36 سال پیش مایکروسافت با ساخت محصولی برای اپل به جمع تولید کنندگان سخت افزار پیوست

36 سال پیش مایکروسافت با ساخت محصولی برای اپل به جمع تولید کنندگان سخت افزار پیو

سیب موز: 36 سال پیش مایکروسافت با ساخت محصولی برای اپل به جمع تولید کنندگان سخت افزار پیوست سیب موز: 36 سال پیش مایکروسافت با ساخت محصولی برای اپل به جمع تولید کنندگان سخت افزار پیوست

مایکروسافت در حال حاضر به عنوان یکی از بزرگ ترین و قدرتمندترین شرکت های نرم افزاری دنیا شناخته می شود با این همه، یک حقیقت جالب در مورد آن وجود دارد که شاید تا به حال از آن بی خبر بوده اید.

به گزارش سیب موز: این شرکت در واقع نخستین محصول سخت افزاری اش را حدود 36 سال پیش و در تاریخ دوم آوریل 1980 میلادی معرفی کرد. محصول معرفی شده یک برد کامپیوتری برای کامپیوتر Apple II بود. کافی بود آن دستگاه را باز کرده، برد را درونش قرار دهید تا امکان اجرای نرم افزارهای مختلف روی یک سیستم عامل جایگزین به نام  CP/M برایتان فراهم شود.

با این کار، کاربران Apple II می توانستند نرم افزارهای ساخته شده برای دستگاه های CP/M را خریداری نمایند که مواردی نظیر برنامه WordStar (برای پردازش کلمات) را در بر می گرفت و البته توسط مایکروسافت ساخته نشده بود.

در برخی متون ثبت شده پیرامون این برد کامپیوتری آمده است: در برهه ای SoftCard حدود نیمی از درآمد مایکروسافت را به خود اختصاص خواهد داد. تولید این محصول در تاریخ 1986 میلادی و همزمان با کم شدن محبوبیت CP/M متوقف خواهد شد.

در پایان بد نیست اشاره کنیم که اپل همزمان با جشن گرفتن تولد چهل سالگی اش نباید از یاد ببرد که مایکروسافت نیز تقریبا به همین اندازه در صنعت سخت افزار فعالیت داشته است.