کرامت امام حسن عسکری علیه السلام در منابع اهل سنت

سیب موز فرآوری: محمد باعزم- بخش تاریخ و سیره معصومین سیب موز

کرامت امام حسن عسکری علیه السلام در منابع اهل سنت

سیب موز:

کرامت امام حسن عسکری علیه السلام در منابع اهل سنت

اهل سنت و حتی وهابیت با تفاوت نگرش ها و دیدگاه هایی که با تشیع دارند اما هیچ کدام توانایی سرپوشی و عدم بیان کرامات ائمه اطهار علیهم السلام را ندارند و در کتب خود،آن کرامات را بیان می کنند و همواره از همه امامان به بزرگی و صفات برتر و برگزیده یاد می کنند. در این نوشتار به ذکر یک نمونه از این کرامات از امام حسن عسکری که توسط هیثمی دانشمند و عالم سنی بیان شده است،می پردازیم. خبر دادن امام از نیرنگ راهب ابن حجر هیثمی کرامتی را از امام عسکری علیه السلام نقل می کند که به رسوایی راهب مسیحی انجامید:

ولما حبس قحط الناس بسر من رأی قحطا شدیدا فأمر الخلیفة المعتمد ابن المتوکل بالخروج للاستسقاء ثلاثة أیام فلم یسقوا فخرج النصاری ومعهم راهب کلما مد یده إلی السماء هطلت ثم فی الیوم الثانی کذلک فشک بعض الجهلة وارتد بعضهم فشق ذلک علی الخلیفة فأمر بإحضار الحسن الخالص وقال له أدرک أمة جدک رسول الله صلی الله علیه وسلم قبل أن یهلکوا فقال الحسن یخرجون غدا وأنا أزیل الشک إن شاء الله وکلم الخلیفة فی إطلاق أصحابه من السجن فأطلقهم فلما خرج الناس للاستسقاء ورفع الراهب یده مع النصاری غیمت السماء فأمر الحسن بالقبض علی یده فإذا فیها عظم آدمی فأخذه من یده وقال استسق فرفع یده فزال الغیم وطلعت الشمس فعجب الناس من ذلک فقال الخلیفة للحسن ما هذا یا أبا محمد فقال هذا عظم نبی ظفر به هذا الراهب من بعض القبور وما کشف من عظم نبی تحت السماء إلا هطلت بالمطر فامتحنوا ذلک العظم فکان کما قال وزالت الشبهة عن الناس  ورجع الحسن إلی داره... اهل سنت و حتی وهابیت با تفاوت نگرش ها و دیدگاه هایی که با تشیع دارند اما هیچ کدام توانایی سرپوشی و عدم بیان کرامات ائمه اطهار علیهم السلام را ندارند و در کتب خود،آن کرامات را بیان می کنند و همواره از همه امامان به بزرگی و صفات برتر و برگزیده یاد می کنند. در زمان حکومت معتمد عبّاسی به جهت نیامدن باران ، خشکسالی شد و همه جا را قحطی فرا گرفت ، از این رو خلیفه عباسی دستور داد مردم سه روز برای طلب باران بیرون بیایند [تا رحمت الهی نازل گردد ، مردم سه روز از خداوند باران درخواست کردند] اما بارانی نیامد. پس از مسلمانان ، مسیحیان به همراه یکی از راهبان خود [برای طلب باران] بیرون آمدند ، همین که راهب دستش را به سوی آسمان دراز می کرد، باران دانه درشت می بارید؛ روز دوم نیز به همین منوال گذشت؛ در نتیجه این کار راهب، بعضی از مسلمان های [ظاهر بین و] جاهل [نسبت به حقانیت دین اسلام] به شک افتادند و بعضی از دین برگشتند، این مساله برای خلیفه گران تمام شد از این رو فورا دستور داد تا امام حسن عسکری علیه السلام را احضار نمایند، هنگامی که حضرت نزد خلیفه آمد، معتمد گفت : امّت جدّت را قبل از اینکه هلاک شوند، دریاب. امام حسن عسکری علیه السلام ، فرمود: فردا  مسیحیان برای آمدن باران بیرون می آیند، و به حول و قوّه الهی ، شکّ و تردید را از دل مردم بیرون خواهم کرد و با خلیفه عباسی پیرامون آزاد نمودن اصحابش [شیعیان در بند] صحبت کرد، خلیفه نیز آنان را آزاد کرد. بار دیگر مسیحیان برای طلب باران بیرون آمدند ، راهب به همراه مسیحیان دستش را به سمت آسمان بلند کرد، آسمان ابری شد؛ در این هنگام امام (علیه السلام) فرمود: آنچه که در دست راهب است از او بگیرید، ناگهان همه دیدند در دست او قطعه استخوان انسانی است، امام آن را از دست او گرفتند و به راهب دستور دادند اکنون طلب باران کن؛ راهب دستش را بالا برد، ابرها کنار رفت و خورشید تابید. مردم از این ماجرا تعجب کردند ، خلیفه عباسی از امام علیه السلام پرسید ای ابا محمد ! ماجرای این استخوان چیست؟ امام حسن عسکری علیه السلام فرمود: این استخوان یکی از پیغمبران الهی است که این راهب از بعضی از قبرها به دست آورده بود، و هر وقت استخوان پیامبری را در زیر آسمان آشکار کنند حتما باران می بارد. آن قطعه استخوان را آزمایش کردند، دیدند همان گونه است که امام فرموده است  و شک و تردید از مردم برداشته شد و حضرت به منزل خود بازگشتند.(1)

وجود کرامت ائمه علیهم السلام در منابع اهل سنت، نشان از این دارد که اهل سنت به وقوع کرامت توسط ائمه علیهم السلام اعتقاد دارند. لازم به ذکر است که وجود نمونه های کرامت در منابع اهل سنت در خصوص ائمه و حتی صحابه و بزرگان اهل سنت فراوان است. پی نوشت ها:

(1).الهیثمی، ابوالعباس أحمد بن محمد بن علی ابن حجر (متوفای973ه )، الصواعق المحرقة علی أهل الرفض والضلال والزندقة، ج 2، ص 600، تحقیق عبد الرحمن بن عبد الله الترکی - کامل محمد الخراط، ناشر: مؤسسة الرسالة - لبنان، الطبعة: الأولی، 1417ه - 1997م.

(2). موسسه مطالعاتی ولیعصر(علیه السلام)

کرامت امام حسن عسکری علیه السلام در منابع اهل سنت 2

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره سیب موز مراجعه نمایید .