آیا ازدواج در ماه شوال مکروه است؟

سیب موز

آیا ازدواج در ماه شوال مکروه است؟

سیب موز:

آیا ازدواج در ماه شوال مکروه است؟

سیب موز به نقل از گزارش حوزه قرآن و عترت گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ برخی بر این باورند که جاری شدن صیغه عقد برای ازدواج در ماه شوال کراهت دارد و خوش یمن نیست. به همین منظور به دنبال علت و چرایی این موضوع در احادیث و روایات گشتیم و هیچ روایتی که دلالت بر منع و یا کراهت ازدواج در ماه شوال کند را نیافتیم.

از طرفی بر اساس نقل برخی منابع، ازدواج پیامبر اسلام(صلی الله و علیه وآله) با عایشه در ماه شوال و در مکه بود و نیز زفاف آنها نیز در این ماه و در شهر مدینه واقع شده است. از این رو؛ عایشه دوست داشت که مردم در این ماه ازدواج کنند.[1]

برخی از اندیشمندان شیعی با اشاره به مشکلاتی که از جانب این همسر حضرت رسول(صلی الله و علیه وآله) برای شخص حضرتشان، حضرت علی(علیه السلام) و کلیّت اسلام پیش آمد، این ازدواج را نامبارک دانسته و از این جهت، توجیهی برای نظریه مکروه بودن ازدواج در این ماه ارائه کرده اند،[2] که البته با توجه به منابع استنباط فقه شیعی، چنین استحسانی نمی تواند علتی برای حکم به کراهت در نظر گرفته شود.   پی نوشت ها: [1]. ابن أبی الحدید، عبدالحمید بن هبه الله، شرح نهج البلاغة، ج 9، ص 190، قم، مکتبة آیة الله المرعشی النجفی، چاپ اول، 1404ق. [2]. مجلسی، محمد باقر، زاد المعاد، ص 157، بیروت، موسسة الأعلمی للمطبوعات ، چاپ اول، 1423ق.

انتهای پیام/

خبرگزاری باشگاه خبرنگاران | آخرین اخبار ایران و جهان

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید سیب موز نیست .

آیا ازدواج در ماه شوال مکروه است؟ 2

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره سیب موز مراجعه نمایید .