بهار فصل مناسب گل و گلکاری

12239بهار، فصل گل و گلکاری

بهار فصل مناسب گل و گلکاری

در هفته های پایانی سال، باغبان ها نیز مانند بقیه افراد با فشار کاری زیادی مواجهند و بیش از پیش مشغول کاشت گل ها و گیاهان مربوط به فصل هستند. شما هم به طور قطع این روزها این صحنه را بارها و بارها در فضای سبز کنار خیابان ها، بزرگراه ها و پارک ها دیده اید. علاوه بر آنها باغچه های خانه ها نیز از این تحول بهاری بی نصیب نمانده اند. به حیاط هر خانه ای که باغچه هر چند کوچکی در آنجا وجود دارد سری بزنید یا با فضای سبزی مملو از گل های رنگارنگ مواجه می شوید یا شاهد انبوهی از جعبه های چوبی حاوی گل هایی همچون بنفشه، پامچال، همیشه بهار و ... در کنار باغچه خواهید بود که برای کاشت در روزهای پایانی هفته آماده گذاشته شده اند.

بهار فصل مناسب گل و گلکاری 2

اگر حیاط خانه شما نیز باغچه دارد و هنوز اقدامی برای خرید گل های آن نکرده اید یا گل های تهیه شده کماکان در جعبه های مخصوص خود در کناری باقی مانده اند پیش از کاشت، به پیشنهادات زیر نیز توجه کنید:

1 - پیش از انجام هر اقدامی ابتدا نقشه باغچه را از لحاظ شکل قرارگیری درختان، گل ها و گیاهان موجود و همچنین فضای خالی آماده کاشت بر روی کاغذ طراحی کنید. اکنون با توجه به شرایط حاضر و موقعیت آن فضا و همچنین با در نظر گرفتن خصوصیات و نیازهای درختان و گیاهان موجود و همچنین مورد نظر برای کاشت، مرحله تهیه فرا می رسد ولی پیش از آن ابتدا طرحی از نحوه کاشت گل ها و گیاهان بهاری انتخابی نیز بر روی همان نقشه اصلی طراحی کنید و پس از دستیابی به نتیجه نهایی اقدام نمایید.

بهار فصل مناسب گل و گلکاری 3

2 - سعی کنید از گل ها و گیاهان متنوع (از نظر نوع و رنگ) جهت کاشت استفاده کنید.

3 - کوزه ها و گلدان های سفالی گلی و به طور کلی هر ظرفی که دارای ظاهری زیبا و مناسب برای کاشت گل و گیاه است را حتی اگر شکسته باشد بیرون نریزید. با قرار دادن آنها در باغچه به فرم ها و حالت های مختلف و کاشت گل و گیاه در داخل آنها، برای باغچه نمایی متفاوت و زیبا ایجاد کنید.

بهار فصل مناسب گل و گلکاری 4

4 - تخته سنگ های کوچک و بزرگ، کنده درخت ها و عناصر طبیعی از این قبیل می توانند جلوه ای خاص به باغچه شما ببخشند، پس در کنار کاشت گل ها و گیاهان، فضایی هم به قرار دادن این گونه عناصر اختصاص دهید.

بهار فصل مناسب گل و گلکاری 5

5 - اگر شرایط باغچه شما از نظر وسعت و تعدد گیاهان موجود به گونه ای است که امکان کاشت گل های بهاری وجود ندارد، می توانید با توجه به محیط حیاط و فضای موجود، گلدان های متنوع و متعددی (از نظر نوع کاربرد، ابعاد، شکل و حتی جنس) تهیه کنید و گل ها را در آنها بکارید. حال با توجه به نوع گلدان ها می توانید آنها را بر روی زمین قرار دهید یا در صورت دیوارکوب بودن به دیوار نصب کنید یا از میله های نرده بیاویزید.

بهار فصل مناسب گل و گلکاری 6

6 - مجسمه های تزئینی گلی، سفالی، زرین و حتی سنگی، عناصر مناسبی برای هرچه زیباتر کردن باغچه در کنار گل ها و گیاهان محسوب می شوند.

7 - با نصب جاگلدانی های جعبه ای شکل پلاستیکی، چوبی یا آهنی به حفاظ و یا سکوی پشت پنجره ها، بستر مناسبی برای کاشت گل های رنگارنگ بهاری و نمای زیبایی برای ساختمان محل زندگی تان فراهم کنید.

بهار فصل مناسب گل و گلکاری 7

8 - از نرده های دور دیوار حیاط خانه تان به جای داربست برای رشد گیاهان رونده درون باغچه و یا گلدان استفاده کنید

الهام اسمعیلی

وب سایت تبیان