درد و رنج کارآفرینِ ایرانی

news201691410133313201 سیب موز: موضوع و پدیده «کارآفرینی» در ایران مربوط به دو دهه گذشته است. معادلی که جایگزین عبارت «صاحبان سرمایه» انتخاب شد تا جامعه اقتصادی-سیاسی ایران فهم منطقی تر و صحیح تری از آن داشته باشند. امتیاز خبر: 96 از 100 تعداد رای دهندگان 4 هفته نامه تجارت فردا - مجید یوسفی: موضوع و پدیده «کارآفرینی» در ایران مربوط به دو دهه گذشته است. معادلی که جایگزین عبارت «صاحبان سرمایه» انتخاب شد تا جامعه اقتصادی-سیاسی ایران فهم منطقی تر و صحیح تری از آن داشته باشند. اگرچه این مفهوم تا اواسط دهه 70 با تشویش و احتیاط بر زبان ها رانده می شد و یادآور مهاجرت و مصادره اموال بسیاری از صاحبان سرمایه بود که در سال های نخست انقلاب صورت گرفت.

علینقی عالیخانی وزیر اقتصاد سال های دهه 40 در خاطرات خود گفته است که عزم و جزم دولت این بود، به هر نحو ممکن برای صنایع ملی تسهیلات و امکانات فراهم کند. سیاست کشور این بود که اقتصاد را با بخش مولد غیردولتی اداره کند. به همین خاطر، اهمیت بخشیدن به صنعت و بخش خصوصی از اهمیت بالایی برخوردار بود. سپس با خاطره ای از حمایت بخش خصوصی مولد در دوره وزارت خود عمق و کنه این توجه را این چنین تشریح می کند:

«یک کاری هم که کردم، با تمام فشارهای کاری که روی من بود و گرفتاری هایی که داشتم صاحبان صنایع را شروع کردم دیدن؛ با اینکه روزها گرفتار کار بودم، و همان موقع هم دولت برنامه یک کنفرانس اقتصادی را ریخته بود که هفتم اسفند شروع می شد و من باید یک هفته هم آنجا می رفتم و در نطق و بقیه برنامه ها شرکت می کردم. به خاطر تمام گرفتاری هایی که داشتم چون باید به کار خودم می رسیدم، وقت ملاقاتی که به صاحبان صنایع می دادم ساعت هشت شب شروع می شد. صاحبان صنایعی که مایل بودند من را ببینند و من هم مایل بودم آنها را ببینم. وقت آخرین نفر، یک و نیم بعد از نصف شب بود. اگر خودمان کاری نداشتیم حتماً آنها را می دیدم. از نیمه شب تا ساعت دو بعد از نصف شب مطلقاً برای صاحبان صنایع بود. سال ها بعد محمود خیامی که با برادرش می خواستند اتوبوس تولید کنند که بعد هم تبدیل شد به اتومبیل سازی خیلی گسترده ای. یک بار برای من تعریف می کرد که برادرم به من گفت «وزیر اقتصاد ساعت 12:30 به ما وقت داده.» گفتم «خب اینکه وقت خیلی خوبی است، چرا تو داری تعجب می کنی؟» گفت «نه، دوازده و نیم ظهر نیست، 12:30 شب است.» او می گفت ما هیچ منتظر نبودیم یک همچین ساعتی برویم.» اگر قرار بود از کارآفرین ایرانی حمایت شود کم و بیش باید چنین فضا و چارچوبی در جامعه امروز ما شکل می گرفت و بعد کرورکرور سرمایه به بخش صنایع سرازیر می شد. همین نوع نگاه طی کم و بیش دو دهه صدها کارآفرین قدرتمند با برند ملی تولید کرد که ارزش تولید ناخالص ملی را به نحو قابل ملاحظه ای در آن سال ها ارتقا بخشید. حتی اگر درآمدهای نفتی تقویت کننده چنین ارتقایی در سال های دهه 40 و 50 بوده باشند خود نشانه ای از هدایت امور و کسب و کار به سمت اقتصاد بخش مولد ملی بود. اقتصادی که کارآفرینان نقش تعیین کننده ای داشتند.

درد و رنج کارآفرینِ ایرانی

سیب موز: درد و رنج کارآفرینِ ایرانی   اینک طی چهار دهه از انقلاب اسلامی و دگردیسی های مختلف نسبت به مقوله تولید ملی و سرمایه انسانی می توان به رنج ها و مشقت های نسل کارآفرینان ایرانی پیش از انقلاب و روزهای اضطراب آلود ماه ها و سال های پس از آن که به حذف برخی از آنان و نابودی اموالشان انجامید با دید و نگرش عمیق تری نگریست.

تجربه و فضای حاکم بر دهه 60، طی دو دهه پس از آن، فرصتی به همگان داد تا درباره انباشت سرمایه، تولید ثروت، ایجاد اشتغال، درآمد پایدار و توسعه کیفی بیشتر تعمق کنند. سال های جنگ، اعمال تحریم های اقتصادی و کاهش قیمت جهانی نفت در دوره های مختلف هر کدام به نحوی در این بازآفرینی «مفاهیم» و «عبارات» نقش عمده ای ایفا کردند. آنچه امروز درباره کارآفرینی می گوییم حاصل بازتولید معنایی بسیاری از این واژه هاست.

واژه هایی که در سال های پیش از انقلاب و حتی در سال های پس از انقلاب هرکدام معنا و مفهوم دیگری برای جامعه ایرانیان داشت. اما در کنار این بازآفرینی، آنچه بازگشت ناپذیر می نماید، ورشکستگی صنایع و کارخانه های دهه 50 و مهاجرت سیل عظیمی از مهندسان و مدیران صنایع در سال های دهه 60 و به تعبیر روشن، سرمایه اجتماعی بود که از کف رفت. تجربه و سرمایه ای که به تدریج به سایر کشورها منتقل و اقتصاد ملی از وجود متخصصان، تکنوکرات ها و نیز صاحبان سرمایه تهی شد.

شکستی که میلیاردها دلار خسارت ملی برجای گذاشت و چون اقتصاد کشور به اندوخته های ملی دلگرم بود خسارت و زیانی را احساس نمی کرد. وقتی جنگ پایان یافت و کشور با بدهی های سنگین مواجه شد و اقتصاد کشور به تولید و گردش اقتصاد داخلی نیازمند شد این مهم دوباره در دستور کار قرار گرفت. در چنین مقطع تاریخی برخی از اندیشمندان مجرب اقتصاد ملی به فکر بازآفرینی مفهومی افتادند که در سال های آغازین انقلاب قربانیان زیادی گرفت.

بنابراین عبارت و واژه کارآفرینی زمانی در ایران اشاعه یافت که کشور به شدت نیازمند رونق اقتصاد ملی بود که باید به دست نیروهای بخش خصوصی در ایران به حرکت در می آمد. اگرچه بخش های زیادی از اقتصاد تولید، توسط بخش خصوصی کارآمد به حرکت درآمد و رونق یافت اما چون شاکله اقتصاد در دست دولت و زیرمجموعه های آن بود باز مجدد به سمت دولتی کردن اقتصاد و ناکارآمد کردن بخش خصوصی پیش رفت. تجربه خصوصی سازی در ابتدای دهه 80 که با شعار بهره گیری از نیروها و توانمندی های کارآفرینان ایرانی آغاز شد پس از 15 سال به ناکجاآبادی رسید که هیچ مقامی حاضر به پاسخگویی نیست.

یک مطالعه تحقیقی نشان می دهد که از نظر برخی از اقتصاددانان و اندیشمندان مدیریت، موتور حرکت و رشد اقتصاد یک جامعه، کارآفرینان آن هستند که در محیطی رقابتی جامعه را به حرکت درمی آورند و سپس آن را توسعه می بخشند. کلید موفقیت کارآفرینی، یافتن روش های نوآورانه و خلاقانه ای است که با به کارگیری تکنولوژی های جدید یا بازاریابی دقیق، سریع و کم هزینه تر کالاهای جدید، خواسته های جامعه را به نحو مطلوبی برآورده می سازند. این به معنای تولید کالاهای موجود با هزینه های کمتر یا ارتقای کیفیت آنها یا به معنای ایجاد بازارهایی برای کالاهای کاملاً جدید است.

تعاریف و وظایفی که از کارآفرینی ارائه می شود، مبین آن است که کارآفرین منتظر سرمایه گذاری و ایجاد شغل از سوی دولت نیست. او خود با شناخت صحیح از فرصت ها و استفاده از سرمایه های راکد امکاناتی را فراهم کرده و با سازمان دهی و مدیریت بهینه منابع، ایده خویش را عملی می کند. او تنها توان و ظرفیت های خود را به کار نمی گیرد، بلکه بدون اتکا و پشتوانه دولت، در بخش غیردولتی برای بخش دیگری از جامعه نیز کسب و کار می آفریند و علاوه بر آن نقش مهمی در تولید و «اشتغال مولد» دارد.

این امر سبب کاهش نرخ بیکاری بدون نیاز به سرمایه گذاری دولت برای ایجاد اشتغال می شود. اگرچه دولت ها می توانند با ارائه تسهیلات و تعقیب سیاست های مناسب، حرکت کارآفرینان را شدت و شتاب بخشند اما سرعت عملیات و چرخه بوروکراتیک دولت ها همواره کندتر از آنی است که بخش مولد اقتصاد به آن نیازمند است. این در حالی است که عملکرد دولت در ایران به خصوص در سال های پس از انقلاب خود داستان درازدامنی است.

بنابراین جایگاهی که کارآفرینان در جهان امروز ایفا می کنند هم سنگ دولت های آن جامعه است. دولت هایی که زیرساخت های مناسب را فراهم کرده و بستری برای جامعه ایجاد می کنند که به تدریج نیروهای مولد آن وارد کارزار اقتصاد شوند.

به طور سنتی در جوامع صنعتی و به رویه معمول در کشور ما کارآفرینان از طریق سعی و خطا سرآمد می شوند. کسانی که در خود توان ایجاد کسب و کار جدید را می بینند با کشف فرصت های موجود در جامعه، انجام نوعی مطالعه امکان سنجی فنی و اقتصادی، بسیج منابع پراکنده و مالی و انسانی، دستیابی به تکنولوژی های مرتبط و بالاخره با قبول خطر شکست وارد میدان کسب و کار می شوند.

اما از میان این گروه، معمولاً جمع کوچکی خطر شکست زودرس را پشت سر می گذارند و به مراحل پیشرفته تر کسب و کار می رسند. کارآفرینانی که بدین نحو وارد عرصه کسب و کار می شوند، معمولاً از آموزش ویژه ای جز آنچه در مشاغل قبلی خود آموخته اند برخوردار نیستند. تجربه و آموزه ای که به سختی، طی سال ها آزمون و خطا و صرف هزینه های هنگفت به دست آمده و نیازمند بازآفرینی آن در سال ها و دهه های آینده است. این سرمایه ها زمانی به بار می نشینند که در دوره های مختلف حاصل انباشت تجربه ها و آموزه ها باشند.

امری که در ایران دهه 40 آغاز شد و با شدت و تنوع قابل ملاحظه ای توسعه یافت و تا حدی به نتایج موثری نیز دست یازید. اما سیاست های نادرست اقتصادی دولت و بروز نارضایتی عمومی و لاجرم انقلاب بهمن 57 این انباشت سرمایه و سرمایه های اجتماعی را نابود کرد. مهم تر آنکه مفاهیم و معنای آن نیز از دید جامعه آن زمان تبدیل به تنفر عمومی شد. عباراتی چون سرمایه دار، تولیدکننده، سودجو.... همه مفاهیمی بود که به سرعت به ضد خود تبدیل شد. سال ها گذشت و به تدریج جامعه نیازهای جدیدی در خود احساس کرد و برای جامه عمل پوشاندن به آن، نیازمند یک دگردیسی اقتصادی و اجتماعی شد.

مفاهیمی که اگر در همان سال ها تعمق بیشتری می شد شاید به چنین انهدام صنعتی و انسانی دست نمی یازید. چه آنکه، بخش عمده ای از صاحبان کار و حرف در ایران، چون بنیاد و اساساً تشکیلات خود را نابود شده یافتند به تدریج به نقطه دیگری از جهان مهاجرت کردند. این مهاجرت و غیبت آنان، باعث نشد که جامعه ایران به نقش و اهمیت مردانی چون رحیم ایروانی، محسن آزمایش، محمدتقی برخوردار، قاسم و اکبر لاجوردی، احمد و محمود خیامی و علی خسروشاهی ها بیشتر بیندیشد چون درآمدهای نفتی و اندوخته های گذشته هنوز می توانست خسارت چرخه های صنایع دولتی را که در اثر بی مبالاتی و سهل انگاری مدیران دولتی به آن روز افتاده بود جبران کند.

درد و رنج کارآفرینِ ایرانی 2

اما اقتصاد ایران چه زمانی نیازمند کارآفرین بخش خصوصی شد؟ دقیقاً زمانی به این صرافت افتاد که به شدت نیازمند رشد و توسعه اقتصادی بود تا به گذشته خود بیندیشد که چگونه ریشه های سرمایه، ثروت های ملی و نیز سرمایه های اجتماعی حاصل از فرهنگ کسب و کار را در دهه 60 از بیخ و بن زدود.

از آن پس، نسل جدیدی از فعالان اجتماعی و اقتصادی و نیز مورخان و پژوهشگران، سرمایه اجتماعی و ظرفیت های اقتصادی این کارآفرینان در دهه های 40 و 50 را به تدریج مورد مطالعه و تحقیق قرار داده و تردیدها و بعدها بارقه هایی در بسیاری از سیاستمداران و کارگزاران سیاسی ایجاد کردند که قلع و قمع بسیاری از نهادها و موسسات صنعتی و تجاری آن هم با پوششی قضایی و پشتیبانی افکار عمومی ناآگاه اما غضب آلود چنان جامعه را تهی کرد که امروز برای تاسیس هر نهاد صنعتی نیازمند میلیاردها ریال هزینه و سرمایه گذاری ملی است.

اگرچه جامعه در سال های دهه 70 به چنین باوری دست یافت که حذف یکباره همه ثروت های ملی حاصل از رنج و مشقت سال ها کار و تلاش کارآفرینان ایرانی یکی از خطاهای استراتژیک در اقتصاد کلان ملی بود اما بنا به ساختار درهم پیچیده قوانین و سیاستگذاری ها، اقتصاد ملی نتوانست خود را از ورطه اقتصاد دولتی رهایی بخشد. نتیجه آن شد که بخشی از کارآفرینان ملی که در سال های دهه 40 و 50 به شهرت ملی دست یافته بودند و پس از انقلاب از کشور رانده شده بودند، با تتمه سرمایه خود مجدداً به کشور بازگشتند اما پس از سال ها تلاش نتوانستند خود و جایگاه نهادی خود را در اقتصاد ملی بیابند.

چه آنکه بنیاد اقتصاد کشور بر اساس ساز و کار دولت و نهادهای دولتی مدیریت می شد و بخش دیگری از اقتصاد که به نوعی به بخش خصوصی سپرده شده در دست شرکت ها و نهادهای شبه دولتی قرار داشت. چنین ساختاری، امکان مانور به بخش خصوصی مولد آن هم ناآشنا به ساحت قدرت را نمی داد. بالاخره این سال ها به سردرگمی این بخش از اقتصاد ملی گذشت و راهکاری برای عبور از آن اندیشیده نشد.

اما آنچه جامعه اقتصادی ایران را هوشیار کرد سهمی از بخش صادرات ایران بود که به تدریج در اثر فقدان کارآفرین خبره و توانمند به کشورهای رقیب واگذار می شد. آن زمان که سهم صادرات ایران در آسیای میانه به کشورهای ترکیه و اروپایی سپرده شد اولین شیپور بیدارباش بود که جامعه اقتصادی ایران به خود آمده تا از این پس سرمایه های ملی خود را به هر دلیل و بهانه ای از خود نراند. اگرچه ضربه های نهایی فقدان کارآفرین ملی به اقتصاد دولتی زمانی وارد آمد که ایران در مناسبات اقتصادی، حتی به کشورهای دوست و همسایه خود نیز باز هم با خوشه چینی ماهرانه رقبایی چون چین و ترکیه باخت.

بازار وسیع و بکری که در عراق با هزار خون دل به دست آمده بود و به گسترش تنگاتنگ همکاری های دو کشور منجر شده بود آنچنان به سستی و کرختی بنگاه های نیمه دولتی و فعالان ناآشنا به اقتصاد منطقه و تاکتیک های رقبا گرفتار آمد که طی چند سال اخیر به تدریج سهم خود را از دست داد. سهمی که می توانست یک سوم از زیان ناشی از کاهش درآمد نفت کشورمان را جبران کند.

روایت فراز و فرود زندگی کارآفرینان

شاید هیچ نوشته ای نتواند به اندازه چهار کتاب اخیر علی اصغر سعیدی روایتگر مشکلات سرمایه گذاری و سرمایه داری و کارآفرینی در اقتصاد ایران باشد. چهار تحقیق مهم جامعه شناس آزادیخواه نشان می دهد کارآفرینی در اقتصاد ایران دست کم در نیم قرن گذشته، سه دشمن همیشگی داشته است. بوروکرات ها، چپگراها و روشنفکران. بوروکرات ها مانع عملیاتی شدن ایده های خلاقانه سرمایه گذاران می شدند. چپگراها بر سرکوب سرمایه دار می کوفتند و روشنفکران جاده صاف کن مصادره ها و سلب مالکیت بودند.

درد و رنج کارآفرینِ ایرانی 3

فکر می کنید این دیدگاه غیرمنصفانه است؟ کتاب تازه علی اصغر سعیدی «موقعیت صاحبان صنایع در ایران عصر پهلوی» را بخوانید. داستان زندگی و کارنامه علی خسروشاهی و برادرانش. علی اصغر سعیدی در این کتاب توضیح می دهد که چگونه بوروکرات ها مانع کار او و برادرانش می شدند. چپگراها چه بر سر او و کارخانه هایش آوردند و در نهایت اینکه وقتی از سلب مالکیت های ابتدای انقلاب جان سالم به در برد، روشنفکران چه راه حلی برای مصادره اموالش پیشنهاد کردند. علی خسروشاهی در نهایت، ایران را ترک می کند. در حالی که هیچ سند و مدرکی دال بر فساد، رابطه با دربار و حق کشی های او و خانواده اش پیدا نشد.

درد و رنج کارآفرینِ ایرانی 4

آثار علی اصغر سعیدی که روایتگر فرازها و فرودهای زندگی کارآفرینان بزرگ ایران است، به چند دلیل مهم اند و قابل توجه. سعیدی محققی است که برای تدوین کتاب هایش میز و کامپیوتر را رها کرده و مدام سفر می کند تا روایت های دست اول و مستند از زندگی کارآفرینان ایرانی تهیه کند. در زمانه ای که بیشتر جامعه شناسان و روشنفکران ایرانی، در نکوهش کارآفرینان سخن می گویند و قلم فرسایی می کنند، این فارغ التحصیل کالج رویال هالووی دانشگاه لندن به عمق زمانه و زندگی آنها نقب می زند و سعی می کند تصویری متفاوت از کسب وکار آنها ارائه کند. او به تنهایی چهار تحقیق با ارزش درباره چهار خانواده کارآفرین ایرانی روانه بازار نشر کرده که هرکدام روایتگر گوشه ای از رنج ها و مرارت های آنها در دوره کسب وکارشان است.

درد و رنج کارآفرینِ ایرانی 5

علی اصغر سعیدی جامعه شناسی اقتصادی را در کالج رویال هالووی دانشگاه لندن به پایان رسانده و در حال حاضر دانشیار جامعه شناسی اقتصادی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران و مدیر گروه برنامه ریزی اجتماعی این دانشکده است. او از سال 1378 تا سال 1382 در مقام همکار تحقیقاتی به پژوهش در زمینه تاریخ شفاهی اقتصادی ایران در مرکز مطالعات خاورمیانه دانشگاه لندن مشغول بوده و تاکنون چهار کتاب در شرح حال و کارنامه صنعتگران مدرن دوره پهلوی منتشر کرده است. سرمایه داری خانوادگی لاجوردی و لاجوردیان، زندگی و کارنامه رحیم متقی ایروانی، زندگی و کارنامه حاج محمدتقی برخوردار و زندگی و کارنامه علی خسروشاهی.

درد و رنج کارآفرینِ ایرانی 6