سال نو کریسمس هم در خانه های آنها تهیه می شود.

شیرینی دیگر محبوب و پرمصرف این ایام که بین ارامنه رایج است در تهران و شیرینی فروشی های شهر با عنوان پیروک شناخته می شود، اما خود ارامنه آن را به شکل بِروک تلفظ می کنند. پیروک، نوعی شیرینی مغزدار است که خمیر آن شباهت زیادی به خمیر انواع پای دارد؛ مغز آن را انواع مارمالاد تشکیل می دهد و تنوع پیروک ها نیز بسته به مارمالاد داخل آنهاست.

کره، شکر، آرد، تخم مرغ، بیکینگ پودر، وانیل، پوست پرتقال رنده شده، گردوی رنده شده، مارمالاد مواد لازم برای تهیه پیروک است، طرز تهیه خمیر این شیرینی نیز به این شکل است: ابتدا باید کره و شکر را با دستگاه همزن مخلوط کرد و هم زد، سپس تخم مرغ ها را دانه دانه اضافه کرده و همین طور هم زده شود. پس از آن باید مواد خشک شامل آرد، بیکینگ پودر، وانیل، پوست پرتقال رنده شده و گردو در ظرف دیگری با هم مخلوط کرده، سپس به مخلوط کره، تخم مرغ و شکر افزوده شود. در مرحله بعد، بعد از کمی هم زدن، دستگاه را خاموش کرده و باید خمیر را با دست ورز دادد. یک چهارم خمیر را نگه داشته و کنار بگذارید؛ بقیه را داخل ظرف پیرکس گرد یا قالب پای پهن کرده و روی آن را با مارمالاد بپوشانید.

ارامنه ایرانی شب کریسمس چه خوراکی هایی می خورند؟ 3

خمیر کنار گذاشته شده را توسط وردنه باز کرده و به صورت نوارهای باریک با چاقو برش دهید و به حالت ضربدری روی مارمالاد بگذارید. پس از آن ظرف را به مدت کافی داخل  فر می گذارند تا پخته و آماده شود.

در بین ارامنه ایران مانند رسم رایج بسیاری از مسیحیان جهان، استفاده از شکلات ها و بیسکویت های طراحی شده با شکل و شمایل بابانوئل و درخت کاج و دیگر نمادهای مرسوم این عید نیز رواج دارد. خانواده ها شکلات های خوش نقش و رنگ را زیر درخت کاج تزئین شده می گذارند و به کودکان هدیه می دهند.