ماه شب چهارده؛ حقایق و خرافات

2014913134124

ماه شب چهارده؛ حقایق و خرافات

گفته می شود در یکی از شب های هر ماه از سال جغدها از خود صداهای بیشتری در می آورند، وزغ ها جنب وجوش بیشتری پیدا می کنند و سگ ها و گربه ها تهاجمی تر می شوند، گرگ ها نیز بیشتر زوزه می کشند، سمندرها به دور هم جمع می شوند، کرم ها خود را پنهان می سازند، بعضی انسان ها به گرگ تبدیل می شوند، بعضی دیگر دیوانه می شوند و مادرهای باردار بچه های خود را به دنیا می آورند.

نرم تنان، سخت پوستان، حشرات، ماهی، پرندگان، پستانداران و دوزیستان همه توسط قرص کامل ماه یا همان ماه بدر تحت تاثیر قرار می گیرند. انسان ها نیز بیش از حد معمول می توانند در معرض حرکات دیوانه وار یا غیرقابل پیش بینی و خطرناک قرار گیرند.

گزارش ها حاکی از افزایش تشنج، خشونت، جرم و جنایت، پذیرش های بیمارستانی، تصادف ها و حتی سقوط ارزش سهام بورس در زمان کامل بودن ماه در آسمان است. افزایش مسمومیت های ناخواسته و غیبت در محل کار نیز در این دوره بسیار بیش از حد عادی گزارش می شود. از طرفی آنچنان خرافاتی مرتبط با ماه بدر در میان عوام وجود دارد که به نظر می رسد نمی تواند بدون دلیل باشد.

آیا این شواهد می تواند ما را متقاعد کند که ماه را مقصر بدانیم یا باید دلیل تمام این اتفاقات را در عواملی زمینی جستجو کنیم؟

اثر ماه بدر به عنوان اثر «ترانسیلوانیا» نیز شناخته شده است که از مدت ها پیش آیین ها و جشنها و مراسم ایران و جهان - جذب و شیفتگی قلمداد می شده است. براساس دو پژوهش جداگانه ای که در اروپا صورت گرفته، نیمی از دانشجویان دانشگاه و 80 درصد از متخصصان بهداشت روانی معتقدند که در زمان بدر کامل ماه رفتارشان تحت تاثیر قرار می گیرد. نظریه های جدید عواملی از قبیل پولاریزاسیون نور ماه، لایه اوزون، خاصیت مغناطیسی، یون ها و کشش گرانشی ماه روی موجودات زنده را به عنوان دلایل توجیهی مطرح می کنند.

پژوهش جدید در دانشکده پزشکی دانشگاه «کیوتو» نشان می دهد دلیل این اتفاقات تغییرات در خاصیت مغناطیسی زمین است. محققان می گویند تغییرات مغناطیسی قطب های کره زمین در هفت روز منتهی به ماه کامل به میزان 4 درصد افزایش می یابد. آنها می گویند: «ما فکر می کنیم مهتاب حساسیت حیوانات برای پذیرش اثرات مغناطیسی را افزایش می دهد. ما این فرضیه را پیشنهاد می دهیم که حیوانات به خاطر تغییرات در میدان های مغناطیسی به ماه کامل چنین واکنش هایی نشان می دهند.»

چگونگی تاثیر این مساله روی رفتار کاملا روش نیست، اما یک حدس این است که تغییر در میدان الکترومغناطیسی زمین سبب اختلال در ترشح شبانه ملاتونین در غده پینال مغز حیوانات می شود. ملاتونین میزان هورمون های دیگر در بدن را کنترل کرده و ساعت بیولوژیکی بدن را در طول 24 ساعت شبانه روز تنظیم نماید و البته تولید آن از نور متاثر می شود.

برخی تحقیقات نشان داده اند که رفتار حیوانات، پرندگان و ماهی ها در نزدیکی ماه بدر تغییر می کند. پژوهشگران در دانشگاهی در اسپانیا کشف کرده اند که جغدهای عقابی با استفاده از دسته ای از پرهای سفید ناحیه گلو که فقط در نمایش های آوازی قابل مشاهده است، با هم ارتباط صدایی برقرار می کنند. این امر نشان می دهد که چرا جغدها در زمان ماه کامل صداهای بیشتری از خود در می آورند، چون در این زمان نور مهتاب به اندازه ای است که آنها بتوانند پرهای خود را نشان دهند.

نور تولید شده توسط ماه کامل ـ که حتی بعضی مواقع 12 تا 16 برابر بیشتر از نور ماه در زمان های دیگر است ـ می تواند رفتارهای گرگ ها و دیگر انواع حیوانات شکارچی را توضیح دهد. تحقیقات نشان می دهند زوزه کشیدن بیشتر و پرسه زدن کمتر گرگ ها، شاید به این دلیل باشد که پیدا کردن طعمه در شب های روشن برای آنها دشوارتر از دیگر مواقع باشد، زیرا طعمه هایشان در شب های روشن تحرک کمتری دارند.

پژوهشی در یک باغ وحش در برزیل با استفاده از ردیابی ماهواره ای در محدوده 88 / 1 کیلومتر مربع نشان داد گرگ ها در طول شب های ماه کامل، تحرک کمتری داشته و در محل های ثابتی باقی می مانند.

اثرات ماه روی حیوانات

همچنین دانشمندان نشان داده اند که وزغ های معمولی در شب های ماه کامل بیشتر اقدام به جفت گیری و تخم ریزی می کنند. خانم «ریچل گرانت» زیست شناسی که اثرات ماه روی حیوانات را در نقاط بسیاری از دنیا بررسی و زیر نظر گرفته است، با قاطعیت می گوید: «نور ماه روی بیشتر حیوانات اثر دارد که در اغلب موارد می توان آن را واکنشی به افزایش شدت نور در زمان ماه کامل دانست.»

او می گوید: «در نور بالا شکارچیان راحت تر می توانند طعمه هایشان را زیر نظر بگیرند و پیدا کنند، البته طعمه ها هم در این شرایط راحت تر می توانند خود را پنهان سازند. بنابراین ما می توانیم در این مواقع همه انواع تغییرات را در رفتار حیوانات مشاهده کنیم، اما تغییرات پنهان تری نیز وجود دارند، برخی از انواع قورباغه و وزغ در ماه کامل گرایش بیشتری به جفت گیری دارند اما این مساله اثر مستقیم نور نیست، چرا که آنها قبل از پدیدار شدن ماه در شب های ابری نیز که هلال کامل ماه اصلا قابل رویت نیست این عمل را تکرار می کنند. ما فکر می کنیم این امر به دلیل نوعی تنظیم ریتم در بدن دوزیستان است که برنامه چرخه تولید مثل دوزیستان را در زمان ماه کامل برنامه ریزی می کند.»

وی ادامه می دهد: «احتمالا، بدن آنها در اوایل سال توسط نور ماه کامل برنامه ریزی شده و ریتمی را در طول سال پیدا می کند. این موضوع به این دلیل اهمیت دارد که این انواع دوزیست به صورت کاملا متفرق زندگی می کنند و برای تولید مثل نیاز دارند تا در زمان مشخصی به یکدیگر بپیوندند. ما هم اکنون شواهدی در دست داریم که نشان می دهد نور ماه روی دوزیستان پراکنده در مکان های مختلف تاثیر می گذارد. ما فکر می کنیم مراحل مختلف ماه در مطالعات مربوط به زمان بندی تولید مثل دوزیستان یک عامل کاملا تعیین کننده است.»

تغییرات دیگری نیز وجود دارد که به نظر نمی رسد بتوان هیچ دلیل علمی را برای آنها پیدا کرد. به گزارش مجله معتبر علمی «پزشکی بریتانیا»، یک تیم از محققان نشان داده اند که «حشرات در زمان کامل شدن ماه بشدت به نیش زدن انسان تمایل پیدا می کنند.»

نکته: تعدادی از دانشمندان معتقدند ارتباط دادن اتفاقات غیرعادی با ماه بدر فقط جنبه روانی داشته و همزمانی ساده بین وقوع پدیده ای عجیب با ماه کامل است. وقتی در زمان ماه بدر اتفاقی غیرعادی رخ می دهد، ذهن انسان آن را به عواملی از قبیل ماه کامل یا خرافات نسبت می دهد

این یافته با استفاده از آمار بیمارستان ها بدست آمده است. البته شاید هم واقعا رفتار حشرات تغییری نکرده باشد و این نتایج فقط به دلیل تمایل بیشتر افراد برای خارج شدن از خانه در شب های روشن باشد.

مساله تغییرات در رفتار انسان در اثر نور ماه بیشترین توجهات را بخود جلب کرده است و البته بیشترین یافته های علمی متناقض را نیز سبب شده است. تاکنون اثر ماه کامل روی صرع، افسردگی، میزان جرم و جنایت، پذیرش بیمارستانی، نرخ ویزیت پزشکان عمومی، رژیم لاغری، مشکلات قلب و مثانه، باروری و تولد، سقط غیرعمدی و مشکلات تیروئید در افراد مورد پژوهش قرار گرفته است.

ماه و تولد

رابطه میان قرص کامل ماه و تولد چنان نزدیک است که بعضی انسان ها ماه را «قابله بزرگ» می نامند. در یک تحقیق دیگر بیش از نیم میلیون تولدی که در بیمارستان های نیویورک در سال 1948 میلادی رخ داده بود مورد بررسی قرار گرفت. نتایج نشان داد که بیشتر تولدها در روزهایی رخ می دهد که قرص کامل ماه در حال نازک شدن است یعنی اوج میزان تولدها درست بعد از کامل شدن ماه است و کمترین میزان آن در هنگام هلال ماه جدید می باشد.

تاریخ های تولد در میان ساکنان ساحل دریای شمال در آلمان نشان می دهند که تولدهای بسیار زیادی در موقع مد دریا، یعنی زمانی که ماه مستقیما از بالای سر انسان ها می گذرد رخ می دهد. پدیده مشابهی در کلن که در همان عرض جغرافیایی قرار دارد اما از دریا بسیار دور است نیز به چشم می خورد، پس نمی توان نتیجه گرفت دلیل این اتفاق فقط جزر و مدهای دریاست.

در زبان انگلیسی و فرانسه به دیوانگان «لوناتیک» (ماه زده) نیز گفته می شود. منشا این واژه به اعتقادی بوده است که ماه کامل را سبب دیوانه شدن می دانسته است. چند قرن پیش قانونی در انگلیس دیوانگان را متمایز از ماه زدگان می انگاشت و حتی مجازات جرایمی که توسط ماه زدگان در زمان قرص کامل ماه صورت می پذیرفت را قابل تخفیف می دانست. تیمارستان ها از ترس اثر ماه بدر در شب هایی که ماه کامل بود وضعیت اضطراری اعلام می کردند و در بعضی موارد روز قبل از بدر کامل برای جلوگیری از خشونت احتمالی آنان را بشدت کتک می زدند.

به گفته محققان در موسسه پیشگیری و بالینی پزشکی براتیسلاوا، حملات نقرس و آسم در زمان های ماه جدید و کامل اوج می گیرد. این یافته حاصل پژوهشی در یک دوره 22 ساله است.

یک مطالعه در بیمارستان دانشگاه سلطنتی لیورپول نشان داد که پذیرش اورژانس اورولوژی متاثر از ماه کامل است. هدف پژوهش ارزیابی این بود که اثر جاذبه حرکتی ماه تولیدکننده جزر و مد روی نرخ پذیرش اورژانس اورولوژی چه تاثیری دارد.

بررسی نشان داد که قرص کامل ماه باعث افزایش نرخ پذیرش و قرص تازه ماه سبب فرونشاندن نرخ می شود.

اما سوال اصلی آن است که دلیل این تاثیرات مرموز چیست؟ یک نظریه غیرعلمی مدعی است تولید هورمون یا گردش آب در بدن تحت تاثیر جاذبه کره ماه است. 75 درصد بدن انسان از آب تشکیل شده است پس چرا جزر و مد روی بدن انسان تاثیر نداشته باشد؟ کارشناسان این دیدگاه را رد می کنند. پژوهشگری در دانشگاه تورنتومی گوید: «در بین عوام این عقیده وجود دارد که جاذبه ماه روی ذهن انسان اثر دارد، اما جاذبه کره ماه روی میزان آبی کمتر از حجم دریاها یا دریاچه های بزرگ هیچ تاتیری ندارد.» در واقع جزر و مد در مقیاس های بسیار بزرگ و به دلیل تفاوت گرانشی دو جرم در کنار یکدیگر رخ می دهد، اما ماه تفاوت گرانشی قابل توجهی نسبت به بدن یک انسان ندارد. بنابراین جزر و مد نمی تواند کمترین تاثیری در مقیاس هایی چون بدن انسان داشته باشد. مطالعات نشان می دهد فشاری که یک مادر در زمان به آغوش گرفتن فرزند خود به او وارد می کند 12 میلیون بار از فشاری که کره ماه به بدن انسان وارد می کند بیشتر است. در صورتی که ماه کم ترین اثر گرانشی روی بدن انسان داشت باید انتظار می داشتیم حداقل روزی دوبار تعادل انسان ها در روی کره زمین بر هم بخورد.

ماه و بیماری ها

نظریه دیگری این اثرات را صرفا ناشی از تغییر در میزان نور ماه می داند. مطالعاتی که نشان از افزایش میزان حملات صرع یا جرایم در شب های ماه کامل دارند تاییدکننده این نظریه اند. شب های روشن تر سبب کم خوابی در انسان ها می شود و بنابراین طبیعت فرصت بیشتری را در این شب ها به مجرمین برای جرم و جنایت هدیه می دهد! همچنین افرادی که بیشتر بیدار می مانند بیشتر هم دچار صرع می شوند. تحقیقی در سوئیس نشان داد که مدت زمان خواب انسانها در شب با چرخه ماه متناسب است و از 6 ساعت و 41 دقیقه در قرص کامل ماه تا 7 ساعت در هلال نازک ماه متغییر می باشد.

مطالعه دیگری در مرکز مطالعات مغز و اعصاب لندن شب های ابری و صاف را در طول زمان ماه کامل با هم مقایسه کرد. این تحقیق نشان داد مستقل از قرص ماه، میزان روشنی هوا روی میزان حملات صرع تاثیر دارد.

بعضی دیگر از یافته های علمی تاثیر ماه روی موضوعات کاملا عجیبی را ادعا می کنند، مانند اثر ماه کامل روی ارزش سهام در بازارهای بورس. محققان دانشگاه میشیگان قیمت سهام را در 48 کشور جهان مورد بررسی قرار دادند و به این نتیجه رسیدند که در شب های ماه کامل 3 تا 5 درصد قیمت سهام نسبت به شب های دیگر پایین تر خواهد بود. یک دیدگاه این امر را به تغییر حالات روحی مرتبط با کم خوابی و افسردگی در این شب ها مرتبط می داند.

با وجود یافته های علمی، اعتقاد به اثر ترانسیلوانیا همچنان ادامه دارد. تعدادی از دانشمندان معتقدند ارتباط دادن اتفاقات غیرعادی با ماه بدر فقط جنبه روانی داشته و فقط همزمانی ساده بین وقوع پدیده ای عجیب با ماه کامل باشد. وقتی در زمان ماه بدر اتفاقی غیرعادی رخ می دهد، ذهن انسان تمایل دارد آن را به عواملی از قبیل ماه کامل و درخشنده یا خرافات دیگر نسبت دهد، ولی اگر همین اتفاق در شبی عادی رخ می داد کم تر بدنبال دلایل غیرطبیعی می گشت. به قول فیلسوف و شاعر معروف «جورج شانتایا» انسان ها رو به خرافات می آورند نه به این خاطر که قوه تخیل قوی ای دارند بلکه به این دلیل که از آنچه اتفاق می افتد ناآگاهند.

آیین ها و جشنها و مراسم ایران و جهان - jamejamonline.ir

ماه شب چهارده؛ حقایق و خرافات, جغد, سمندر, ماه بدر, خاصیت مغناطیسی, کشش گرانشی ماه, میدان های مغناطیسی, جغدهای عقابی, باغ وحش, اثرات ماه روی حیوانات, ماه و تولد, جاذبه حرکتی ماه, تولید هورمون, آغوش گرفتن, سرگرمی, سرگرمی و, بازی و سرگرمی