دستورات مخفی برای مدیریت گجت ها در ویندوز 7

سیب موز: دستورات مخفی برای مدیریت گجت ها در ویندوز 7

دستورات مخفی برای مدیریت گجت ها در ویندوز 7

سیب موز: دستورات مخفی برای مدیریت گجت ها در ویندوز 7

گجت ها (Gadgets) یا ابزارک ها، برنامه های کاربردی کوچکی هستند که بر روی صفحه دسکتاپ ویندوز 7 قرار می گیرند و هر یک کاربری خاصی دارند. این ابزارها مواردی نظیر تقویم، ساعت، وضعیت آب وهوا، تبدیلات واحد ها و نظایر آن ها را به صورت کوچک و در عین حال کاربردی بر روی صفحه دسکتاپ در ویندوز 7 فراهم می کنند. شما می توانید با راست کلیک بر روی فضای دسکتاپ و انتخاب Gadgets به این ابزارک ها دسترسی پیدا کنید. در این ترفند به معرفی دستوراتی مخفی برای مدیریت گجت ها در ویندوز 7 خواهیم پرداخت.

بدین منظور:

ابتدا کلیدهای ترکیبی Win+R را فشار دهید تا پنجره Run ویندوز باز شود. سپس دستورات زیر را در محیط Run تایپ کرده و Enter را فشار دهید:

به گزارش سیب موز: sidebar.exe /startTaskman

با وارد کردن این دستور، صفحه ای مشابه با Task Manager ویندوز باز خواهد شد با این تفاوت که این پنجره صرفاً اطلاعات مربوط به گجت های فعال کنونی را نمایش می دهد. با انتخاب هر گجت و فشردن دکمه Remove، گجت مورد نظر از صفحه دسکتاپ حذف خواهد شد. دقت کنید با این کار گجت تنها از دید شما پنهان خواهد شد و Uninstall نخواهد شد.

sidebar.exe /uninstallGadgets

این دستور برای پاک کردن کلی گجت ها از ویندوز استفاده می شود. با وارد کردن این دستور، پنجره ای مشابه با پنجره معمولی اصلی گجت ها باز خواهد شد با این تفاوت که در بالای این پنجره نحوه حذف کلی گجت از روی ویندوز توضیح داده شده است. شما می توانید (ترفندستان) با راست کلیک بر روی هر گجت و انتخاب گزینه Uninstall آن را از روی ویندوز حذف کنید.

sidebar.exe /restoreGadgets

در صورتی که یکی از گجت هایی که به طور پیش فرض بر روی ویندوز نصب بوده است را به طور کلی حذف کرده اید و اکنون قصد دارید آن را بازگردانی کنید، می توانید از این دستور استفاده کنید. با بهره گیری از این دستور، کلیه گجت هایی که همراه با ویندوز نصب شده اند و اکنون حذف شده اند، بازیابی خواهند شد.

sidebar.exe /showOnlineGallery

این دستور به طور مستقیم صفحه گالری گجت ها در سایت مایکروسافت را در مرورگر شما باز خواهد کرد.

sidebar.exe /showGadgets

به جز راست کلیک بر روی دسکتاپ و انتخاب Gadgets، این دستور راهی دیگر برای دستیابی به پنجره اصلی گجت ها می باشد.