احتمال می رود تا پایان سال جاری یک میلیون افغان دیگر بیجا شوند

احتمال می رود تا پایان سال جاری یک میلیون افغان دیگر بیجا شوند

سیب موز: احتمال می رود تا پایان سال جاری یک میلیون افغان دیگر بیجا شوند سیب موز

سازمان ملل متحد با ابراز نگرانی از افزایش چشم گیر بیجاشدگان داخلی بر اثر جنگ ها می گوید که احتمال می رود تا پایان سال جاری نزدیک به یک میلیون افغان دیگر نیز بی خانمان شوند.

به گزارش سیب موز به گزارش خبرگزاری جمهور؛ معاون سرمنشی ملل متحد در امور حقوق بشری که به افغانستان سفر کرده در یک نشست خبری روز چهارشنبه (17 سنبله) در کابل؛ خواستار افزایش کمک های بشردوستانه جهان به افغانستان شد.

استیفن اوبرایان، معاون سرمنشی سازمان ملل در امور حقوق بشری و کمک های اضطراری گفت که به دلیل احتمال بیجا شدن و یا برگشت حدود یک میلیون تن از باشندگان این کشور در سال جاری، به کمک های بشردوستانه بیشتری نیاز دارد.

وی بیان داشت که با توجه به وضعیت کنونی، نیاز است تا جامعه بین المللی 150 میلیون دالر را به خاطر تطبیق برنامه کمک رسانی این سازمان به بیش از یک میلیون تن از باشندگان مناطق مختلف افغانستان که پیش بینی می شود در سال جاری بیجا شوند و یا به کشور برگردند، تامین کنند.

اوبرایان افزود:" از مجموع سه و نیم میلیون افراد نیازمند به کمک در افغانستان، به دو میلیون و صد هزار تن کمک های بشردوستانه رسیده است اما نزدیک به یک میلیون و 300 هزار تن دیگر به کمک های عاجل نیاز دارند."

معاون سرمنشی سازمان ملل متحد با بیان این که به دلیل جنگ های داخلی صدها هزار افغان در کشور شان بیجا شده اند، افزود که تمام طرف های دخیل در جنگ مکلف به پیروی از قوانین بشردوستانه هستند.

به گفته وی، در حالی که سه میلیون افغان به خدمات صحی دسترسی ندارند، سالانه تعداد زیادی از کودکان افغان به دلیل سوء تغذی جان شان را از دست می دهند.

اوبرایان با ابراز نگرانی عمیقً از اختطاف کارمندان بخش کمک رسانی این سازمان گفت:"تا اکنون ٩٣ همکار بخش کمک رسانی ما اختطاف شده اند".

معان سرمنشی سازمان ملل متحد در امور بشردوستانه و کمک های اضطراری گفت که بر پایه معلومات مسؤلان وزرات صحت عامه افغانستان، حدود 10 میلیون تن در این کشور به خدمات صحی دسترسی ندارند.

خبرگزاری جمهور- کابل