تشویق مردم به انجام سرشماری اینترنتی ضروری است

قم - رئیس سازمان برنامه و بودجه استان قم بر لزوم مشارکت مردم در مرحله اینترنتی سرشماری نفوس و مسکن سال 95 در مهرماه تأکید کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، سید حسن رضوی شامگاه چهارشنبه در جلسه شورای اداری استان قم که در سالن معصومیه فرمانداری برگزار شد با اشاره به اینکه مهرماه امسال هشتمین سرشماری اجرا خواهد شد اظهار داشت: سرشماری رسمی در کشور از سال 35 شکل گرفته و هفت سرشماری را پشت سر گذاشتیم.

به گزارش سیب موز وی افزود: از سال 90 به بعد قرار است هر 5 سال یک بار سرشماری داشته باشیم که تأثیر عمده ای در مباحث برنامه ریزی دارد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه استان قم با تاکید بر کمک تمام دستگاه ها به اجرای هر چه بهتر این سرشماری اظهار کرد: سرشماری امسال برای نخستین بار به صورت اینترنتی و با وسعت بسیار بالاتر برگزار می شود.

وی با اشاره به اینکه سرشماری از سوم تا 24 مهرماه برگزار می شود و در دو مرحله است ابراز داشت: مرحله میدانی از 25 مهر ماه تا 25 آبان ماه است که همکاران ما مراجعه کرده و کد رهگیری را دریافت می کنند که اگر خانواده به صورت اینترنتی انجام نداده باشد اطلاعات را به صورت میدانی می گیرند.

وی افزود: با توجه به ضریب نفوذ اینترنت بهتر است که مردم را تشویق به انجام این کار به صورت اینترنتی کنیم تا کار با سرعت بیشتری پیش رود.

صدور فرمان رئیس جمهور

تشویق مردم به انجام سرشماری اینترنتی ضروری است

سیب موز: تشویق مردم به انجام سرشماری اینترنتی ضروری است

محمد جواد شاکر آرانی، معاون آمار و اطلاعات سازمان برنامه و بودجه استان قم هم در این جلسه با اشاره به اینکه در استان قم 515 نفر در امر سرشماری مشغول می شوند خاطرنشان کرد: از این تعداد 470 نیروی میدانی هستند و چهار ستاد در سطح شهری و یک ستاد روستایی تشکیل می شود.

وی با اشاره به صدور فرمان رئیس جمهور برای سرشماری گفت: در کشور هیچ موردی نداریم که فرمان رئیس جمهور برای آن صادر شود و کارها با مصوبه هیئت وزیران صورت می گیرد اما برای سرشماری رئیس جمهور فرمان می دهد.

معاون آمار و اطلاعات سازمان برنامه و بودجه استان قم گفت: بر اساس این فرمان وظایف دستگاه های مختلف ابلاغ شده و مسئله مهم در این فرمان تاکید بر مشارکت تمام کارکنان دولت در این مسئله است.

وی افزود: برای تشویق کارکنان دولت زمانی که کارکنان برای ثبت اطلاعات کارکنان خود صرف می کنند، به عنوان سه ساعت آموزشی در نظر گرفته می شود.

حساسیت زدایی از سرشماری

شاکری به اهمیت حساسیت زدایی از مردم در ارتباط برقرار کردن میان سرشماری و یارانه ها اشاره کرد و گفت: در این سرشماری هیچ سوالی درباره درآمد و شغل افراد و دارایی ها پرسیده نمی شود و سؤالات درباره جمعیت باروری و مسکن است.

وی افزود: میزان مشارکت دستگاه ها در فرایند سرشماری به لحاظ یک شاخص در رتبه بندی دستگاه ها مورد ارزیابی خواهد گرفت و مدیران برتر هم تقدیر خواهند شد.

معاون آمار و اطلاعات سازمان برنامه و بودجه استان قم با اشاره به اینکه قم رتبه دوم ضریب نفوذ اینترنت در کشور را به خود اختصاص داده است گفت: توقع از استان قم به دلیل وضعیت شهرنشینی و میزان بالای ضریب نفوذ اینترنت بسیار زیاد است.